“Afganistan'da insanlık dramına dünya duyarsız kalmakta”

Afganistan’da yaşananlar hakkında yazılı basın açıklaması düzenleyen CHP Denizli Kadın Kolları İl Başkanı Ayşen Kocabay; “Afganistan'da insanlık dramı haline gelen kadın ve kız çocuklarının her türlü şiddetine dünya ülkeleri maalesef duyarsız kalmaktadır” dedi.

“Afganistan'da insanlık dramına dünya duyarsız kalmakta”

CHP Denizli Kadın Kolları İl Başkanı Ayşen Kocabay, Afganistan’da yaşanan gelişmeler hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Taliban’ın yeniden yönetime gelmesiyle birlikte kadınların yaşamı katlanılmaz boyutlara ulaşacağını belirten Başkan Kocabay; “Afganistan'da insanlık dramı haline gelen kadın ve kız çocuklarının her türlü şiddetine dünya ülkeleri maalesef duyarsız kalmaktadır. Onurlu yaşam hakkının kutsal olduğunun çok sesli bir şekilde dile getirilmesi ve tüm canlıların özgürce bu hakkı kullanmaları için tüm dünyanın birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Cumhuriyetin kuruluşundan kısa bir süre sonra 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu; Türk kadınına gerek aile içerisinde gerekse sosyal ve kamusal yaşamda birey olma hakkını veren, yeni Türkiye Cumhuriyetin en önemli yasalarından biridir. 5 Şubat 1937 tarihinde Laiklik ilkesi Türk Anayasası’na dahil edilerek, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve her vatandaş için vicdan hürriyetinin sağlanması tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü güvencesi olmuştur. Özgür ve bağımsız olarak yaşadığımız vatan topraklarında, Cumhuriyet kazanımlarımızı, devrimlerimizi, hak ve özgürlüklerimizin değerini ve önemini bir kez daha iliklerime kadar hissederek Türkiye Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, sevgi ve minnetle anıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER