YILDA 17 MİLYON İNSAN BU HASTALIĞA YAKALANIYOR 7 MİLYONU ÖLÜYOR...

29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Afandizada Yeshilay; “İnme, dünyada en sık rastlanan 2’nci hastalıktır. İstatistiklere göre her yıl yaklaşık 17 milyon yeni inme vakası ortaya çıkmaktadır. Bunlardan 7 milyonu yaşamını yitirmektedir. Türkiye’deki oranlar da dünyanınki ile benzerdir” dedi.

YILDA 17 MİLYON İNSAN BU HASTALIĞA YAKALANIYOR 7 MİLYONU ÖLÜYOR...

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Afandizada Yeshilay, 29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. İnme’nin ani beyin damar tıkanıklığına veya beyin kanamasına bağlı ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirten Uz. Dr. Yeshilay; “His kaybı, ağızda eğilme, çekilme, uyuşma, konuşma bozukluğu, bazen bilinç kaybı, nöbet, epilepsi, sara nöbeti şeklinde kendini belli eder. İnmeyi tetikleyen pek çok faktör var. Bunların başında; şeker, tansiyon, yaşlılık, kalp hastalıkları, kolesterol, sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Stres ve ani yaşanan şoklar genellikle direkt olmasa da etkilidir. Ani stres veya şokta, tansiyon düşmesi gibi durumlarda beyin-damar-kan dolaşımı bozulduğu için inme gerçekleşebiliyor” dedi.

“İNME HASTALARINDA İLK 4 BUÇUK SAAT ÇOK ÖNEMLİ”

‘Zaman beyindir’ diye bir sloganları olduğunu söyleyen Uz. Dr. Yeshilay; “İnme hastalarında zaman çok önemlidir. Belirtileri görenlerin mutlaka en kısa sürede 112’yi aramaları gerekir. Çünkü inme hastalarında ilk 4 buçuk saat çok önemlidir. Damardan verilen pıhtı eritici ilaçlar var ki; onu 4 buçuk saatten sonra veremiyoruz. Geç kalınmış oluyor. Geç gelen hastaları kan sulandırıcı iğne ve haplarla tansiyon ve şekerini kontrol altına almakla tedavi edebiliyoruz. O yüzden bu belirtileri gözden kaçırmamak gerekiyor. Sonrasında hastanın hayati bulgularının durumuna göre yoğun bakım odası veya normal odalarda takip edip tedavi sürecini tamamlıyoruz. Ardından hastanın fizik tedavisine devam ediyoruz” diye konuştu.

“DÜNYADA EN SIK RASTLANAN 2’NCİ HASTALIK”

İnmenin çok yaygın bir hastalık olduğunun altını çizen Uz. Dr. Yeshilay; “Dünyada en sık rastlanan 2’nci hastalıktır. İstatistiklere göre her yıl yaklaşık 17 milyon yeni inme vakası ortaya çıkmaktadır. Bunlardan 7 milyonu yaşamını yitirmektedir. Çok yüksek oranda da sakatlık durumu yaşanmaktadır. Türkiye’deki oranlar da dünyanınki ile benzerdir. İnmenin tedavisinden çok önleyici koşulların iyileştirilmesi önem arz etmektedir. Bu konuda insanları daha çok bilinçlendirmek gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

65 YAŞ ÜZERİ KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT!

“Dünya İnme Organizasyonu var. Bu Organizasyon 29 Ekim’i Dünya İnme Günü olarak ilan etti” diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Yeshilay sözlerine şöyle devam etti: “Amaçları; inme hem ölüm hem de sakatlık oranı fazla olduğu için önlenmesinde, koruyucu koşulların iyileştirilmesinde farkındalığı arttırmak.  Özellikle 65 yaş üzeri kronik rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını düzenli kullanmalı. Bu hastalıkların zamanında tedavisi ve kontrolleri yapılmalı. Bu tür rahatsızlıkları olmayanların da düzenli olarak egzersizlerini yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak da oldukça önemli. 29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında da tüm inme hastalarına acil şifalar diliyorum.”

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER