Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Cnn Türk Televizyonu'nda Projelerini Açıkladı;

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu'nunda Hakan Çelik'in hazırladığı 'Hafta Sonu' adlı programa katıldı.

Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Cnn Türk Televizyonu'nda Projelerini Açıkladı;

CNN TÜRK; Adaylık süreciniz başladı. Kolları sıvadınız. İzmir’de çalışmalar yürütüyordunuz. Nasıl bir İzmir hayal ediyorsunuz? Nasıl farklar yaratacaksınız? İzmir geleneksel olarak CHP’nin güçlü olduğu bir yer. Bugüne kadar İzmir’de hep iddia ortaya koydular. Belediye başkanlıklarını kazanan parti; CHP, oldu. Bu sizin açınızdan zor bir yarış mı? Burada nasıl bir iddia ortaya koyarak İzmirlileri kucaklamayı amaçlıyorsunuz? İzmirlileri bugüne kadar sizin partinize biraz daha uzak duran seçmenlere nasıl mesaj vermeyi düşünüyorsunuz?

NİHAT ZEYBEKCİ; ‘Çok uzun süre ekonomi bakanlığı yaptı’ dediniz. 61,62, 63 ve 65, 64’ü pas geçerek söylediğimiz zaman ileride bizim CV’mizi bir yerlerde okuyan. Zannedecekler ki adam koltuğa oturmuş kalkmamış. Tam 4 yıl 15 gün. Dolu dolu geçti. 17 – 25 Aralık’ın arkasında gelen dünyanın çalkantılarının olduğu, çok farklı değişkenlerin bir anda yaşandığı bir dönemde Ekonomi Bakanlığı yaptık. O dönemde ihracat rakamları ve büyüme rekorlarıyla, Türkiye’de istihdam rekorlarıyla yüzümüzün akıyla teslim etmek, yani önemli olan başladığımız sevinçle bitirebilmekti. O şekilde bitirdik. Şimdi siyasete ilk giriş sebebimiz, ilk göz ağrımız, varoluş sebebimiz belediyecilik, yerel yönetimler. Vatandaşlarımıza hizmet etmek; hizmetkar olmak. 7 yıl Denizli Belediye Başkanlığı’ndan sonra ben genel siyasete girdim. Şimdi tekrar ilk göz ağrımıza dönme imkanı ve fırsatı var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayıyım. Bu çok heyecan verici bir adaylık. İzmir dünyanın en güzel şehri. Tarihçi Heredot; İzmir’i ve bölgesini gördükten sonra, ‘gök kubbe altında yaratılmış en güzel topraklar’ demiş. Napolyon’un söylediği dünya tek devlet olsaydı İstanbul’u başkent yapardım. O daha materyalist bir bakış açısı. İstanbul’un korkunç bir tarihi var ama İzmir ve çevresiyle beraber baktığımız zaman da çok kadim bir tarihi ve doğal güzellikleri bulunuyor.

CNN TÜRK; Bir İstanbulluyum. İzmir’in ne kadar önemli olduğunun farkındayım, bilincindeyim. Zira İstanbul’dan önemli sayıda insan türlü nedenlerle İzmir’e yerleşmek gibi bir eğilim içinde kalıyor..

NİHAT ZEYBEKCİ; O 2 yönlü biliyor musunuz? Mesela dün o konuda konuşurken çok değerli bir hanımefendi, işlerinde çok başarılı bir işkadınının bana şikayeti şuydu çocuklarımızı, gençlerimizi İzmir’de durduramıyoruz. Benim 2 tane oğlum var 2’si de İstanbul’da. Bunların İstanbul’da iş alanı bulamaması, çalışamaması ne utanç verici bir şey diye aramızda öyle bir konuşma geçti. Yani İstanbul’dan İzmir’e doğru yönelenler, artık işlerinin sonuna gelmiş olan, ev ofiste çalışmak gibi bir alternatifi bulunanlar veya emekli olanlar. Nasıl bir İzmir hayal ediyoruz? Nasıl bir İzmir hikayesi yazmamız lazım? Onun için de dünyaya bakmamız lazım. Dünyayı görmemiz lazım. Dünya nereye gidiyor? Dünyadaki ekonomik eksen nereye doğru kayıyor. Dünyadaki ticaretin alışkanlıkları, tavırları nasıl değişiyor? Dünyadaki lojistik veya ulaştırma veya ulaşım alışkanlıkları veya değeriteleri nasıl değişiyor? Bütün bunları yan yana koyduğumuz zaman İzmir’e bir rol biçmemiz lazım.

CNN TÜRK; Markayı yeniden tanımlamak mı?

NİHAT ZEYBEKCİ; Kesinlikle… Zaten şuanda da yapmaya çalıştığımız o. İzmir’de sivil toplum kuruluşları, odalarla, gönüllü kültür teşekkülleriyle, önde gelen insanlarla, akıllarla, gençlerle, sokaktaki insanlarla, pazar tezgahında bir kardeşimizle konuşarak İzmir’in hikayesini beraber yazmamız lazım. Yani şunların hepsini yaparsınız. İzmir’in şuanda zor bir pozisyona gelmiş problemlerini çözmek hala maddiyat, teknolojik, teknik bilgilere dayanır. Bunları hala yapabilirsiniz. Ama İzmir’in hikayesini İzmir’in geleceğin dünyasındaki o rolünü öyle bir şekilde yazmanız ve planlamanız lazım ki bu kalıcı oluyor. Artık gelecek nesillere miras olarak bıraktığınız bir şey haline geliyor. Dolayısıyla bizim İzmir’le ilgili hikayemizi gelecek yıllarda şu günlerde gelecek yıllara planladığımız önümüzdeki 25 seneye planladığımız bu günlerde onu da İzmirlilerle birlikte yapacağız. Onun için bunu dinliyoruz şuanda.

CNN TÜRK; Bir slogan belirlediniz mi?

NİHAT ZEYBEKCİ; Gönüller yapmaya geldik. Biz İzmir’de biraz önceki söylediğiniz şeyi biraz daha açalım. İzmir AK Parti için zor bir şehirdir. İzmir, sol bir şehir değildir. İzmir’e bakacak olursak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşu İzmir’de kurulmuştur ve orada başlamıştır. Yani çok partili, demokratik, özgürlükçü halkın, milletin iradesinin devlet yönetimine ve devlet hizmetlerine yansıması anlamında baktığımız zaman bunun 1’inci hayat bulduğu yerdir. İzmir, hakim olan devlet anlayışından daha ziyade hizmetkar devlet, halkına hizmetle görevli devlet anlayışının ilk temsilcisi olan Demokrat Parti’nin doğduğu yerdir. 12 Eylül öncesini bilen birisiyim. Çünkü 12 Eylül Günü okula lise diplomamı almaya gitmiştim. O dönemde Ege’nin en sol şehri; Denizli ile Uşak’tı. Liseyi Kütahya’da okudum, Denizliliyim, ortaokulu Denizli’de okudum. Ondan sonra devlet parasız yatılı sınavlarıyla Kütahya’ya gittim. O dönemde yıllarca 12 Eylül’den sonrada 90’larda da öyledir. İzmir Aydın, Muğla muhafazakar demokrat yapının ağırlıklı olduğu coğrafyadır. İzmir’le ilgili tekrar gözden geçirmek lazım. 31 Mart seçimlerinde İzmir’de yapının çok farklılaştığını, İzmirli’nin sandığa giderken oyunu İzmir’e vereceğini; yani oyunu kendine vereceğine inanıyorum.

CNN TÜRK; Türkiye’nin genel siyasi tartışmalarından ideolojik bir şey var. Türkiye’de herkesin savunduğu bir görüş var. Bu da çok doğal, normal. Bunun dışında bir şey mi bekliyorsunuz? Yani seçmen davranışı genellikle yerel seçimlerde de bir şey oldu. Partililerin pozisyonlarına göre hareket ettiler ve Türkiye’de dünya görüşlerine göre tercihler belirlendi. İzmir’de çoğunlukla bu yönde hareket etti benim hatırladığım, gördüğüm kadarıyla bu sefer bu yönde daha farklı bir beklenti içinde misiniz? Bir anlamda bir kırgınlık varsa o bölgede çalışan insanlarla genel Türkiye siyasetinin gidişatı üzerinden biraz bunu da onarmak gibi iddia görüyorum ben sizden. O sloganda öyle bir şeyde var sanki..

NİHAT ZEYBEKCİ; Onarmak değil; onarmak yanlış yapılan bir şeyi tamir etmek anlamına gelir. ‘Anlatılamayan şeyleri anlatmak’ diyelim biz ona. Iskaladığımız şeyleri anlatmak. Şimdi gönüller yapmaya geldiğin belki tamamını da söylemek lazım. Yunus Emre’nin muhteşem bir şiiridir. ‘Biz gelmedik davi için, bizim işimiz sebi için, dostun evi gönüllerdir; biz gönüller yapmaya geldik.’ İzmir’de siz söylediniz ya ‘çok güçlü bir yapı var, bu yapıyı aşabilecek misiniz?’ diye. İzmirli’nin genel seçimlerde gösterdiği o siyasi tercihinden farklı bir yere gidebilecek misiniz? Bir örnek vereyim. Kendi yaşadığımız bir örnek. 2002 yılında Denizli’de AK Parti olarak yüzde 23 oy almıştık. 2004 yılında 28 Mart seçimlerine aday olduğumuzda 3 Mart günü elimize gelen yapılan bir ankette Denizli’de AK Parti adayı olarak yüzde 26 küsür CHP adayı da yüzde 39’la 3 Mart günü kampanyayı başlattık. 28 Mart günü sandıktan çıktığımızda akşam yüzde 51,5’la sandıktan çıktık. Tek olması gereken şey vatandaşımıza samimiyetimizi, kabiliyetimizi ve yapabileceğimizi ikna etmek. 2’ncisi İzmir’in şuanda bir tercih noktasına geldiğine inanıyorum. Bundan 15 sene önce İzmir’in problemlerini çözmek kolaydı. Bundan 10 sene önce İzmir’in problemini çözmek eh kolaydı. 5 sene önce zordu; şimdi çok zor. Belki 5 sene sonra artık imkansız olacak. Sorunlar büyüdü, derinleşti. Şehir büyüdü, şehrin çarpık yapılaşması daha büyük hale geldi. Ulaşım, trafik sorunları daha büyük hale geldi. Çevre sorunlarıyla ilgili hatalar üst üste katlanarak gitti. İlk baştaki kurgulanan hatanın üzerine mecburen bir hata daha yaptınız. Yani o şöyle kuyuya bir taş attığınız zaman artık o kuyunun etrafında yapılanmaya başlıyorsunuz, halbuki o yanlıştır. Türkiye’deki birçok şehir Elazığ, Malatya, Erzincan belki Van, Trabzon, Rize, Konya, Kayseri… Ege’nin etrafındaki şehirleri saymıyorum onlarda da böyle bir şey yok ama maalesef İzmir şuanda hareketlilik nüfusu 5 buçuk milyona gelen bir şehir. Çöplerini şuan itibariyle dağlara, derelere, ovalara atan bir şehir. Bugün itibariyle o da yanlış altyapı yapılanmasıyla kaynaklı. Şu belediye başkanı yaptı demiyorum. Şuan itibariyle İzmir’de arıtma tesisleri daha çalışmıyor.

YARIN; “İZMİR, DOĞUŞTAN VE YARATILIŞTAN DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ AMA MAALESEF..”

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER