SEVGİLİ HAKAN

"Günlerden Şiir" adlı DE-HA TV de sizinle yapılan söyleşiyi izledim. Öncelikle kitaplarla çevrili çatı katınızı çok beğendim. Duvarlar hep kitap dolu, ne güzel. Herhalde izleyenler benim gibi şaşırmışlardır.

Kitaplığınız hemen Arjantinli deneme yazarı, öykücü, şair, çevirmen Borges'i aklıma getirdi. Borges, "Çevrem kitaplarla dolu değilse uyuyamam." diyor. Siz de şairler soyundan geldiğiniz için kitaplı bir yaşam sürdürüyorsunuz. Zaten bir şairin zengin bir kitaplığının olmasından daha doğal bir şey olamaz. Kediniz de çok sevimli, rahat, söyleşi boyunca sizinle oldu.

Türkiye'de ve dünyada şiir konusuna değindiniz. Sizin de belirttiğiniz gibi şairler bakımından çok zenginiz. Dünyayla boy ölçüşebilecek şairlerimiz var. Nazım, Ahmet Arif, Edip Cansever, Cemal Süreya... gibi öncü şairlerimizden söz ettiniz. Şairlerden konuşmak, şiirin öneminden söz etmek paha biçilmez değerde. Güzel sanatlarla ilgilenen, şiir sanatıyla uğraşan insanlar azaldı. Bu azalışla birlikte toplumsal uyumsuzluklar da çoğaldı. Okumanın çok olduğu, şiir sanatının yükseldiği dönemlerde toplumsal bilinç ve bireysel ahlâk çok gelişkindi. Ne zaman şiirden, şairlerden uzaklaştık yüzeysel ve sığ ilişkiler çoğaldı. Toplumu gelişkin düzeye çıkaracak olan şiirdir. Bu toplum şiirsiz kaldı, şiirin özsuyundan yudumlayamadı.

Ne zaman insanlar uyanmaya başladı, işte o zaman şiire ihtiyaç duyuluyor. Şiir her dönemde okuyucusu az da olsa toplumsal işlevini yerine getirdi. Şairler yine toplumu şiirleriyle uyarmaya, belini doğrultmaya ve ışık olmaya devam ediyor. Denizli'de siz bu görevi yıllarca Sunak aracılığıyla yaptınız. Birçok genç şair, öykücü, deneme yazarı...Sunak'ta yazma olanağı bulabildi. Aynı zamanda Sunak yazma heveslileri için okul işlevi gördü. Zaten yerel dergilerin şairlerin ve yazarların yetişmesinde ne denli etkili olduğu nitelikli okuyucuların bilgisi dahilindedir. Şairler özgür bir şekilde, baskısız şiir yazabildiklerinde sanat ortamı da zenginleşecektir.

Söyleşide yalnız ulusal şairlerimizden değil, evrensel dünya şairlerine de değindiniz. Mayakovski, Aragon, Eluart, Nazım, Neruda... gibi şairlere de değinerek dünya şiirine de gönderme yaptınız. Bu şairlerin adını ilk kez duyanlar belki de kitapçıdan onların kitaplarını edinip okuyacaktır. Bu programın şiiri özendirme ve şiir okumaya yöneltme gibi bir işlevi de var. Söyleşiniz verimliydi, şiir okuma isteğini artırma odaklıydı. Bir şairin şiirle ilgili söyledikleri bence paha biçilmez değerdedir. Bu engin şiir bilgisine ulaşabilmek her zaman mümkün olmaz. Söyleşi çok güzeldi, keyifle izledim, şiir sanatının güzelliğini bir kez daha içimde hissettim. Şiir severlerin ve sanat dostlarının ilgiyle izlediklerini düşünüyorum. Ben bu söyleşiden şahsen yararlandım. Bütün insanların yaşamında şiir olması dileğiyle...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsniye
Hüsniye - 12 ay Önce

Bende merak ettim doğrusu.