SINAV SONRASI

Hafta sonu üniversite sınavlarının ilki gerçekleştirildi.Öğrenciler ve ailelerine şimdilik geçmiş olsun. Bilindiği üzere YGS’de alınanpuanların bir bölümü LYS’ye de etki edecek. Birinci sınavın ikinci aşamaya etkiettiği bu tür sınavlarda, genel olarak etki düzeyi öğrenciler ve aileleritarafından olduğundan daha abartılı algılanmaktadır. Diyelim ki, siz denemesınavları ortalaması olarak 110 net yapıyorsunuz ve bu sınavdan da buna yakınbir net beklentisi içerisindeydiniz. Ancak size beklentilerinizin 10 net altındabir sonuç geldi. Bunun LYS’ye yansıması 1 ya da 2 soru karşılığıdır. Sadece bukadarcık etki için bir kaşık suda fırtınalar kopartılmaktadır. Sınava karşıküslükler yaşanmaktadır.

 

Sınavlara hazırlık sürecinde yapılagelen deneme sınavlarıaslında öğrencilerin üç aşağı beş yukarı gerçek sınavda ne alabileceklerinigöstermektedir. Deneme sınavları ortalaması 100 net olan bir öğrencinin, gerçeksınavda, ekstra bir durum olmadığı takdirde bu civarlarda bir sonuç alacağınısöyleyebiliriz. Daha sonra hayal kırıklığı yaşamaktansa zamanında önlem almakdaha doğru bir davranış olacaktır.

 

Beklentilerinin altında net alan kimi öğrenciler, LYS içinçalışmayı bırakarak, “gelecek yıl daha iyi hazırlanırım” söyleminin arkasınasığınmaktadırlar. Tam burası en önemli kopuş noktalarından biridir. En büyükyanılsama buradadır. Çalışmayı gelecek seneye ötelemek neyi çözebilir ki kişiçalışmadıktan sonra… Üstelik çalışmaya devam edilmesi hangi haklı gerekçe ileyarıda bırakılıyor? Aksine çalışmaya devam etmek gelecek yıl yapılacakçalışmaların daha kolay ve kısa sürede bitirilip, daha fazla tekrara imkânsağlamaz mı? Öğrencilerin bazıları, anlamsız bir sudan gerekçenin ardınasığınarak, maalesef hak ettiklerinden daha geride bir sonuca razı oluyorlar.

 

Geçen yıl danışmanlık verdiğim öğrencilerimden biri, YGS’denbeklentilerinin altında bir net almıştı. Yaklaşık 3haftalık küsme dönemindensonra onu tekrar çalışmaya ikna etmiştim. İyi bir çalışma döneminin sonrasındahedeflemiş olduğu “Moleküler Biyoloji” bölümünü kazanarak İstanbul’a gitti.Çoğu öğrenci bu kadar şanslı olamayabiliyor. Zaten tam olarak ne yapmasıgerektiğine karar veremeyen öğrencinin, bu arayı toparlaması, kendisine yenibir yol çizmesi  verilen uzunca aradansonra pek mümkün olmayabiliyor.

 

Peki şimdi ne yapmalıyız?

 

YGS sonucu ne olursa olsun, bu hafta, hatta bugün, hemenşimdi LYS için çalışmalara başlamak gerekiyor. Yeni bir anlayışla, ama mutlakabir hedef doğrultusunda, planlı ve programlı olarak kaldığınız yerdençalışmalarınıza devam etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Zamana karşı çalıştığınızı unutmamalısınız. Danışanlarımlaşu sloganımızı paylaşırız; “1 dakika 1 soru, 1 soru bir sınav demektir!” sadecebir dakikanın bile çok önemli olduğu bir süreçte haftaları boş geçirmek birlüks olmaktan çok ötedir. Önemli olan geri kalan sürenin ne kadarınındeğerlendirilebildiğidir. Yaklaşık 2.5 aylık bir zaman dilimi hazırlık içinyeterli bir süredir.

 

Öğrenciler olası tercihlerine göre hangi alandan ortalama nekadar soru yapmaları gerektiğini hesaplamalı, deneme sınavlarında da bu hedefene kadar yaklaştıklarını kontrol etmelidirler. Eksiklikler mutlaka olacaktır.Önemli olan bunları tespit edip gidermektir. Her deneme sınavında biröncekinden daha çok net, hedef olarak seçildiğinde adım adım bu hedefeyaklaşıldığı görülecektir. Asla pes edilmemelidir. Kıyaslamalaragirilmemelidir. İllâki kıyaslama yapılacaksa kişi, kendini kendisiylekıyaslamalı, daima bir önceki sınavdan daha iyi olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE