“SAVULUN! CAHİT ÖZKAN GELİYOR”

BAKAN ZEYBEKCİ’SİZ DENİZLİ’NİN ANKARA HALLERİ!
2004 yılında Denizli Belediye Başkanlığı ile başladığı siyasi yolculuğunu; 3 dönem milletvekilliği ve 61, 62, 63 ve 65’nci hükümetlerde 4 dönem Ekonomi Bakanlığı görevi ile sürdüren ve Denizli’nin en uzun süre görev yapan bakanı unvanını alan Nihat Zeybekci’nin yeni sistemin ilk kabinesinde yer almaması Denizli kentini adeta Ankara’da hem yetim, hem de öksüz bıraktı. Kısacası yeniden karılan politik aktörler kartında Bakan Zeybekci’nin olmaması;  “Denizli’nin bundan böyle Ankara rehberliğini kim yapacak? Son 15 yıldır makus talihini yenen Denizli, yıllar sonra yine kaybeden il haline geldi” soru ve yorumlarının baş gündem halini aldığı bir kent oldu.

Yeni dönemde Denizli ilk kayıplarını politikanın zirve notlarında yaşadı. Bundan birkaç ay öncesine kadar Ankara’da 1 Bakan, 3 Bakan Yardımcısı ile temsil edilen Denizli için Bakan Yardımcıları Atama Kararnameleri’nden bir tane bile müjdeli haber gelmedi. Adalet Bakan Yardımcısı Serinhisarlı Bilal Uçar ve Tavaslı Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, ‘Bakan Yardımcısı Kararnameleri’nde yoktu. Bozkurtlu Dışişleri (eski) Bakan Yardımcısı, eski Büyükelçi Ahmet Yıldız ise Denizli Milletvekili olarak TBMM’de yer alınca, Denizli’nin Bakan ve Bakan Yardımcıları sayısı 4’den sıfıra düştü. Ne diyelim? Son Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin, “Bizim derdimiz Denizli’yi, Türkiye’de siyasetin ve ülke yönetiminin birinci masasında oturtmak, Batı Anadolu’da siyasetin başkenti yapmak” sözü belki de bundan böyle daha yakıcı bir şekilde anlaşılacaktır. Ve bunun konunun üzerine daha çok kafa yorulacaktır.

GEKA BİLE TARTIŞILIR HALE GELDİ
Yıllarca “bölge müdürlüklerinin merkezleri bile, komşu iller Aydın ve Isparta’ya kuruluyor” diye yakınan Denizli’nin, bakansız yani “Zeybekci’siz” hali ile Güney Ege Kalkınma Ajansı GEKA’yı bile tartışılır hale getirdi. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken geçtiğimiz hafta

“Geka'nın Merkezi Aydın Olmalı” açıklaması yapmaktan hiç çekinmedi.  Aydın Ticaret Odası Başkanı Ülken, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) merkezinin Aydın’da olması gerektiğini savundu. AYTO Başkanı, yaptığı açıklamada; “Kalkınma Ajanslarının merkezi, 4 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 186. Maddesinin 1. Fıkrasında yer alan ‘Ajanslar, bölgeler esas alınarak Cumhurbaşkanı kararı ile kurulur. Ajans merkezinin bulunacağı il, Cumhurbaşkanı kararında belirtilir’ şeklindeki ifade ile Cumhurbaşkanımız tarafından belirlenecektir. Bunun için biz de sayın Cumhurbaşkanımızdan GEKA’nın merkezinin Denizli’den Aydın’a alınmasını istiyoruz” dedi.

ÖZKAN; BAKANIMIZ ZEYBEKCİ’NİN DURUŞU BİR VEDA VEYA VEFA DURUŞU DEĞİLDİR”
Birkaç gündür bu köşede kaleme aldığımız; “Denizli’nin Bakan Zeybekci’siz Ankara halleri” başlıklı yazılarımız politik çevrelerde çeşitli yorumlara yol açarken, konuyla ilgili en etkili yorum da AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Cahit Özkan’dan geldi. Seçim çalışmaları boyunca Bakan Zeybekci’nin “Denizli listesinin prensi” diye lanse ettiği Cahit Özkan, “Kimse Bakanımız Zeybekci’den ümidi kesmesin, o halen AK Parti’deki özgül ağırlığı ile Ankara ve Denizli’de bizim için çok önemli. Hepimizin başında (sçim döneminde de olduğu gibi) partisi için çalışmayı da sürdürüyor. Zeybekci’nin duruşu bir ‘veda ve vefa duruşu’ değildir” dedi.

“SAVULUN! CAHİT ÖZKAN GELİYOR”
Bıraktığı bıyıkları ile adeta ünlü Roman Kahramanları “Kara Murat ve Malkaçoğlu’na” benzetilen, Denizli politikasının yakışıklı ve hareketli ismi Cahit Özkan, Buldan Yörükler Şenliği’nde, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili, diplomat Ahmet Yıldız’la birlikte ata binmeyi de ihmal etmedi. AK Partili Vekiller at üstünde adeta; “Savulun AK Partili vekiller geliyor” duruşu sergiledi.

BİLAL UÇAR, “NİHAT ABİ’NİN DENİZLİ İÇİN YAPTIKLARINI (KENT TARİHİNDE) HİÇBİR POLİTİKACI YAPMAMIŞTIR”
Yeni dönemde Adalet Bakan Yardımcılığı görevi sona eren AK Parti eski İl Başkanı ve Denizli Milletvekili Bilal Uçar ile sohbet için Dartar İşhanı’ndaki Hukuk Bürosu’nda buluştuk. Türkiye’nin politika ve devlet yönetiminde yeni bir döneme girdiğini, artık hiçbir şeyin eski dönemlerdeki gibi olmayacağını ve yeni bir sisteme geçildiğini vurgulayan eski Adalet Bakan Yardımcısı Uçar,  Nihat Zeybekci’nin Denizli’nin yetiştirdiği en önemli politikacılardan biri olduğunu söyledi. Denizli ve Ankara politikasında oldukça etkili işler yapan ve özellikle de “FETÖ Soruşturmaları” döneminde önemli görevler yerine getiren, işler başaran Bilal Uçar, “Nihat abinin Denizli’ye yaptığı hizmeti ve bu ile kazandırdıklarını Denizli tarihinde hiçbir politikacı yapmamıştır. Denizli’nin en uzun süreli bakanı olmuştur. Gerçekten Denizli’yi baştan sona değiştirmiştir” dedi. Uçar ayrıca AK Parti’de politikanın hiç bitmeyeceğini vurgulayarak, “Ak Parti’nin yetiştirdiği politik isimler kolay kolay emekli olmaz. Bu partinin yönetici, vekil, bakan ve başkanlarına her an yeni görevler verilebilir. Bir bakarsınız Reis sizi çağırmış ve bir görev vermiş” yorumu yapmayı da ihmal etmedi.

YORUM EKLE

banner220

banner221