81 ilin insan hakları sorumlularıyla ilk toplantı

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 81 İlin İnsan Hakları sorumlularıyla ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 81 İlin İnsan Hakları sorumlularıyla ilk toplantılarını gerçekleştirdi. Toplantıda insan haklarına dayalı örgütlenme modelinini nasıl hayata geçirecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. İl insan hakları sorumlularının; il örgütlerine gönderdikleri yazının ardından avukat üyeler öncelikli olmak üzere belirlendiğini belirten Karaca; il sorumlularıyla düzenli aylık toplantılar ile bir araya gelmeyi ve politika üretmeyi öngördüklerini söyledi. Güncel gelişmelerde bölgesel ve yerel bazlı izleme-gözlem çalışmaları planladıklarını söyleyen Karaca; belirlenen sorumlularla ilk toplantıyı insan hakları haftasında çevrimiçi olarak yaparak yol haritasını katılımcılık ilkesiyle birlikte oluşturduklarını söyledi.

İNSAN HAKLARINA DAYALI ÖRGÜTLENME MODELİ

CHP’nin insan haklarına dayalı örgütlenme modelini illerde yaygınlaştıracaklarını anlatan Karaca, 3 ana başlığı şu şekilde özetledi: “Yurttaşlarımızın ‘hak bilinci’ne erişmesini sağlamak, lütuf değil hak bilincinin anayasal güvence altında olduğunu anlatmak. ‘Hak Arama Yöntemleri’ni yurttaşlarımıza anlatarak, hak ihlallerinin önlenebilirliğine katkı sunmak. Güven ilişkisini sağlayarak mağdur birey ve ailelerin yanında yer almak, Barolar ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde yerelde kolaylaştırıcılık yapmak.” Bölgesel toplantılarla sorunları detaylı ele almaya ve çalışmaları eşgüdümle sürdürmeye devam edeceklerini belirten Karaca, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde tüm illerde İnsan Hakları Çerçeve Metnini paylaşacakları basın açıklaması yapmayı planladıklarını belirtti.

TESPİT VE ÖNERİLER

CHP’nin İnsan Hakları alanındaki öne çıkan bazı tespit ve öneriler şu şekilde sıralandı: Parti içi kurumsal çalışmalar, hak temelli eğitim ve güçlendirme çalışmaları. Pandeminin yarattığı yıkım, çoklu hak ihlalleri ve derinleştirdiği sorunlarla baş etme pratikleri. Hak temelli sosyal politika ve sosyal devlet ilkeleri. Mağdurlara destek, hak arama bilinci geliştirilmesi. Engellenen haklara erişimin imkanları. Yerel yönetimlerin örnek uygulamalarının yaygınlaştırılması. Hak arama araçlarının yurttaşlarla paylaşılması

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER