SINAV BAŞARISI ŞANSA BIRAKILMAMALIDIR

Birçok öğrencinin içerisinde bulunduğu sınav sürecinde geri sayım başladı. Yavaş yavaş sona doğru ilerliyoruz. Her öğrenci sınavda elinden gelenin en iyisini yapmayı ve sınav günü geldiğinde aileler ve öğrenciler emeklerinin karşılığını görebilmeyi bekliyor.

Milyonlarca öğrencinin girdiği bu sınavlarda uzun zaman alan yorucu sınav yolculuğunda elbette öğrencilerin motivasyonu düşüyor. Sınav stresi ile başa çıkmak zorunda kalan öğrencilerimiz için zorlu bir süreç oluyor. Bununla birlikte aslında sınav başarısını artırmak sanıldığı kadar zor değil, yalnızca biraz emek verilmesi gerekiyor.

***

Başarıyı buzdağına benzetiriz çoğu zaman bunu duymuşsunuzdur mutlaka oldukça yerinde bir benzetme…

Gerçekten de başarı tıpkı bir buzdağı gibi sadece küçük bir kısmı insanlar tarafından görülen fakat altında büyük emekler, sabır, fedakarlık ve çaba yer alan bir durum.

Sınav yolculuğumuz başladığında bu yolculukta istediğimiz noktaya ulaşabilmek için yapılması gereken önemli belli başlı konular var ve bunlardan en önemlisi ise öğrencinin kendini tanımasıdır. Öğrencinin neyi ne kadar yapabileceğini bilmesi, eksik yönlerini görmesi ve buna uygun bir çalışma yolu izlemesi sınav başarısında yüzde yüz belirleyici olacaktır. Çok çalışmak her zaman işe yarayan bir şey değildir. Önemli olan her öğrencinin kendine uygun verimli olacak çalışma yöntemini planlamaktır.

Çok çalışmak ile verimli çalışmayı birbirinden ayırt edilmelidir. Saatlerce masanın başında oturup odaklanamayan bir öğrencinin muhtemelen aklında hiçbir şey kalmayacak ya da zaten iyi olduğu bir konuyu sürekli çalışması ve sadece bildiği konular ile ilgili test çözmesi öğrenciyi istediği başarıya ulaştırmayacaktır. Hedefi belirlenmiş zaman yönetimini de içeren her öğrencinin kendisine özel bir programla sınav başarısı şansa bırakılmamalıdır.

SEVGİLERİMLE...

YORUM EKLE