Tekden Hastanesi, mesane kanserine dikkat çekti

Özel Denizli Tekden Hastanesi Üroloji hekimleri, Mesane Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla sosyal medya üzerinden mesane kanserine ilişkin doğru bilinen yanlışlara yönelik bilgilendirme yapıyor.

Tekden Hastanesi, mesane kanserine dikkat çekti

Özel Denizli Tekden Hastanesi, kanser türlerine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla mayıs ayı boyunca hayata geçirilen ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla, etkinlik düzenledi. Özel Denizli Tekden Hastanesi Üroloji hekimleri, mesane kanseriyle ilgili doğru bilinen yanlışlara yönelik sosyal medyadan bilgilendirmeler yapıyor. Üroloji Bölümü doktorları, mesane kanseriyle ilgili çok sorulan sorularla doğru bilinen yanlışlar hakkında konuştu. Mesane kanseriyle ilgili doğru bilinen yanlışlardan birinin kanserin belirti vermediğinin bilinmesi olduğunu belirten Op. Dr. Akın Avcı, “Mesane kanseri ürolojik kanserler içinde en sık belirti veren kanser türüdür. Özellikle idrarda ağrısız kanama şikayetiyle gelen tüm hastalarda aksi ispat edilinceye kadar mesane kanseri olduğunu klinik tecrübelerimizden biliyoruz” dedi.

MESANE KANSERİ BULAŞICI DEĞİL

Yanlış bilgilerden birinin de mesane kanserinin bulaşıcı olduğunu ifade eden Op. Dr. Avcı, şunları kaydetti: “Bununla ilgili muayenelerimizde hastalardan çok sık soru alıyoruz. Mesane kanseri bulaşıcı değildir. Diğer onkolojik kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanseri de bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan hastalıklar genelde enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır. Bulaşıcı hastalıklar genelde cinsel yolla bulaşan AIDS ya da üst solunum yolu hastalıkları gibi temas ya da solunum yoluyla geçen hastalıklardır. Ama kanser hastalıkları bulaşıcı değildir.”

BİYOPSİ, KANSERİN YAYILMASINA SEBEP Mİ?

Biyopsinin kanserin yayılmasına ve hızlanmasına sebep olduğu bilgisi üzerine konuşan Op. Dr. Avcı, “Halkın kanserin teşhis edilmesi ile ilgili doğru bildiği yanlışlardan biri ve bize en çok gelen yanlışlardan biri biyopsi yapılacağı zaman kanserin yayılacağı konusudur. Hastalarımız bunu tüm kanser türleri için sorar. Biyopsi yapılırken çok küçük bir parça alıyoruz. Bu da kanserin yayılmasına sebep olmaz. Hiçbir kanser türünde yapılan biyopsi kanserin yayılmasına ve hızlanmasına sebep olmaz. Ayrıca yapılan biyopsi, doku tanısı koymak ve hastanın daha sonraki tedavi sürecini planlamak için çok önemlidir. Mesane kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Düzenli kontrollerle ya da en ufak bir bulgu olduğunda doktor kontrolüyle mesane kanserinin önüne geçebilirsiniz” şeklinde bilgi verdi.

BU İŞ GURUBUNDAKİLER DİKKAT!

Mesane kanserini arttırdığı bilinen sebeplerin en başında tütün ürünlerinin geldiğini ifade eden Op. Dr. Avcı, “Tütün ürünleri kullananlarda görülme riski içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ama tütün ürünleri kullanmayanlarda mesane kanseri görülmez diye bilgi doğru değildir. Genetik faktörler ve çevresel faktörler tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de etkilidir. Özellikle boyahanelerde çalışanlarda ya da lastik sanayinde çalışanlarda mesane kanserine çok sık rastlanılmaktadır” şeklinde bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER