Akbaba; “27 Mayıs’ta demokrasimiz çok ağır bir yara almıştır”

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Av. Mahir Akbaba, 27 Mayıs 1960 yılından yapılan askeri darbenin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de, bir takım siyasi gerilimler yaşanmış ve nihayetinde Türkiye’de yaklaşık her on senede bir yapılacak darbeler dönemi başlamıştır. Bu şekilde demokrasimiz çok ağır bir yara almıştır.” dedi.

Akbaba; “27 Mayıs’ta demokrasimiz çok ağır bir yara almıştır”

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Av. Mahir Akbaba, 27 Mayıs 1960 yılından yapılan askeri darbenin yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Akbaba, “27 Mayıs 1960'ta yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbedir. Bu darbe demokrasi sicilimizdeki kara lekelerden biridir. 27 Mayıs sabahı Ankara Radyosu’ndan yapılan bir anonsla, ordunun yönetime el koyduğu duyuruldu. Anonsta, ‘Bugün, demokrasimizin içine düştüğü buhran ve en son müessif hadiseler dolayısıyla ve kardeş kavgasına mahal vermemek maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri, memleketin idaresini eline almıştır.’ deniliyor ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruluyordu. Türkiye’de, bir takım siyasi gerilimler yaşanmış ve nihayetinde Türkiye’de yaklaşık her on senede bir yapılacak darbeler dönemi başlamıştır. Bu şekilde demokrasimiz çok ağır bir yara almıştır. Bu yaraları ancak eğitimle sarabiliriz. Gelecek nesillere, demokrasinin anlam ve gerekliliğini, fikir ve ifade özgürlüğünü, çok iyi anlatmalıyız ki bu darbeler tarihten ibaret olsun.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER