AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu'nda projelerini açıkladı; “İzmir’e silikon vadisi en önemli projelerimizden biri”

CNN Türk Televizyonu'nda Hakan Çelik'in hazırladığı 'Hafta Sonu' adlı programına katılan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’de gerçekleştirmeyi planladığı projelerinden bahsetti. ‘İzmir’e Silikon Vadisi Projesi’ hakkında açıklama yapan Zeybekci; “Karaburun Bölgesi’nde İzmir’de 30 bin AR-GE çalışanının olduğu ama buraya hükümetimizle de konuşacağız. En önemli projelerimizden bir tanesi” dedi.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu'nda projelerini açıkladı; “İzmir’e silikon vadisi en önemli projelerimizden biri”

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu'nda Hakan Çelik'in hazırladığı 'Hafta Sonu' adlı programa katıldı.

CNN TÜRK; Neden türkiye’nin Silikon Vadisi İzmir’de olmasın? Çünkü İzmirliler, dünyaya açık iyi eğitimli ve çokta seyahat eden insanlar. Başka yerlere gideceklerine orada bilim ve teknoloji geliştirsinler neden Türkiye’nin İrlandası olmasın. Bazı izleyiciler sanabilirler ki önceden konuşuldu da not alındı.

NİHAT ZEYBEKCİ; Ayın 20’sinden sonra en önemli projemiz bu. Karaburun Bölgesi’nde İzmir’de 30 bin AR-GE çalışanının olduğu ama buraya hükümetimizle de konuşacağız. En büyük teşviklerin, en büyük avantajların verildiği, ayrı bir dünyanın yaratıldığı, AR-GE bilim insanlarının, akıl insanlarının ve bununla ilgili de yaklaşık olarak 27 bin dönümlük bir alan… Dünyanın en güzel yerinde, doğanın içinde öyle bir ortam yaratacaksınız. En önemli projelerimizden bir tanesi.

CNN TÜRK; En önemli projelerinizden bir tanesi değil mi? Hem istihdam yaratan, hem İzmir markasını bir anlamda yeniden tanıtan…

NİHAT ZEYBEKCİ; Teknoloji alanı, bilim merkezi ama artı diğer tarafta bu bir fabrika değil, teknoloji üssü değil.  İnşayla ilgili tabii ki orada belirli hassasiyetlere asla yani görünmeyen, yapının görünmediği, inşaatın görünmediği, betonlaşmanın görünmediği bir yapılaşma mutlaka olacak. Ama asıl orada inşa edilecek olan şey inşadan kastım hukuki altyapı. Çok farklı bir serbest bölgeden bahsediyorum. Hiçbir engel yok. Bakanlığımız döneminde bunu hazırladık zaten.

CNN TÜRK; Sizin bakanlığınız döneminde çok yakından takip ettiğim alanlardan biri olduğu için Türkiye İhracatçılar Meclisi etkinliklerinde sizinle beraberdik. Siz bürokrasinin aşılması için çok kafa yoran ve uğraşan bir isim oldunuz. Hatta televizyonlarda bazen bir marka söylendi sonra RTÜK ona ceza yazdı. Bunlara ‘artık yeni dünyada aşmak gerekir’ diye bir tutum ortaya koymuştunuz. Dolayısıyla gerçekten yeni dünyanın yeni şartları var. Dünya durmuyor hareket halinde. Herkes bir şey üretiyor. Yani İsrail, Singapur, Güney Kore herkes bir alanda öne çıkmaya çalışıyor. Ben bu anlattığınız konuyu çok önemsedim. İzmir’de bir tür silikon vadisi olabilirse İzmir bu işten çok para kazanabilir.

NİHAT ZEYBEKCİ; Türkiye’de bu alanla ilgili en avantajlı yer. Dünyada buraya bir Alman, İngiliz, Amerikalı, Hintli, Çinli gelmeli. Kendi ülkelerinde bulamadıkları özgür alanı, serbest bölgeyi ve bankacılık, finans anlamında tasarrufları ve transferleri anlamında birçok şey bunlar geldiği zaman; bu akıl, fikir teknoloji ortamı, iklimi geldiği zaman bunun bir öncelikle İzmir’e taşması sonra Türkiye’de bunu bulaşmalı… Ben bunu şöyle söylüyorum iyi huylu virüs. İyi huylu virüsü bir yere koyduktan sonra etrafını dönüştürerek değiştirerek devam eder. İzmir’le ilgili hayalimiz sadece yüksek teknolojiyle ilgili bölüm mü? Hayır. Bakanlığımız döneminde bir noktaya kadar getirdiğim ve ilk numunesini İzmir’de yapacağım. 20 bin kadınımızı halı ve geleneksel sanatlarla ilgili 5 yıl içinde istihdam edeceğiz. Bizim kırsaldaki yerlerimizde, kenar mahallelerimizde Karabağlar, Bayraklı, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Gaziemir, Bornova Türkiye’de 1 buçuk milyar Dolar halı ihracatı var. Bu dünyadaki rekabetten dolayı biz halı ihraç edemez hale geldik. Sonra öyle bir hale geldik ki. Sonra öyle bir hale geldik ki biz halı ithal eder hale geldik. Türkiye’deki halıcılar Türk halı desenleri artık Hindistan’da, Afganistan’da dokutulur hale geldi. Ama asla Türkiye’de dokunduğu gibi değil. Halıcılarla bunu konuştuğum zaman; iş gücünün, emeğin çok pahalı hale geldiğinden şikayet ettiler. Peki neye ihtiyacınız var? Bunu biz 3 Kuruş ilmek başına ödeyebiliriz. Onun dışında ‘peki engel ne biz ne yapabiliriz?’ diye oturduk konuştuk. Toplum yararına konuşma projeleri var. Burada 300 – 400 – 500 -1000 kişi yılda istihdam ediliyor. O dönemde konuştuğumuz bakanımızda dedim ki; ‘25 bin kişi için ayrılan bütçeyi bize verirseniz biz bununla Türkiye’de 50 bin kişiyi istihdam ederiz.’ Aynı zamanda da halı ihracatımız, halı üretimimiz yeniden canlanır. Orada yaptığımız da atölyelerini kurmak, sigorta ve stopajını ödemek geri kalanını da halı ihracatçısı, halı üreticisi o ödeyecek. Bu konuştuğumuz, tasarladığımız bir şey. Ama mesela bunlarla ilgili tabii ki İzmir sadece bunlarla sınırlı değil. İzmir şuanda Türkiye’nin 3’üncü ekonomik büyük şehri. Aslında 2’nci olmalı. Ankara bürokrasi şehri, Ankara devletin başkenti, ekonomik anlamda baktığımız zaman İzmir’in Ankara’yı açık ara geçmiş olması gerekir. Çok da kolay geçer.

CNN TÜRK; Bende o potansiyeli görüyorum. Ben geçenlerde Sayın Mutlu Akpınar’ın davetiyle ki Karşıyaka Belediye Başkanı kültür ve sanat alanında çok güzel şeyler yapıldığını görüyorum. Yani İzmir zaten doğası gereği bir kültür merkezi. Fakat birtakım kurumların güçlendirilmesiyle kadınlar, gençler, engelliler, uluslararası alanda faaliyetlerle bir kültür boyutu çok önemli olduğu için bu alanda da İzmir’i belki Türkiye’nin 1 numaralı şehri yapmak mümkün olabilir. İstanbul’la çok rahatlıkla yarışabilir diye düşünüyorum. Etkinlik sayısı olarak da. Ne dersiniz böyle bir şey hedefleriniz planlarınız arasında var mı?

NİHAT ZEYBEKCİ; ‘Aklın yolu bir derler’ ya 20’sinden sonra anlatacağımız projeler Batı Anadolu dünyanın en zengin medeniyetler merkezi ve bunun en zengin olduğu yer de Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz Havzaları’dır. Yani oradaki antik şehirlere baktığımız zaman belki sadece 50 kilometrelik bölgedeki antik şehirlerin, antik kalıntıların tamamı Yunanistan’daki tüm kalıntılardan fazla. Öyleyse bugün dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden veya müzelerinden bir tanesi ‘Louvre Müzesi’ diyebiliriz. Oradaki kalıntılara baktığımız zaman da Anadolu medeniyetlerinin birçoğunun orada kalıntılarını görürsünüz. Berlin’de görürsünüz. Hedefimiz Türkiye’nin en büyük, İstanbul’u bu anlamda kesinlikle geçer. Türkiye’nin en büyük ve dünyanın en gözde medeniyetler ve arkeoloji müzesi artı İzmir’de maalesef bir şehir tiyatroları, yine yerel yönetimlerin üzerine düşen görevlerden birisi bu Konservatuvarlar. İzmir’de çok güçlü modern sanat, bale, dans bunlarla ilgili belki altyapısı salonları yok belki ama yerel yönetimler bunları çok hızlı bir şekilde yapacağız. Bunlar zaten belediyenin ana görevlerinden birisidir. Yani üzerindeki asli görevlerinden birisi. Koskoca deniz kenarındaki o muhteşem İzmir’de; 4 tane yüzme havuzu var. 2 tanesi kapalı 2 tanesinden 1’isi de Ege Üniversitesi içinde. İzmir’de her çocuğumuzun kolaylıkla ulaşabileceği bir mesafede yüzme havuzlarına, her çocuğumuzun evinden yürüyerek gidebileceği kapalı spor salonlarına ihtiyaç var. ‘Bizden neden sporcu, yüzücü, balerin,  balet veya tiyatrocu çıkmıyor?’ deniyor. Deniz sporları tabiatında, doğasında, ikliminde var.

CNN TÜRK; İzmir’de 2 tane büyük sorun gördüm. Ben İzmir’i çok seven bir ziyaretçi olarak bunu söylüyorum ama yaşayanlardan, twitter’dan da bu geliyor. İzmir’de trafik çok büyük bir problem. sanıyorum alternatif yolların azlığından da kaynaklı bir şey bu. Çok göç alan bir şehir. Doğudan ve güney doğudan da vatandaşlarımız gidiyorlar. Bir de çarpık yapılaşma. İzmir’in belli bir kesimi çarpık yapılaşma konusunda çok kötü durumda.

NİHAT ZEYBEKCİ; Çarpık yapılaşmayla ilgili bir tespitte bulunayım. Şuanda ‘İmar Affı’ sebebi ile yapılan başvurularda Türkiye’deki toplam başvuruların yüzde 15’i İzmir’de. İstanbul’un da önündeyiz. Bu övünülecek bir şey midir? Yoksa bir tespit midir? Ulaştırmayla ilgili de İzmir’de Allah o çevre yolunu yapanlardan razı olsun. Çeşme Otoyolu devamı anlamında oradaki tüneller, Karşıyaka Tüneli, Konak Tüneli vs. bunları yapanlardan Allah razı olsun. Bunlar olmasaydı herhalde İzmir trafik anlamında dünyada cinnet geçirilen şehirlerden birisi haline gelebilirdi. Merkez anlamında söylüyorum. Diğer taraftan İzmir’de demiryolu hatlarıyla ilgili İZBAN var. Geçen günlerde grevle ilgili de bir çıkmaz vardı. 1 ay bekletildi, beklendi. Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle 60 gün ertelendi ama artık 1 daha greve gidilemez. 60 gün içinde anlaşma olmazsa hakeme gidilir ve hakem kararı verilir. Herkes de buna razı olur. Ondan sonra ulaştırmayla ilgili yine İzmir’de gerek metro, gerek tramvayla ilgili sıkıntılar da var. Çarpık yapılaşma ve altyapıyla ilgili yapıların yüzde 60’ın üzerinde 64 – 65 oranında kaçak yapı var. Tehlikeli bir şey. İzmir deprem şehri. Diğer taraftan alüvyon yapılar, zeminin sıvılaşma tehlikesinin olduğu alanlar, gökdelenler. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta İzmirliler oylarını İzmir’e verecekler. İzmir kazanacak ve 1 Nisan’dan itibaren yılsonuna kadar şuanda isterseniz gelin İzmir’de şuanı tespit edin. Yılsonunda 31.12.2019’da 1 daha bakın bu önümüzdeki süreçte 9 ayda İzmir’i ilk bakışta, sahneye ilk şehir düzenlemesi anlamında baktığımız zaman tanınmaz hale gelecek.

CNN TÜRK; CNN Türk ekranlarından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Nihat Zeybekci, burada bizim programımızda ilk defa açıklıyor. ‘Tanıyamayacağınız olumlu halde yeni bir çehre kazanacak’ diyorsunuz. 9 ay çok iddialı bir şey yapabilir misiniz?

NİHAT ZEYBEKCİ; Bundan ekonomiye ihtiyacım yok. Çünkü İzmir doğuştan, yaratılıştan dünyanın en güzel şehri. Birazcık elini ayağını topladığım zaman, birazcık bunu gösterdiğim zaman kendisine biraz makyaj yaptığım zaman; estetiğe ihtiyaç yok muhteşem bir yer. Kesinlikle 31.12’de İzmir’i tanıyamayacaksınız. 3 senedir bir kruvaziyer gelmiyor ama gelecek inşallah. En önemli projelerimizden bir tanesi kruvaziyer turizmidir. Gemi İzmir’e yaklaşırken hani insanlar güverteye çıkar ya sabırsızlıkla karaya çıkmak isterler, etrafa, şehre bakarlar şehre baktıklarında 9 ayda o şehrin görüntüsü gözlerine hoş gelecek hale getireceğiz.

CNN TÜRK; Bu yayının kaydı bir kenarda dursun.

NİHAT ZEYBEKCİ; Görüntülerinizi alın, saklayın gelin tespit edin eski ve yenisi yapalım sizinle.

CNN TÜRK; Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘çok önem veriyorum’ dediği dikey yapılaşma meselesi de var.

NİHAT ZEYBEKCİ; Kruvaziyerler, körfezde gelirken kokuda; maalesef böyle bakın bunlar için kimseyi suçlamıyorum. Şuandaki belediye başkanımızı suçlamıyorum. Yanlış bir teknik yapılanmayla şehir, körfez ‘U’ diyelim. U’nun 2 tarafında 2 tane arıtma tesisi, tüm 4 milyonu oraya taşımak teknik olarak mümkün değil ki. Metrekareye 5 metre yağmur yağdığında İzmir’in tüm arıtma sistemi çalışmaz hale geliyor. Çünkü yağmur suyuyla kanalizasyon aynı hatta gidiyor. Dolayısıyla bu koku veya İzmir’e atfedilen o kokuyu da inşallah 2020’nin sonunda o kokudan kurtulacağız. Büyük bir seferberlik ilan edeceğiz.

CNN TÜRK; O zaman 9 aylık hedef koydunuz bunu tabi İzmirlilerle kucaklaşarak yapmak lazım. Onların gönlünün, desteğinin olması son derece önemli. Genellikle sivil toplum kuruluşlarıyla hükümetler ve yerel yönetimler arasında böyle çok yapıcı olmayan bir ilişki oldu. Türkiye’de geçmiş dönemlerde meslek odalarıyla onların da çok büyük katkılarını almayı taahhüt eder misiniz?

NİHAT ZEYBEKCİ; İlk önce onlarla görüştüm. Onlarla görüşmeye devam ediyorum. İzmir’deki Sanayi odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, İhracatçılar Birlikleri’nin tamamı ayrıca Denizli Ticaret Odası’nın yüksek istişare kurullarıyla bir sohbet toplantısı yaptık. Yaklaşık olarak 3 saat. Onlara söylediğim şu oldu: Siz bu şehrin sahipleri olarak bu şehre hizmet etmesi gereken tüm kurum ve kuruluşların üzerine en üstte yazdığımız bir İzmir hikayesinin takipçisi olmazsanız, bunları denetlemezseniz, bunlarla çok yoğun bir şekilde iş birliği olmazsanız, siz bunun sahibi olmazsanız biz bunu yapamayız.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211