"Yüzde 80’i hiçbir belirti vermeden geçiyor”

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘pandemi’ ilan edilen yeni tip korona virüse (covid-19)  dair açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Umut Kaygusuz; “Bu hastalığın yüzde 80’i hiçbir belirti vermeden geçiyor. Düşmeyen bir ateşiniz varsa, öksürüğünüz giderek şiddetleniyorsa ve halsizliğiniz artıyorsa ertelenmemeli, sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘pandemi’ ilan edilen yeni tip korona virüse karşı açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Umut Kaygusuz; “Bu hastalığın yüzde 80’i hiçbir belirti vermeden geçiyor. Herkes kendisinde virüs varmış gibi davranmalı. Düşmeyen bir ateşiniz varsa, öksürüğünüz giderek şiddetleniyorsa ve halsizliğiniz artıyorsa ertelenmemeli. Sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Virüsü alabileceğimiz tedbirlerle önleyebiliriz. Öldürücülüğü az bir virüs. Ülkemizde tedavi konusunda iyiyiz, başarılıyız. Bu hastalıkta herkes süper kahraman olabilir. Temizliğe dikkat edilmeli. Mümkün olduğunca evden çıkılmamalı. Çıkıyorsak eğer maske mutlaka takılmalı” şeklinde konuştu.

“BURUNA TUZLU SU YAPILMASI YANLIŞ BİR UYGULAMA”

Herkes kendini izole etmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Kaygusuz; “Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı ve halsizlik bunlar temel belirtiler. Bu hastalığın psikolojik etkisi de yüksek. Kendimizi en iyi biz tanıyoruz. Çok fazla bilgi kirliliği var. Hastalar lütfen temizliğe dikkat etsin. Eldiven takılması doğru değil. Kapalı alanlardan uzak durulmalı. Eller yıkamak önemli. Yaşlı vatandaşlar dışarı çıkmamalı. Sigaradan uzak durulmalı.  Bol bol su içilmeli. Buruna tuzlu su yapılması yanlış bir uygulama. Bu uygulama burundaki yapılara zarar verir ve virüse karşı korunmamızı azaltır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221