Hasan Erbil Personel Eğitim Merkezi Başkanı Cumhuriyet Savcısı Uğur Özbek "Bu memleketin, bayrağı altında şerefle yaşadığımız devletin, memleketini canından aziz bilen, işini iyi yapan, vazifesini izzeti bilen, bunun hakkını veren yiğit memleket evlatlarına ihtiyacı var” dedi.

Kariyer günleri kapsamında İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi'nin düzenlediği söyleşiye katılan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Hasan Erbil Personel Eğitim Merkezi Başkanı Cumhuriyet Savcısı Uğur Özbek, gençlere kendi kariyer yolculuğundan bahsederken, meslek seçiminin insanın kendi yolculuğunda önemli bir yeri teşkil ettiğine, bu seçimi yaparken toplumun başarıya dair kalıplarının ötesine geçip kendi kişisel meraklarının, heyecanlarının, isteklerinin daha önemli olduğuna vurgu yaptı.

"Şahsiyetinize, karakterinize, kişilik özelliklerinize uygun bir işi yaparsanız hem başarılı olur hem de mutlu olursunuz" diyen Özbek “Hukuk mesleğini anlatımının ardından, içinde yaşadığımız toplumumuzun, başarılı ve prestijli sayılan hukuk, tıp, mühendislik mesleklerinin yanında iyi gazetecilere, iyi müzisyenlere, iyi sinemacılara da ihtiyacı var” dedi

Savcı Özbek gençlere toplumun başarı kalıplarını aşarak kendi başarı hikayelerini yazmaları konusunda Robert Frost'un "Ormanda yol çatallandı/ve ben gittim yolların az gidilmişinden/ bütün farkı yaratan da bu oldu" dizelerini örnek verdi.

"Bu memleketin, bayrağı altında şerefle yaşadığımız devletin, memleketini canından aziz bilen, işini iyi yapan, vazifesini izzeti bilen, bunun hakkını veren yiğit memleket evlatlarına ihtiyacı var gençler" diyen Savcı Özbek okuyarak, bilerek, sorgulayarak ancak bu memleketin bize yüklediği sorumluluğun ve şu an toplum içinde üstlendiğimiz rolün hakkını verebiliriz dedi.

Savcı Özbek "Unutmayın gençler siz hayatınızda başroldesiniz, başkalarının hayatında figüran olmayın. Neyi kabul ediyorsanız bilerek kabul edin, neyi reddediyorsanız bilerek reddedin" sözleriyle söyleşisini bitirdi.