Türkiye’nin ilk ve tek Termal Hastanesi Nisan 2020’de turizmin hizmetinde

Denizlili turizmciler tarafından sabırsızlıkla beklenen, 2011 yılında bütçeden ilk ödeneği gelen ancak bir türlü ihalesi yapılıp inşaatına başlanamayan Karahayıt’taki PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bitme aşamasına geldi. Hastane 10 ay sonra turizm bölgesi Karahayıt’ta sağlık turizminin hizmetine girecek.

Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 10 ay sonra turizm bölgesi Karahayıt’ta sağlık turizminin hizmetine giriyor. PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ; çok sayıda turistik otel ve motelin bulunduğu “Karahayıt Termal Sağlık Turizmi” bölgesinin ortasında hizmet verecek ve Türkiye’nin alanındaki ilk ve tek uzman hastanesi olacak. İnşaatı büyük oranda tamamlanan ve kurulumu süren hastanede incelemelerde bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Karahayıt Bölgesi’nin kısa sürede sağlık ve turizm yerleşkesi haline dönüşerek ulusal ve uluslararası platformlarda bir markaya dönüşeceğine inancımız tam. Hastaneyi Nisan 2020’de hizmete almayı planlıyoruz” dedi.

İLK ÖDENEK 2011’DE GELDİ ANCAK…

Denizlili turizmciler tarafından sabırsızlıkla beklenen, 2011 yılında bütçeden ilk ödeneği gelen ancak bir türlü ihalesi yapılıp inşaatına başlanamayan Karahayıt’taki PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bitme aşamasına geldi. Hüseyin Bağ’ın PAÜ Rektörü olarak atanmasının ardından dönemin valisi ve politikacıları ile yaptığı ortak çalışmalar sonrası hızlandırılarak ihalesi yapılan ve Ağustos 2017’de inşaatına başlanan hastanede artık sona gelindi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 2017 yılının Ağustos ayında yapımına başlanan PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin inşaatını ziyaret etti, incelemelerde bulundu ve çalışmaları yerinde gördü. Ziyaret sırasında; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Prof. Dr. Osman Çiftçi, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, PAÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Alkan, Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanı Ali Murat Filiz ve Yapı İşleri ve hastane inşaatının yapımını üstlenen firma yetkilileri hazır bulundu.

Rektör Bağ ve beraberindekiler, inşaatın yapımını üstlenen firma yetkililerinden hastane inşaatındaki hasta odaları, kafeterya, havuz, konferans ve toplantı salonu, kazan dairesi gibi alanlarda yapılan çalışmalar konusunda bilgi aldı. Proje hakkında teknik bilgiler veren Yapı İşleri Daire Başkanı Ali Murat Filiz, PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin 19 bin 746 metrekarelik arsa üzerinde yapıldığını, dört ayrı blok şeklinde 96 yataklı olarak tasarlandığını söyledi. Projenin toplam inşaat alanının 23 bin 326 metrekare olduğunu ifade eden Filiz, projenin 4 bin 268 metrekarelik kapalı otopark alanı, 30 araçlık açık otopark ve 8 bin metrekare de yeşil alan olacak şekilde planlandığını söyledi.

“HASTANE26 NİSAN 2020’DE DENİZLİ, BÖLGE VE TÜRKİYE’NİN HİZMETİNDE”

Pamukkale ve Denizlili turizmcilere bekledikleri müjdeyi veren ve hastanenin hizmete giriş tarihini 26 Nisan 2020 olarak açıklayan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Antik Çağlardan bu yana bir sağlık ve kür merkezi olarak kabul edilen Karahayıt Bölgesi’nde yapımını sürdürdüğümüz PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemiz öncelikli olarak ülkemizin sağlık turizmi alanında kalkınması, Denizlimiz ve Karahayıt bölgemizin gelişmesi adına önemli bir önemli merkez olacaktır. Karahayıt bölgesinin kısa sürede sağlık ve turizm yerleşkesi haline dönüşerek ulusal ve uluslararası platformlarda bir markaya dönüşeceğine inancımız tam. Bizler de Pamukkale Üniversitesi Yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden itibaren diğer projelerimizde de olduğu gibi bu projemizde de yapılan çalışmaları yakından inceleyerek en kısa zamanda hizmete açmak için her aşamasını titizlikle takip ediyoruz. Sağlık Turizmi Denizli ve ülkemiz için çok önemli. Pamukkale-Karahayıt hattında günü birlik turizmi uzun süreli konaklama yapılan turizme dönüştürme açısından büyük fırsat. Zaten hastanemiz, Karahayıt’taki turistik tesislerin tam göbeğinde tüm bölgeye sağlık hizmeti verecek şekilde kurgulandı. Turizmcilerimiz de yıllardır bu hastaneyi bekliyordu” şeklinde konuştu.

PAÜ BÖYLÜ BİR HASTANE KURAN İLK ÜNİVERSİTE OLACAK

Öte yandan Pamukkale Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden biri olarak hizmet verecek olan Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin tıbbi kadrosunu da, PAÜ’lü Öğretim Üyeleri oluşturacak. Ayrıca PAÜ Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ile 4 yıllık PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu kadro ve öğrencileri de bu hastanede çalışma ve staj imkanı bulacaklar. Rektör Bağ, “Bu hastane ile bir üniversitenin bulunduğu ilde öne çıkan sektörlerle kaynaşması ve birlikte iş yapması açısından önemli bir örnek olacak. Burada turizmcilerimiz ile üniversitemiz Denizli ve ülke yararı açısından birlikte çalışmış solacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER