“Tavuk dönerin içeriğine bakmak lazım”

Yaptığı her açıklama olay olan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez de tavuk döner hakkında önemli açıklamalarda bulunarak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Sağlıklı tavuk döner hakkında konuşan Diyetisyen Elif Topuz; “Tavuk dönerin içeriğine bakmak lazım. Etin ve ekmeğin kilosunu düşündüğünüzde 5ila 10 liraya döner yemeniz imkânsız” dedi.

Türkiye’de en çok tüketilen sokak lezzetleri arasında tavuk döner geliyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı her açıklamasıyla olay olan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, tavuk döner hakkında da açıklama yapmış, dönercilerin tepkisini çekmişti. Prof. Dr. Karatay; “Anadolu’da bir laf vardır, ucuz etin yahnisi olmaz. Onun için eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır. Dönerde ve hazır köftelerde soya ve katı yağlar çok fazla kullanılıyor. Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor. Tavuk, zaten tavuk değil” demişti. Diyetisyen Elif Topuz tavuk döner hakkında açıklamalarda bulundu. Topuz; “Tavuk dönerin içeriğine bakmak lazım. Maddi anlamda uygun olduğu için tabii ki dönere doğru bir eğilim var. Etin ve ekmeğin kilosunu düşündüğünüzde 5ila 10 Lira’ya döner yemeniz imkânsız. Bu döneri nasıl bu fiyata satıyorlar. Kullanılması gereken yağları kullanmayıp kavram yağı kullanıyorlar. Bu yağlarla eti bekletiyorlar. 60 gram bir eti bize 100 gram olarak satıyorlar. Bizi hem gramaj olarak hem de et yerine yağ tüketerek kandırıyorlar. Genel olarak dönercilere dikkat edilirse gazlı içecek satmazlar. Çünkü gazlı içecekle birlikte kavram yağı donar” dedi.

“FİYAT OLARAK EN AZ 15- 20 CİVARI OLMASI GEREKİYOR”

Dönerin kurumsal yerlerden tüketilmesi gerektiğini belirten Topuz; “Dönerin sağlıklı olması bekliyorsak yapıldığı ortamın hijyenik olması gerekiyor. Fiyat olarak en az 15- 20 civarı olması gerekiyor. Bir diğer şey de dönerin doğru pişirilmesi gerekiyor. Ancak yapılacak olan aslında kurumsal bir yerden tüketmek. Fiyatına bakarak da karar verebiliriz. Soya yağı kullananlar da var. Çünkü tadını çok iyi yapar. Ancak sağlıklı değildir. İşte bu yüzden kurumsal bir yerden tüketilmesi doğru bir karar olacaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER