Uzmanlar, behçet hastalığına dikkat çekti!

Behçet Hastalığına dikkat çeken Dr. Çisem Timur, uyarılarda bulundu. Dr. Timur, ailelerinde bu hastalığı geçirmiş biri var ise belirtileri kendisinde çok dikkatli takip etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, behçet hastalığına dikkat çekti!

Dr. Çisem Timur, “1937'de Türk Dermatolog Hulusi Behcet, oral ve genital ülserasyonların hipopyon-üveit ile ilişkisine dikkat çekti. O zamandan beri Behçet Hastalığı, her biri altta yatan bir vaskülite atfedilen bir dizi ek klinik bulgu ile ilişkilendirildi. En tipik klinik lezyonlar, küçük damarların tutulmasını yansıtan mukokütanözdür, ancak aort ve dallarının ve tüm kalibratörlerin damarlarının iltihaplanması da mümkündür. Hastalık dünya çapında tanınmaktadır, ancak etnik gruplar arasındaki ve farklı coğrafi konumlardaki bozukluğun epidemiyolojik, genetik ve klinik özelliklerinde önemli farklılıklar vardır. Behçet Hastalığı hastalarının dikkat etmesi gerekenler eğer ailelerinde bu hastalığı geçirmiş biri var ise belirtileri kendisinde çok dikkatli takip etmesi gerekmektedir.” Dedi.

BEHÇET HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Dr. Çisem Timur, Behçet Hastalığının belirtileri, tedavileri için mutlaka bir hekime başvurulması konusunda şu uyarılarda bulundu:

AĞIZ ÜLSERLERİ (ORAL AFTLAR): Oral ülserasyon, Behçet Hastalığının en erken görülen belirti olma eğilimindedir ve genellikle diğer semptomlardan önce ortaya çıkar. Ülserler ağrılı, sığ veya derin, yuvarlak veya ovaldir ve kırmızı, beyaz veya sarı bir tabana sahip olmaktadır. Boyutları 1-20 mm arasında değişir.

GENİTAL AFTLAR (ÜLSERLER): Genital ülserler, hastaların yaklaşık% 75'inde gelişen oral ülserlerden daha az görülmektedir. Lezyonlar daha büyük ve daha derin olma eğilimindedir ve sıklıkla yara ile iyileşir. Erkeklerde, ülserler genellikle skrotumda ve daha az sıklıkla şaftta veya penisin glansında (baş) görülür.

DERİ BELİRTİLERİ: Behçet Hastalığının deri bulguları genellikle hastaların% 60-90'ında görülür. Subkütan dokunun yağ tabakasında meydana gelen bir iltihap olan eritema nodozum, cilt altında kırmızı hassas nodüllerin oluşmasına neden olur. Bu nodüller, diğer hastalıklarla ortaya çıkan eritema nodozum lezyonlarının aksine sıklıkla ülserleşir. Eritema nodozum kadınlarda daha sık görülür.

GÖZ BELİRTİLERİ: Oküler inflamasyon Behçet Hastalığının en belirgin belirtilerinden biridir. Behçet Hastalığı hem anterior hem de posterior üveite neden olabilen birkaç otoimmün hastalıktan biridir.

EKLEM BELİRTİLERİ: Behçet Hastalığı olan hastaların yaklaşık% 50'sinde periferik artrit veya spondilit gelişir. Periferik artrit monoartiküler (sadece bir eklemi etkiler) veya poliartiküler (çoklu eklemleri etkiler) olabilmektedir. Artrit, dizlerde, ayak bileklerinde, bileklerde ve dirseklerde eklemlerde ağrı, şişme ve sertliğe neden olmaktadır.

SİNİR SİSTEMİ BELİRTİLERİ: Hastalık beynin ve beyin sapının beyaz maddesini tutmaya eğilimlidir. Nörolojik özellikler değişkendir ve baş ağrısı, konfüzyon, felç, kişilik değişiklikleri ve hafıza kaybını kapsamaktadır.

BEHÇET HASTALIĞININ NEDENLERİ

Behçet Hastalığının tam olarak kabul gören ve kesin kararlaştırılmış bir sebebi yoktur. Sebeplerini bulmak üzere birçok virüs, bakteri ve çeşitli enfeksiyonlar araştırılsa da henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Behçet hastalığının otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Otoimmün hastalıklar, vücudun kendi savunma hücrelerinin savaşması gereken enfeksiyon ajanları yerine, kendi dokularıyla savaşması sonucu ortaya çıkan hastalık türlerindendir.

BEHÇET HASTALIĞI TEŞHİSİ

Behçet Hastalığı tanısını doğrulamak için özel bir test yoktur. Tanı klinik kriterlere dayanmaktadır. Hastalığın tüm yaygın semptomlarının ortaya çıkması birkaç ay veya yıl sürebilir ve genellikle kesin bir teşhisi zorlaştırır.

PATERJİ DERİ TESTİ: Behçet Hastalığı teşhisi koymaya çalışan doktorlar, bir paterji reaksiyonu üretmek için bir paterji testi istemektedirler. Paterji testi, önkolun derisine küçük, steril bir iğnenin sokulduğu basit bir prosedürdür. Paterji testinden bir ila iki gün sonra iğne yerleştirme yerinde küçük bir kırmızı yumru veya püstül oluşumu, olumlu bir sonuç oluşturur.

Bir yılda en az üç kez tekrarlayan oral ülserasyonlar (apthous veya herpetiform)

Ek olarak, hastalar aşağıdakilerden herhangi birini sunmalıdır:

Tekrarlayan genital ülserasyonlar

Göz doktoru tarafından gözlenen göz lezyonları (üveit veya retinal vaskülit)

Kortikosteroidlerle tedavi edilmeyen erişkin hastalarda görülen deri lezyonları

BEHÇET HASTALIĞI TEDAVİSİ

Behçet Hastalığının tedavisi tipik olarak rahatsızlığı azaltmaya ve ciddi komplikasyonları önlemeye odaklanır. Behçet'in kronik bir hastalık olmasına rağmen, hastaların semptomların geçici olarak ortadan kalktığı zamanlar olmaktadır. Hastalığın şiddeti bir hastadan diğerine değişir. Bazı hastalar daha hafif semptomlar yaşayabilirken, diğerleri çeşitli organ sistemlerini etkileyen komplikasyonlar geliştirebilir. Hastalığın tezahürlerini buna göre tedavi etmek önemlidir.

Behçet Hastalığı vücudun farklı bölgelerini etkiler; bu sebepten hastaların farklı doktorları olacaktır. Tedaviyi koordine etmek ve bakımı izlemek için birinci basamak doktora gidip hastalığın teşhisini koydurmak faydalı olacaktır. Optimal bakım elde etmek için çeşitli doktorlar arasındaki iletişim çok önemlidir.

Hastalar Behçet Hastalığı semptomlarını uygun ilaç, dinlenme, egzersiz ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile kontrol edebilmektedir. Tedavinin amacı rahatsızlığı azaltmak ve ciddi komplikasyonları önlemektir. Belirtilere bağlı olarak Behçet Hastalığının tedavisinde bir ilaç kombinasyonunun kullanılması gerekmektedir.

Behçet Hastalığına İyi Gelenler?

Kişinin yüksek seviyede tuz ve baharat içeren gıdaları tüketmesi ağzında bulunan ülser sebebi ile zorluk ve acı yaşatacaktır. Hastalığın artış dönemleri dışında mümkün olduğunca hareketli bir yaşam sürmek hayat kalitesini arttırır. Hastalığın artış gösterdiği zamanlarda kişinin yoga, pilates, yüzme ve yürüyüş yapması oluşan eklem ağrılarına iyi gelecektir. Yine bu dönemde stres, sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir.

BEHÇET HASTALIĞINA NE İYİ GELMEYENLER?

Hareketsiz yaşam, yeterli uyku alamama, dengesiz bir beslenme rutini, aşırı stres, alkollü içecekler, sigara bağımlılığı ve ağızda ülser durumlarında tuzlu, baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler iyi gelmemektedir.

GEBELİKTE BEHÇET HASTALIĞI

Gebelikte meydana gelen Behçet hastalığı için kesin bir kanı yoksa da hamilelikte belirtilerin görülmesi yada remisyon adı verilen iyileşme dönemine girerek eski haline dönmesi mümkündür.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE BEHÇET HASTALIĞI

Behçet hastalığı genellikle 20 ile 40 yaşları arasındaki yetişkinlerde  görülen bir hastalıktır türüdür. Bebeklerde bu hastalığa neredeyse hiç rastlanmaz. Bu konu hakkında elde kesin veriler yoktur.

BEHÇET HASTALIĞI İÇİN HANGİ DOKTOR VE HANGİ BÖLÜME, NE ZAMAN GİDİLMELİ?

Behçet hastalığının belirtilerini gördüğünüzde hastanenin  İç hastalıkları (dahiliye) bölümünün bir yan dalı olan Romatolojiye gitmeniz gerekmektedir. Behçet hastalığı için dermatoloji hastaneleri İstanbul ili başta olmak üzere tüm büyükşehir hastanelerinde bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211