AKBABA; “KENDİMİ EVLADINI KAYBETMİŞ BİR BABA GİBİ HİSSEDİYORUM”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ittifak görüşmesinin ardından alınan ‘Denizli’de İYİ Parti aday çıkaracak ve CHP destek verecek’ kararıyla CHP İl Yönetimi Genel Merkez’in yolunu tutmuştu. CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

AKBABA; “KENDİMİ EVLADINI KAYBETMİŞ BİR BABA GİBİ HİSSEDİYORUM”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti (İP) Lideri Meral Akşener’in ittifak görüşmesinde alınan kararlar Denizli CHP İl Yönetimini hareketlendirdi. Görüşmede Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına yönelik alınan ‘Denizli’de İYİ Parti aday çıkaracak ve CHP destek verecek’ kararının ardından CHP İl Yönetimi Genel Merkez’in yolunu tuttu. Ziyaretin ardından CHP İl Başkanı Mahir Akbaba basın mensuplarıyla parti binasında bir araya geldi. Başkan Akbaba, İl Başkan Yardımcıları Gürsel Bingüller ve Ahmet Kenan Türkmenoğlu, İl Kadın Kolları Başkanı Sündüz Seçkiner Başsorgun, İl Gençlik Kolları Turgay Odabaşıoğlu ile birlikte kameraların karşısına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu.

“SÖZ ALDIK, SÖZ VERDİK”

Sözlerine 24 Haziran seçimleri ile başlayan Başkan Akbaba; “24 Haziran’ın ertesi günü kravatımızı taktık, ceketimizi giydik; ‘bir seçim biter, bir seçim başlar’ dedik ve 31 Mart Yerel Seçimleri için çalışmalarımıza il, ilçe örgütlerimiz olarak kadın ve gençlik kollarımızın da aynı kararlılıkla yanımızda olmasıyla başladık. ‘Yereli yönetmek’ sloganıyla genel başkanımızın da ‘Denizli’yi alacağız’ demesine güvenerek, inanarak, Denizli tarihinde yapılmamış çalışmaya imza attık. ‘Bilgi Çağında Sosyal Belediyecilik ve Yerel Yönetimler Sempozyumu’ düzenledik. Biz Denizli’yi kazanmaya ant içtik. Genel Merkez’e ‘sen de yanımızda mısın’ dedik. Söz aldık, söz verdik” dedi.

“KRİZİN SEBEBİ DEĞİL, ÇÖZÜMÜYÜZ”

Siyasetin sadece propaganda olmadığını vurgulayan Başkan Akbaba; “Siyaset, ‘eğitimdir, spordur, sanattır, kültürel birlikteliktir’ dedik. Siyasetin aynı zamanda ekonomiyi yönetmek, anlamak ve yönlendirmek olduğunu söyledik. Biz CHP’liler krizden memnun falan değiliz. Biz bu ülkede doğduk, büyüdük, yaşıyoruz. Aynı gemide değiliz. Gemiler, gemicikler onların çocuklarının işi… Yani bu yangının, bu krizin sebebi biz CHP’liler değiliz. Sebebi; AK Parti iktidarının siyasi tercihleridir. Biz bu krizin sebebi değiliz ama çözümü olduğumuzu da biliyoruz” diye konuştu.

“ADAYIMIZ HAZIRDI”

Yerel Seçimlerde İYİ Parti’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı çıkarması ve CHP’nin ittifak çerçevesinde adayı desteklemesi kararını değerlendiren Başkan Akbaba şunları söyledi: “‘Peki, tüm bunları yaptınız da Büyükşehir’de ittifak İYİ Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı üzerinden yapılacak, bunu hesaplamadınız mı’ diye sorarsanız cevabım şudur; büyükşehir belediye başkan adaylığı için aldığımız 2 müracaat var, bu isimler Genel Merkezimize zaten resmi olarak sunuldu. Görüşmeler yapıldı. Yani adayımız hazırdı. Adayımız için, promosyon alternatifleri için görüşmelerimiz tamamlanmış, ön kapora dahi sunulmuş, aday netleştiği gibi baskı, paketleme ve dağıtımına bütçe ayrılmıştı. Şimdi ben, Genel Başkanıma güvenerek tüm bu eğitimsel, sanatsal, sporsal, propagandasal, adaysal görüşmeleri, eylemleri programlıyorum, hazırlıyorum, yerine getiriyorum, Büyükşehir adayımı nerede açıklayacağımızı kafamda tespit ediyorum, adayımızın sol yanında Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, sağ yanında Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce’nin olduğu bir fotoğraf çekiyorum. MYK bir karar alıyor, Parti Meclisi bir karar alıyor, ‘Denizli’de ittifak İYİ Parti üzerinden olacak.’ Ben MYK üyesi değilim, ben Parti Meclisi üyesi değilim, ben milletvekili değilim, ben il başkanıyım. Örgütümü dinlerim. Örgütümün taleplerini yerine getiririm. Ben bu şehri kazanmak için örgütümle birlikte hareket ederim. Ben yetkili organlarda bulunma ve söz söyleme hakkına sahip değilim. Ancak bir gün olursam; söyleyecek sözümün karşısında kimse duramaz.”

“19 EVLADIM İÇİN GÖREVİMİ YERİNE GETİRMEDEN ÖLMEYECEĞİM”

“3 gündür kendimi evladını kaybetmiş bir baba gibi hissediyorum” diyen CHP İl Başkanı Mahir Akbaba; “Gözüme uyku girmedi. Benim 19 tane daha evladım var. Onların yaşaması için babalık görevimi tüm ‘akrabalarım’, ‘kardeşlerim’ dediğim yöneticilerim ve ilçe başkanlarımla yerine getirmeden ölmeyeceğim. Meclis’te, ilçelerde ve büyükşehirde ses getiren, doğru bildiğinde durma inadını sürdürecek, 9’uncu Meclis’ten kovulsa, 10’uncu Meclis’te hem doğru duracak hem de doğru konuşacak isimlerle yerelde siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAKA KARŞI MIYIM?”

İttifaka karşı olmadığını belirten Başkan Akbaba; “Ama nasıl bir ittifak olması gerektiğinin çerçevesini de Genel Merkez’de çizdiğimde; tüm başkanlarım ‘seni anladık, sana hak verdik, rahat ol, Denizli bu ittifakta yok’ dediler. Oğuz Kaan Salıcı’nın ‘21 il; Denizli’yi, Balıkesir’i, Manisa’yı, Kocaeli’ni, Konya’yı, Samsun’u, Trabzon’u, Kayseri’yi, Sakarya’yı, Gaziantep’i, İYİ Partili belediye başkan adayı üzerinden seçime sokacağız’ demesi ve akabinde ‘içime sinmeyen 2 il var; Denizli ve Balıkesir’ demesini anlayamıyoruz. İttifaka değil, örgütüne rağmen, siyasetin matematiğine rağmen, anket sonuçlarına rağmen, sandığın diline rağmen canım şehrim Denizli üzerine alınan karara karşıyım. Ben bu kararın içinde ya da yanında değilim.  Konuyu kurultay sürecine bağlamak gibi sığ bir düşünceye girmeyeceğim. Kemal Kılıçdaroğlu da biziz, Muharrem İnce de, imza veren de biziz vermeyen de, Sarayköy Belediye Başkan Adayı Cengiz Demirci de biziz Bozkurt Belediye başkan adayı Birsen Çelik de” dedi.

“BİZ 2014’ÜN BEDELİNİ 2018’DE ÖDEDİK”

“2014’te ittifakı Denizli’de halkın gönlünde, dilinde, ruhunda gerçekleştirdik” diyen Başkan Akbaba sözlerine şöyle devam etti: “Tam 42 günde yüzde 40’a yakın oy aldık. 2014’te o günün Atatürkçü vatanseverlerinin uzattığı ele 2018’de Genel Seçimlerde, bir Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşılıklı eli verdik, tuttuk ellerinden vekillik seçimine girmelerine olanak sağladık. Yani biz 2014’ün bedelini 2018’de ödedik. Yani bugün sıra yeniden Meral Akşener’deydi. Bugün sıra yeniden Yasin Öztürk’teydi. Bugün sıra yeniden Hasan Akgün’deydi. Yani ittifak Denizli’de CHP üzerinden kurulacaktı, kurulmalıydı.”

“BAM TELİMİZE BİR KEZ DAHA BASILIRSA BU İTTİFAK TÜRKİYE’DE SONLANIR”

Başkan Akbaba şunları da aktardı: “Siyasette duygusallık olmaz. Ben öncelikle bir insanım. Duyguları, hisleri, ruhu ve maneviyatı olan bir adamım. Ama duygularımla düşünsem de, aklımla karar verip mantığımla hareket ederim. Bu bağlamda istifa edecek miyim? Yönetim olarak istifa edecek miyiz? Eğer sinir uçlarımıza bir kere daha dokunulursa, eğer bam telimize bir kere daha basılırsa, eğer benim ilçe örgütlerim, ilçe başkanlarım bir kere daha görmezden gelinir, yok sayılırsa bu ittifak Türkiye’de sonlanır.”

AKBABA’DAN GÜLBAY’A CEVAP

Yerel Seçimlerde Buldan Belediye Başkan Adaylığına gösterilmeyen Mustafa Gülbay’ın kendisini istifaya davet etmesine ve kendisiyle ilgili yaptığı açıklamalara yönelik de konuşan Başkan Akbaba; “Gülbay’ın şahsımla ilgili ne dediğine bakmıyorum. Partimin adını, ilkelerini, 6 okunu tartışan, partinin logosunu eğip büken, ‘ben CHP’li değilim’ diyen bir kişi yok hükmündedir. Bir kere daha tekrarlıyorum. 6 adet ilke yazsın, peşinden 6 kişi gider mi? Gitmez. O basın açıklaması 2 kişi ile yapılıyorsa Gülbay Buldan’da yok hükmündedir. Gülbay yazılı bir açıklamada 2 hikaye anlatmış. Soyadımı ve argo bir ifadeyi yan yana kullanmış. Ben onun soyadını eleştirmem, argoya da girmem. Zira kötü söz sahibine aittir ve sahibini bitirir” diye konuştu.

“BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM”

Başkan Akbaba açıklamalarının devamında; “Kendimize güveniyoruz. Denizli’de bundan sonraki süreçte, yerel seçimlerde sandıkta başarı sağlayamazsak sorumlu olarak bedel ödemeye hazırım. Ancak bedel ödeyebilmek için kendi öz evlatlarımızla seçime girilmeli. Örgütümün desteğini iliklerime kadar, damarlarıma kadar, ruhuma kadar hissedebilmeliyim” sözlerine yer verdi.

“YETİVESİN GARİ BE OSMANIM”

Denizlili vatandaşlara da çağrıda bulunan Başkan Akbaba; “Açık çağrımdır; tüm hemşerilerim, siyasi tavrınız, eğitiminiz, mesleğiniz, yaş grubunuz, mezhebiniz, cinsiyetiniz, kimliğiniz, geçmişte hangi partiye oy vermişliğiniz ne olursa olsun eğer ki AK Parti iktidarının zihniyetinden ve bu zihniyetin yerel uzantısı AK Parti belediyeciliğine ‘yetivesin gari be Osmanım’ demek istiyorsanız birlikte mücadele edeceğiz. Tek bir mücadele kaybedilir; o da terk edilen mücadeledir. Terk etme hemşerim, mücadele et! Mustafa Kemal Atatürk dışında herkes geçici. İnancımız, ilkelerimiz, sol düşüncelerimiz, partimiz ve mücadelemiz kalıcıdır” dedi. 

“PAZARTESİ GENEL BAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİM”

Başkan Akbaba son olarak; “Tüm değerlendirmeleri 17 Aralık 2018 Pazartesi günü davet edildiğim, Genel Merkez’de Genel Başkanımız, Genel Başkan Yardımcılarımız, Milletvekillerimiz ve İlçe Başkanlarımızla birlikte konuşacağız. Denizli’nin ilçeleri ile ilgili bilgileri ve raporu sunacağız. Taleplerimizi belirteceğiz. İlçe başkanlarımızın hassasiyetlerini belirteceğiz. Fotoğraf daha sonra netleşecek” ifadelerini kullandı.

İL YÖNETİMİNDE BİR İSTİFA

Bu arada, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, yaşanan gelişmeler üzerine il yönetiminden Ersin Çağırgan’ın istifa ettiğini, ancak dilekçeyi henüz işleme koymadığını sözlerine ekledi.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER