Tatil dönüşü kilo alımına dikkat!

Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Meryem Güç, tatil dönüşü alınan kilolara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Tatil dönüşü kilo alımına dikkat!

Önümüzdeki hafta okulların açılacak olmasıyla birlikte birçok aile tatilden döndü. Tatilde rahat beslenme ve her şey dahil otellerin sunduğu yiyeceklerden dolayı kilo alımı birçok kişinin sorunu haline gelirken; alınan kiloları verme konusu da hepimizin bildiği gibi kolay olmayabiliyor. Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Meryem Güç, tatilde alınan kiloların tatil dönüşü dikkatli beslenme ile verilebileceğine dikkat çekti.

Beslenmenin açlık duygusunu bastırmak veya karın doyurmak olmadığını belirten Diyetisyen Güç, “Sağlığımızı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitemizi yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun saatlerde bilinçli bir şekilde tüketmek gerekir. Sağlıklı beslenme; yeterli ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızı tatil ve seyahatlerimizde de devam ettirmeliyiz. Tatil döneminde kısa bir süreliğine de olsa beslenme düzenimiz, öğün saatlerimiz değişse bile öğün düzenimizi bozmadan belirli aralıklarla beslenmeliyiz. Yemeyi özlediğimiz veya sevdiğimiz besinleri tüketirken sıklığına dikkat edilmeli, fazla miktarda tüketebileceğimiz yiyecekleri kontrollü yemeliyiz” dedi.

“TÜKETİLEN MEYVE MİKTARINA DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR"

Tatilde doğru beslenmenin önemine değinen Dyt. Güç, “Açık büfe ana yemeklerde tercihinizi salata, sebze, yoğurt, cacık, ızgara et çeşitlerinden ve tam tahıl ekmeği, bulgur ya da kuru baklagillerden yana kullanabilirsiniz. Tatlı tüketmek istediğiniz zaman yemeklerden 2 saat sonra olacak şekilde tercihiniz sütlü tatlı ya da dondurma olabilir. Asitli içecekler yerine ayran, su veya şekersiz limonata tercih edebilirsiniz. Tüketilen meyve miktarına da dikkat edilmesi gerekir. Posa oranı yüksek olan şeftali, armut, kayısı, kiraz veya erik tüketilebilir. Ödem, hazımsılık ve şişkinlik problemleriyle karşılaşmamak için günde en az 8 bardak su tüketimine dikkat edilmelidir” şeklinde bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER