Tek ameliyatla 2 farklı tümörden kurtuldu

Karnında şişlik ve kabızlık şikayetleriyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran Hediye Kocagül’e yapılan incelemeden sonra kalın bağırsağında ve sol yumurtalığında saptanan tümörler, yapılan başarılı operasyonla alındı. Tek ameliyatta iki farklı tümörden kurtulan Kocagül, sağlığına kavuşturuldu.

Tek ameliyatla 2 farklı tümörden kurtuldu

Kabızlık ve karnında şişlik nedeniyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran 55 yaşındaki Hediye Kocagül, yapılan incelemelerin ardından Cerrahi Onkoloji Kliniğine yönlendirildi. Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda hastanın kalın bağırsağında tıkayıcı bir kitle saptandı. Yapılan hazırlıkların ardından operasyona alınan Kocagül’ün ameliyatta karın içi tüm organlar kontrol edildiğinde sol yumurtalığında 10 santimetrelik başka bir tümör gözlendi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Op. Dr. Ersan Eraydın’ın da ameliyata katılmasıyla hastanın kalın bağırsağındaki ve yumurtalıklarındaki tümörler aynı ameliyatta başarılı bir şekilde çıkarıldı. Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyonu gelişmeyen Kocagül, tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu edildi.

“HASTAMIZ İKİ TÜMÖRDEN KURTULMUŞ OLDU”

Ameliyatı gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan kanser vakası görülen bir hastada ikinci bir kanser türünün görülme sıklığının yüzde 1’den az olduğunu belirtti. Kocagül’de de nadir görülen bu durumu ameliyat sırasında gördüklerini söyledi yen Dr. Aydoğan; şunları söyledi: “Kolon kanserleri çoğunlukla poliplerden kaynaklanır. Hastalığın görülme yaşı ortalama 60’dır. Belirtileri kabızlık, özellikle dışkı alışkanlığının değişmesi, demir eksikliği anemisi, kanlı dışkı, karın ağrısı, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybıdır. İki farklı organda aynı zamanda görülen tümörlere de ‘senkron tümörler’ denilmektedir. Kolon kanseriyle birlikte en sık görülen sekron tümörler, mide, yumurtalık, rahim ve meme kanseri türleridir. Hastamızda da kolan kanserinin yanında sol yumurtalığında 10 santimetrelik ikinci bir tümör oluşmuş. Kalın bağırsaktaki tümörü alırken yumurtalıktaki tümörü de aldık. Tek ameliyatla hastamız iki tümörden kurtulmuş oldu” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER