ARSLAN; “İTTİFAK, BİR ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programının konuğu olan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; İyi Parti ile yapılan ittifak hakkında konuşarak; “İttifak bir zorunluluk haline geldi. Çünkü karşımızda AK Parti ile MHP’nin yapmış olduğu ‘Cumhur İttifakı’nın ve bu birleşmenin elbette karşısında bir başka ittifakı doğurması doğaldır” dedi.

ARSLAN; “İTTİFAK, BİR ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Programda İyi Parti ile yapılan ittifak çalışmalarını değerlendiren Milletvekili Arslan; “İşi başından beri çok yakından takip ediyorum. İttifak, bir zorunluluk haline geldi. Çünkü karşımızda AK Parti ile MHP’nin yapmış olduğu Cumhur İttifakı’nın ve bu birleşmenin elbette karşısında bir başka ittifakı doğurması doğaldır. Dolayısıyla biz burada en yakın geçmişten beri ittifak yapabildiğimiz İyi Parti ile bu ittifakın yapılmasını genel başkanımız, genel merkezimiz uygun görmüştür. Birçok görüşmeler yapılmıştır. Değişik zamanlarda genel başkanlar bir araya gelmişlerdir. Özellikle öncelikle ortaya konulan husus Türkiye çapında olduğu için; öncelikle büyük şehirlerde bu ittifakın yapılması noktasında bir anlaşma teessüs edilmiştir. Dolayısıyla bu anlaşma çerçevesinde 11 büyükşehir bizde, 10 büyükşehir ilde onlara bırakılma suretiyle bu ittifakın oluşması, yürümesi konusunda bir ilke kararına varılmıştır. Kanunun buna müsaade etmesi görülmediği için bu daha çok ilkeler bazında yapılan bir ittifak, normlar söz konusu. Burada bu büyükşehirlerin altının da doldurulması gerekiyor. Doldurma noktasında hem iller bazında, hem de ilçeler bazında görüşmeler üst düzeyde devam ediyor. Ama biz hep şunu söylüyoruz. Biz burada büyükşehri hep bizim bilgimizin dışında kararı genel merkezimiz verdi” dedi.

“SEÇMENİMİZ HEM KIRGIN HEM DE ÖFKELİ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın İyi Parti’ye bırakılması konusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın bilgisinin olup olmadığı yönündeki soruya yanıt veren Milletvekili Arslan; “O Genel Başkan Yardımcısı’dır. O da bize ‘bilgim yok’ diye söyledi. Genel merkezdeki ilişkileri, o konudaki bilgilerine bir şey diyemem. Ama ben genel anlamda aramızda konuştuğumuz konular çerçevesinde 3 milletvekilimizin, il başkanımızın da, örgütlerimizin de bunlardan haberinin olmadığını belirtmek isterim. Ama hepsi bir kenara şimdi bunun sebebini de sorduğumuzda bir anlaşma götürüyoruz. Bu anlaşma çerçevesinde açık olursa bu işin yaygarası fazla olur, itirazlar fazla olur. Dolayısıyla ‘anlaşmayı biz yapamayız’ düşüncesinin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu bize gerekçe olarak söylendi. Şimdi gelinen noktada Büyükşehiri İyi Parti’ye vermişsek; alt noktada ilçeler bazında İyi Parti’nin bize gerçekten hem jest yapması, hem de daha çok ilçeleri vermek ve bizim ağırlıklı seçmenimizin sandığa gitmesinin olanağının sağlanması gerekmektedir. Bizim üzerinde durduğumuz konu budur. Yani biz bu ittifaktan bir sonuç almak istiyorsak, hedefe varmak istiyorsak; büyükşehri kazanmak istiyorsak, farklı ilçelerde kazanmak istiyorsak buna ihtiyaç var. Şimdi İyi Parti’de; ‘kendi çapında biz büyükşehri aldık; alta da hakim olalım’ gibi bir görüş var. Bu görüşün kesinlikle işlemesi mümkün değil. Biz bunu izah ediyoruz. Dolayısıyla özellikle bizim gücümüzün fazla olması, oyumuzun fazla olmasını ve büyükşehri genel merkezin vermiş olması sebebiyle seçmenimiz hem kırgın hem de öfkeli. Dolayısıyla ben onlara hak veriyorum. Seçmen partisine gidip oy vermek isteyecektir. Bana arayıp kızdıklarında ‘haklısınız’ diyorum. Ama Türkiye penceresinden bakarsanız genel merkez böyle bir karar vermiş. Artık partimizin verdiği karara da saygı duyacağız diyorum” diye konuştu.

“KAMPANYAYI EN İYİ ŞEKİLDE YAPMANIN YOLUNU BULMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Hem üst düzeyde hem de il düzeyinde görüşmeler olduğunun altını çizen Milletvekili Arslan; şunları söyledi: “Biz basın aracılığıyla sıkıntıya düştüğümüz zaman, zora düştüğümüz zaman açıklamak zorunda kalıyoruz. Son açıklamamız biraz öyleydi. Çünkü orada bir ittifak sınırı aşılmış, bir siyasi nezaketi aşılmış bir durum oldu. Hem Çardak’taki hem de Baklan’daki adayın ‘bizim adayımızdır’ diye açıklama yapmaları gerçekten hoş olmadı. İttifaka da zarar verecek. Özüne de zarar verecek bir davranış olduğunu belirttik. O işin mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğini biz oraya da ilettik. Orada da görüşülüyor. İnşallah bunu sonuçlandıracağız. En kısa sürede hem İyi Parti’nin hem de CHP’nin ilçelerde adayları belirlemek ve vatandaşın önüne isimleri koymak suretiyle kampanyayı en iyi şekilde yapmanın yolunu bulmaya çalışacağız.”

“ÜMİT BEY’LE İLGİLİ İL BAZINDA ARKADAŞLARIMIZA SÖYLEMİŞLER”

İyi Parti Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ‘Ümit Bahtiyar’ ismi konusunda CHP’den bir fikir alındı mı? sorusuna yanıt veren Milletvekili Arslan; “Şimdi Ümit Bey’le ilgili il bazında arkadaşlarımıza söylemişler. Bize bir şey söylemediler. Ama dolaylı olarak gelen isimler vardı. Ümit Beyin ismi de vardı. Onların takdirinde ne kadar oy alabilecek, toplumun kabul ettiği, seçimi kazanabilecek adayı bulabilirlerse” dedi.

ALPER PARLAK - İRFAN ATASOY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER