“Sünnette en ideal zaman yeni doğan”

DRT Denizli ekranlarından yayınlanan Meltem Badam’ın hazırlayıp sunduğu Güneş Bakış programına, Özel Denizli Tekden Hastanesi hekimlerinden Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Afra Karavelioğlu konuk oldu, çocuk cerrahisinin ilgi alanında bulunan hastalıkların teşhis ve tedavisini, yeni doğan sünnetini ve olumlu yanlarını anlattı. Op. Dr. Karavelioğlu, sünnetin basit bir operasyon olmadığını ve çocuk cerrahisinin uzmanlık alanı olduğunu söyledi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte erkek çocuğu olan aileleri sünnet telaşı alırken, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programında sünnete dair tüm merak edilenler ele alındı. Konunun uzmanlarından Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Afra Karavelioğlu, sünnet ile ilgili önemli bilgiler verdi.

"Sünnet çocuk cerrahlarının uzmanlık alanı”

Sünnetin toplumumuzda dini, sosyal, psikolojik ve tıbbi boyutları olan önemli bir olgu olduğunu söyleyen Afra Karavelioğlu, “Sünneti bu konuda eğitim almış uzman kişiler yapmalı. Ama her eğitimini alan da değil sadece çocuk cerrahları yapmalı. Çünkü özellikle küçük bebeklerde komplikasyon olduğu zaman çocuk cerrahları bu konuda daha başarılı olabiliyor” dedi.

“Yanlış kesim, telafi edilemeyecek sorunlar ortaya çıkarır”

Sünnetin basit bir işlem gibi göründüğünü ancak ehil ellerde yapılmaz çocuğun ilerde hayatını olumsuz etkileyeceğinden bahseden Karavelioğlu, “Sünnetin bilinen en önemli faydalarından bir tanesi özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının sayısını azaltmasıdır. Bunun dışında dini inançlar ya da kültürel faktörler sünneti ön plana getiriyor. İlerleyen yıllardaki faydaları cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçmesi, rahim ve penis kanserinin önüne geçmesi gibi ekstra faydaları da var. İlk 1 yaşta görülen sünnet derisiyle ilgili sünnet derisinin iltihaplanması, geriye çekilmesi gibi problemlerin de önüne geçiyor” diye ekledi.

“Sünnette en ideal zaman yeni doğan”

Op.Dr.Afra Karavelioğlu, sünnette en çok kabul gören yaşın 2 yaş altı 6 yaş üstü olması gerektiğini belirterek tıbbi bir gereklilik varsa sünnetin genel anestezi altında yapılabildiğine dikkat çekti. Dr. Karavelioğlu “Sünnette en doğru dönem yeni doğan dönemidir. Yeni doğan döneminde hastalar psikolojik travma yaşamazlar, olayın farkında değildirler. Yara iyileşmesi oldukça hızlıdır ve en önemlisi genel anestezi gerektirmez. Bir de önemli bilimsel dernekler bir çocuğun sünneti kesinlikle yeni doğan döneminde olması gerektiği konusunda tezleri var. Biz çocuk hekimleri de bu bilgiler ışında yeni doğan sünnetini önemle tavsiye ediyoruz” dedi.

"Yanlış tekniklerle sünnet ciddi kozmetik sorunlar oluşturabiliyor"

Günümüzde hala yanlış tekniklerle yapılan sünnetlerin olduğunu aktaran Dr. Karavelioğlu, “Kolay gibi görünen ailelerin de tercih ettiği çan yöntemi ile ciddi kozmetik problemler ile karşılaşıyoruz. Çan yöntemi sünnetini biz kesinlikle önermiyoruz. Çok fazla sünnet düzeltmesi yapabiliyoruz. Düzeltebildiğimiz hastalar yine de şanslılar. Çünkü düzeltemediğimiz gruplar da var. Sünnet sonrası öneriler, sünneti yapan hekimin uygulama şekline göre değişir. Biz hastanemizde sünnet yaptığımız zaman nasıl bakılacağı ve nasıl tedavi edileceği konusunda aileleri yazılı ve sözlü bilgilendiriyoruz. Çünkü kişisel faktörler bu bakım şekillerini değiştirebilir” sözlerine yer verdi.

“Tedavi edilmezse çocuk sosyal hayata uyum sağlayamaz”

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Afra Karavelioğlu,sünnet dışında çocuklarda sıklıkla görülen kabızlık ve idrar kaçırma konusuna da dikkat çekti. “Kabızlık ve idrar kaçırma tedavi edilmezse sosyal ve psikolojik problemlere neden olur” diyen Dr.Karavelioğlu, “Yeni doğan bebekte de görülen kabızlığın çeşitli nedenleri vardır. İdrar kaçırma da farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu sorunlar tedavi edilmezse çocuklar sosyal hayatta uyum yakalamakta zorluk çeker. Bu nedenle kabızlık kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir problemdir. Altında çok önemli sebepler çıkabilir. Bizim önemsiz gördüğümüz psikolojik sebepler de kabızlığa sebep olabilir. O yüzden kabız olan çocuklarda, makatından kan gelen çocuklarda mutlaka bir çocuk cerrahı ile görüşülmeli, alttaki sebepler araştırılmalı ve hastalığa çözüm bulunmalıdır. Kesinlikle ihmal edilmemelidir” diye konuştu.

Op.Dr.Afra Karavelioğlu son olarak “Her hastalığı doğru branşa giderek tedavi ettirebilirsiniz, internetten okuduğunuz bilgilerle değil’ diyerek vatandaşları uyardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER