SUNİ DAMARLA VE YAPAY KALP KAPAKÇIĞI İLE HAYATA TUTUNDU

SUNİ DAMARLA VE YAPAY KALP KAPAKÇIĞI İLE HAYATA TUTUNDU

Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’ne başvuran 41 yaşındaki Çetin Ünal, hemen ameliyata alındı. Ünal’a aort kapak ve yırtık olan aort bölgesi, beyin damarlarının çıktığı bölgelerle beraber suni damarla ve yapay kalp kapakçığı ile değiştirildi.

Şiddetli göğüs ağrısı şikâyetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’ne başvuran 41 yaşındaki Çetin Ünal, Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı tarafından yapılan tetkikler sonucunda aort diseksiyonu tanısı konuldu. Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgin Emrecan ve ekibi tarafından ameliyata alınan Ünal’a aort kapak ve yırtık olan aort bölgesi  beyin damarlarının çıktığı bölgelerle beraber suni damarla ve yapay kalp kapakçığı ile değiştirildi. Yapılan operasyon hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bilgin Emrecan; “Hastanın genel durumu kötü şekilde acil ameliyata alındı. Hastamızda aort kapak ve yırtık olan aort bölgesi  beyin damarlarının çıktığı bölgelerle beraber suni damarla ve yapay kalp kapakçığı ile değiştirildi. Kalbinin çevresinde kan birikimi ilerlemiş olduğundan birkaç saat daha gecikme olsa hayatını kaybedebilirdi. Hastamızın ameliyatı ve sonrası çok iyi seyretmesi üzerine ameliyattan sonraki 2’nci gün servise çıkarıldı ve 9’uncu günde de taburcu edildi” dedi.

“KALP KRİZİNDEN ÇOK DAHA TEHLİKELİ”
Aort diseksiyonu hakkında da açıklama yapan Prof. Dr. Emrecan; “Bu hastalık kalp krizi gibi kendini gösteren ancak kalp krizinden çok daha tehlikeli ve genç hastaları da etkileyebilen bir hastalıktır. Aort damarının içerden tabakalar halinde yırtılması sonucu oluşur ve damar duvarı içerideki kan basıncını taşıyamayacak duruma gelir. Organların beslenmesi bozularak organ yetmezliği veya aort damarında patlama gelişerek ölümle sonuçlanır. Saatlik ölüm riski yüzde 3'lere çıkan aort diseksiyonu müdahale edilmezse maalesef birkaç gün içinde ölümle sonuçlanmaktadır” diye konuştu.  Hastalığın tanı konulur konulmaz cerrahi olarak müdahale edilmesi gereken acil bir tablo olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emrecan, “Saatler hatta dakikalar bile önemli olduğundan hem tanı koymak hem de cerrahi olarak tedaviye almak için hızla tecrübeli bir merkeze yönlendirilmesi gerekiyor. 

AHMET ACUR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER