ŞİİR SEN BENİM HER ŞEYİMSİN

2022 DÜNYA ŞİİR GÜNÜ BİLDİRİSİ, PEN Şiir Ödülü’nü kazanan Türkân İldeniz'den:

“İsteme benden canımı Tanrım/ Ne cennet ne cehennem/ Ömrümü şiire adadım/ Kimseye vermem.

Vardır bir şiir. Sarnıç suyu gibi durgun/ vardır bir şiir: batık kent gölü mahzun/ vardır bir şiir: çığ gibi iner çavlan yaratır/ vardır bir şiir: dalgaları hem kendisiyle hem kıyıyla çarpışır/ vardır bir şiir: zamanla yarışır.

Şiirler ses resmidir sesle çizilir. Hayatın özünde karılmıştır mayası. Renkleri asla solmaz./ Yansıtır çağının gölgesini, güneşini. Yansıtır devranın ölçeğini. Ülkenin gerçeğini. Şairi itilip kakılsa, hapse atılsa, derisi soyulsa, asılsa, kurşunlansa, yakılsa da; şiiri yaşar sonsuza kadar ve dipdiri çıkar sayfalardan, bin yılları aşarak.

Hallac'ı Mansur, Pir Sultan, Nesimi, Nef'i, Nâzım Hikmet, Lorca, Rodnoti.

O şiirler zamana kement atar, kemende basar parmak. Evet hayatın özünde karılmıştır mayası, renkleri ondan solmaz. Bin afetten bir mısra damıtır sırasında, sırasında bir beyit doğar bin kıyametten sonra.

Ve şairler ve onlar; önce İNSAN dediler, sonra İNSAN. Yanına ekmek, çiçek, gerçek çizdiler. Aysın aydınlansın ortalık, saklanmasın karanlığa kirli işler. Bilinsin çakma denizde kutsanan, yalan dolan, yağma, talan bilinsin diye kelle koltukta gezdiler. Ama hiçbir zaman kalemlerinden eksik etmediler/ UMUDU. Onlar. Buz Altında Yanardağ.

O yüzden, biz yorulmak bilmeyiz. Bilmeyiz yorulmak biz. Yine İNSAN’a, yeni İNSAN'a gideriz. Gün olur bir şiir açar, gökyüzü büyür tat gelir acıya. Duraklamışsa, dinleniyorsa bekleyin biraz lütfen, bir volkandır az sonra patlayacak. Silahları hile pusu ve tuzak diye, işte biraz ondan; tam yılgınlığın belirdiği yerde bir şiirle yeniden tutunuruz kendimize.

Ey nice cendereden süzülen direnç! Hangi acı denenmedi ki bizde. Kitap yakılan yıldan insan yakılan yıla vardık. Katliam katladık, çağ atladık. Gel de içlenme. Nereye çıkar bu çarşı ki... hem kalabalık, hem karanlık. Oysa; insanı ve nice dahaları, nice dehaları sevdik. Sevdik aşkla, kutsadık tapmadan da öte. Ama sevmedik sevmedik asla savaşları silahları.

Selâm gençlik, cömert doğa, kâinat tarihin kanlı sayfalarına inat/ defolsun yeryüzünden öfke ve kin, işte zeytin dalı, işte güvercin/ haydi barış çocukları hep birlikte YENİ'ye/ YAŞASIN HAYAT. “

Türkân İLDENİZ

"Türkân İldeniz 1938 yılında Düzce'de doğdu. Bugün 84 yaşında. İstanbul Kandilli Lisesi'nde okudu. Erken yaşlarda şiir yazmaya başladı.  Daha 17,18 yaşlarındayken şiirleri Varlık, Dost, Yelken, Hisar...gibi dergilerde yayınlanıyordu. Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini bırakıp, İstanbul Belediyesi'nde basın yayında memur oldu.  İlk kitabı " Taşra Kızının Deliceleri " ve ikinci kitabı Havva Çıkmazı ( 1967 ) yayınlandığında 20'li yaşlarındaydı. O yıllarda büyük ilgi gördü. 2021 yazında hem bu ilk kitabın yeni baskıları, hem de o gün bu gün yazdıklarından seçmelerle yepyeni şiir kitabı " Buz Altında Yanardağ 'ı " Everest Yayınları'ndan çıktı. 2022 yılında Pen Şiir Ödülü aldı ve Dünya Şiir Günü Bildirisi'ni yazdı Türkan İldeniz."

*Bu bilgiler Zeynep Oral'ın 17 Mart 2022 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nin Esintiler köşesinden alındı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram  Ayko
Bayram Ayko - 5 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık. Bol şiirli günler dilerim

Kenan sevil
Kenan sevil - 5 ay Önce

Hocam Kalemine emegine saglik sayende bilmedigimiz degerlere ögreniyoruz saygilar selamlar

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 5 ay Önce

Ne gurur verici 84 yaşında. Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam.

Mahmut Sarıca
Mahmut Sarıca - 5 ay Önce

Eline kalemine emeğine sağlık hocam güzel bir yazı selamlar