TTB'den 5 dakikada muayene sistemine tepki

Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu, MHRS üzerinde 5 dakikada bir randevu verecek şekilde yeniden düzenlenmesine tepki gösterdi.

TTB'den 5 dakikada muayene sistemine tepki

MHRS’nin 5 dakikada bir randevu verecek şekilde yeniden düzenlenmesine hekimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırmasına 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Denizli Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasında ilk olarak Oda Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay konuştu. Prof. Erbay; “Yıllardır sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürütülen politikalar, hastaneleri ticarethaneye, hastaları müşteriye dönüştürdü. Sağlık Bakanlığı sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalarında ısrara devam etmektedir. Bu anlayışla yönetilen sağlık sistemi toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini yok saymaktadır” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTA ŞİDDETE ZEMİN HAZIRLANMAKTADIR"

Düzenlemenin yanlış olduğunu belirten Oda Genel Sekreteri Dr. Fercem Erbay; “Hekimlik yapabilmek için bir hastaya ayrılması gereken muayene süresi en az 20 dakika olarak kabul edilmesine rağmen ülkemizde birçok hastanede bu süre 5 dakikaya düşürülerek hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına; halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Hekimlere performans baskısıyla daha çok muayene ve işlem dayatması yapılarak mesleki özerkliğimize müdahale edilmekte, halkın sağlığı tehdit edilmekte, sağlıkta şiddete zemin hazırlanmaktadır” diye konuştu.

“UYGULAMA DAHA ÇOK HEKİM GÖÇÜ GETİRİR"

Düzenlemenin daha çok istifaya sebep olacağını aktaran Oda Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Ahmet Ünsal Ateşer; “Hastalıkların tanısını koyabilmek için ilk ve en önemli adım, ayrıntılı bir öykü almaktır. Dayatılan 5 dakikada ne kişinin yakınmasını anlayabilmek, ne de yeterli muayenesini yapabilmek mümkün değildir. Tıbbi sekreter olmadan çalışmak zorunda bırakılan hekimler tıbbi kayıtların tutulmasında zorluklar yaşayacak, sonraki süreçte yaşanacak en ufak olumsuz gelişmede hekimi zor duruma sokacaktır. Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER