Akbaba; “Zolan’ın ilk icraatı suya zam oldu”

Denizli’de içme suyuna uygulanan yüzde 20’lik zam kararına tepki gösteren CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba; “258 vizyon projeden bahsedenlerin torbasından zam çıktı. 31 Mart sonrasındaki ilk icraatları zam yapmak oldu” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16 Temmuz’da gerçekleştirdiği meclis toplantısında; su fiyatlarına yüzde 20 zam kararı alındı. Bu karara tepki gösteren CHP Denizli İl Örgütü, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya; CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erhan Türkmenoğlu, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Himmet Keysan, partililer ve basın mensupları katıldı.

Su zammını sert sözlerle eleştiren CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, “Seçimlerden sonra yerleşim alanlarımıza yeni hatlar döşeyip, başka yerlerden su mu getirildi? Dereleri ve doğal kaynakları Zeytin Yaylası’nda yaptığınız doğa talanında olduğu gibi kapalı sistemle park-bahçe sulamasına ve bazı şebeklere dahil ederken mi maliyetler arttı? Yapılan bu zamlar sonrası kırsal kesimde hayvancılık yapan yurttaşlarımız bu durumda maliyetleri nasıl karşılayacaktır? Dar gelirli vatandaşımız yüzde 20 zamlı su faturalarını nasıl ödeyecektir? Sondajlarla alınan yeraltı suları şebekeye mi yoksa tarımsal sulamaya mı veriliyor? Kontrol var mıdır? Yoksa kullanımlar kaçak mıdır? Bu zam göz yumduğunuz kaçak kullanımların faturası mıdır? DESKİ marifetiyle alınacak bu zamlı tarifeler Büyükşehir Belediyemizin bütçesine katkı ya da denkleştirme için mi kullanılacaktır? Bunun kamuoyu ile şeffaflık ve dürüstlük ilkesi gereği paylaşılması zorunluluk değil midir? Tüm bu soruların cevabı yalanlarla değil, rakamlarla verilmelidir” ifadelerini kullandı.

“ZOLAN’IN İLK İCRAATI SUYA ZAM OLDU”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a seslenen Başkan Akbaba, şunları söyledi: “Sayın Başkan’a sade bir vatandaş, bir Denizlili, bir seçmen olarak bir sorum olacak. Sayın Başkan seçimden önce ‘2019’da zam yok’ demiştiniz, ne oldu? Yine ve yeniden yalan oldu. Birçok belediye içme suyu tarifelerini düşürürken, Denizli’de zam yapılmasının izahı yoktur. 258 vizyon projeden bahsedenlerin torbasından zam çıktı. 31 Mart sonrasındaki ilk icraatları zam yapmak oldu. Sosyal medya üzerinden topluma çağrılarımız sürecek. El ilanları yaptırıp dağıtacağız. Hukuki yollardan zammın geri çekilmesine yönelik girişimlerimiz olacak. Toplumun tüm kesimlerine ve sivil toplum kuruluşlarını da zamma karşı çıkmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER