Zayıflamak için diyetisyen oldu

Çocukluğundan beri fazla kilolarıyla mücadele eden ve zayıflamak için diyetisyenlik mesleğini seçen Şerife Özkan, 40 kilo vererek, obezite ile mücadele eden hastalara örnek oldu.

Zayıflamak için diyetisyen oldu

Çocukluk döneminde fazla kilolarıyla mücadele eden, bir türlü ideal kilosuna ulaşamayan Şerife Özkan üniversite sınavına hazırlanırken annesinin ‘diyetisyenlik’ diye bir mesleğin olduğunu söylemesiyle hayatı değişti. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyetetik Bölümü’nü kazanan Özkan, okumaya başladı. Özkan, üniversite yıllarında kilo verse de sonraki yıllarda tekrar kilo almaya başladı. 2009 yılında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nde diyetisyen olarak göreve başlayan Özkan, aynı yıl doğum da yaptı. Doğumdan sonra 105 kiloya kadar çıkan ve o gün zayıflamaya karar veren Özkan, beslenmesini düzenledi. Hayatındaki hareketi artıran Özkan, 40 kilo birden verdi ve 65 kiloya düştü. Özkan şimdi de kendi hayatından edindiği izlenimlerle birlikte Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nde hastalara sağlıklı kilo verdirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

“BEN ÖNYARGIYI KIRDIM”

Dış görünüşünün mesleğini yaparken kendisine bir engel olmadığını fakat gelen hastaların karşısında obez birini görünce önyargı ile yaklaştığını söyleyen Diyetisyen Özkan; “Kiloluyken hastanede çalışmaya başladığımda, hastaların kendi aralarında benim kilolu olduğumu söylediklerini ve onları zayıflatamayacağımı düşündüklerini gördüm. Hastalarım uyguladığım diyet programları ve yaşam standartlarındaki değişikliklerle kilo verdiklerini gördüler. Diyetisyene ilk geldiklerinde bir önyargı oluyor. Ben bu önyargıyı kırdım. Kilo verdiğimde benim bilgilerim, düşüncelerim, uyguladığım diyet programı değişmedi. Sadece dış görüntümün değişmesi, hastaların üzerinde olumlu etki yaparak, bana inançları arttı” dedi.

“MUCİZE BESİN, MUCİZE İLAÇ BULUNMAMAKTA”

Obezitenin her evresini yaşadığını çocukluk döneminden başlayarak ergenlik ve yetişkinlik dönemlerden kiloyla mücadele ettiğini söyleyen Diyetisyen Özkan, kilo sorunu yaşayan hastaları çok iyi anladığını belirterek; “Kilolu hastalarımız yaşam tarzlarında değişiklik yapmadan kilolarından kurtulmak ister. Öncelikle yaşam tarzlarında değişiklik yapmadan kilo veremeyeceklerini kabul etmeleri lazım. Mucize bir besin, mucize bir ilaç bulunmamaktadır. Ayrıca kilo vermek sabır işidir. Hastalar kısa vadede çok kilo vermeyi ister. Fakat bu verilen kilolar da kısa vadede geri alınır. O yüzden uzun vadede kişiye uygun bir diyet programıyla yaşam tarzı değişikliğine giderek, hayatına hareket katarak sağlıklı bir şekilde kilolarını verilebilir ve sürdürülebilir olur” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211