AK Parti ve MHP Denizli İl Teşkilatı’ndan İstanbul seçim kararına destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, “Alınan karar, doğru bir karardır. Nihayetinde İstanbul’daki yerel seçimlerdeki sonucu seçmenin iradesinin tam olarak yansıması noktasında verilmiş bir mücadeledir” dedi. MHP İl Başkanı Cafer Birtürk de; “Artık bunun tartışılmasına, tekrar kamuoyunda insanları tahrik eder hale gelmesine gerek yok. Tekrar yapılacak olan seçimin daha şeffaf olacağına inanıyorum. Çünkü dikkatler hep orada olacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti ve MHP Denizli İl Teşkilatı’ndan İstanbul seçim kararına destek

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’daki seçimleri iptal etmesinin ardından DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Filiz, açıklamasında şunları aktardı: “Öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararın başta İstanbul olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Biz dün akşam saatlerinde YSK AK Parti temsilcimiz Isparta milletvekili Recep Özel’in attığı İstanbul seçimi yeniliyor twitiyle duruma vakıf olduk. Seçimlerin yenilenme kararı YSK’da 4’e karşı 7 oyla alınmış oldu. Temsilcimiz; seçimlerin tarihiyle ilgili 23 Haziran’da olması ve mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da mazbatasının alınmasının kararını açıkladı. 31 Mart seçimlerinin ardından inşallah 23 Haziran’da seçimlerin sunulan gerekçeler sebebiyle karar verilmiş oldu. Burada bu kararın gerekçelerine baktığımızda sandık kurullarının teşkili, sandık kurullarının oluşturan kişilerin yasaya ve orada kapsama uygun olmayan kişilerden oluşmuş olması ve sayım döküm cetveli dediğimiz sandıktan çıkan sonucun üzerine işaretlendiği döküm cetvellerin birtakım usulsüzlüklerin gerekçelerine dayanarak YSK’nın kararını verdiğini öğrendik. Burada 225 sandık kurulu başkanı ve 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin yasada belirtildiği gibi kamu görevlisi şartına uygun olarak oluşturulmadığı kanaatinden de bahsedildi. Bu sebeple alınan karar, doğru bir karardır. Nihayetinde İstanbul’daki yerel seçimlerdeki sonucu seçmenin iradesinin tam olarak yansıması noktasında verilmiş bir mücadeledir. İnşallah hayırlı olur. 23 Haziran’da seçimin yenilenmesi İstanbul başta olmak üzere hayırlı olsun.”

YAPILACAK OLAN SEÇİMİN DAHA ŞEFFAF OLACAĞINA İNANIYORUM

MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesi kararını değerlendirdi.

YSK’nın verdiği kararı olumlu bulduğunu belirten Başkan Birtürk, şunları aktardı: “Yüksek seçim kurulunun yenilenmesiyle ilgili kararı çok olumlu buluyorum. Kanayan vicdanlara merhem olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi başından beri burada çok büyük yolsuzluk olduğunu işaret etmiş ve YSK bunları dikkate almıştır. Türkiye’de bugüne kadarki seçimler hep şeffaf bir şekilde yapılagelmiş. 1950 yılında kurulan YSK şuana kadar hep doğru olarak devam etmiş ki şuana kadar şaibesiz şekilde devam etmektedir. İstanbul Türkiye’nin gözbebeği, dünya metropolü. Burada inanılmaz yolsuzluk tespit edilmiş. Bu aşamada da 11 kişilik Yüksek Seçim Kurulu’nun 7’si buradaki yolsuzlukları tespit ederek seçimlerin yeniden yapılmasına hükmetmiştir. Artık bunun tartışılmasına, tekrar kamuoyunda insanları tahrik eder hale gelmesine gerek yok. Tekrar yapılacak olan seçimin daha şeffaf olacağına inanıyorum. Çünkü dikkatler hep orada olacak. Bir sürü yerden oy taşınması, sandık görevlileri, çalınan oylar, fazla atılan oylar var. İnşallah iki tarafta seçim sürecini çok iyi değerlendirir. İyi olan kazansın diyorum. Çünkü burada bir milletin bekası için kurulmuş bir Cumhur İttifakı var. MHP 15 Temmuz’dan beri Cumhur İttifakı’na sıkı sıkıya bağlı kalmış. Hem cumhurbaşkanlığı sistemindeki referandumda, genel seçimde ve en son yerel seçimlerde de çok güzel bir ittifak ortaklığı sergilemiş. Yüzde 52 oy alarak zaferle çıkmıştır. İnşallah İstanbul’daki seçimlerde de yine Cumhur İttifakı çok güzel bir oyla Binali Bey’i o koltuğa oturtacağına inanıyorum. Vatana millete hayırlı olsun. İnşallah hak yerini bulmuştur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER