ARSLAN, VARLIK FONU YÖNETİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yaptığı yazılı basın açıklaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövizle sözleşmeden TL’ye geçiş, faiz çıkışı ve Varlık Fonu kararlarını değerlendirdi.

ARSLAN, VARLIK FONU YÖNETİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövizle sözleşmeden TL’ye geçiş, faiz çıkışı ve Varlık Fonu kararlarını değerlendirdi. Arslan, “16 Nisan referandumunun maliyetleriyle karşı karşıyayız. Tek Hazine hesaplama yöntemini geçen ay değiştirmişlerdi, meğerse Tek Adam/Tek Damat modeline göre hazineyi ayarlamışlar. Padişah buyruğu gibi döviz kararnamesi çıkmaz. Siz öyle bir karar alınca her sözleşme dövizden TL’ye dönüyorsa, devleti borç altına soktuğunuz köprü, yol, hastane kurlarını neden dövizden TL’ye çevirmiyorsunuz? Kurumların itibarıyla bu kadar oynanırsa yatırım ve sermaye akışı daha çok duracak.” ifadesini kullandı.
CHP Denizli Milletvekili Kazım ARSLAN’ın açıklaması şöyle:
“Geçen ay “Tek Hazine Hesabı”nı değiştirmişlerdi, meğer yeni Tek Hazine hesaplama yöntemi dedikleri, hazineyi tek adama, tek damada bağlamakmış. 16 Nisan Anayasa Referandumu’nun getirdiği değişiklerin acısı, tek adam zihniyetinin maliyeti tek tek açığa çıkıyor. Yazıktır, Türkiye bir ailenin ve partinin hırsları yüzünden tüm kazanımlarını ve gücünü kaybediyor! Yiğit Bulutların aklıyla ekonomiyi kurtarmaya kalkanlar, bugün onları görevden alıp her koltuğa kendini atıyor. Atayan o, atanan o! Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böyle bir uygulama yoktur, olamaz da. Ancak diktanın olduğu ülkelerde olur bu yanlış kararlar. Yaşanan büyük ekonomik çöküşün hesabını vermesi gerekenler kurumların içini oyuyor, sonra da kendi tekellerine alıyor. Erdoğan’a bir Saray yetmedi, peşinden yazlık Saray yaptırıyor, şimdi de Ahlat’ta 1071 m2’lik Cumhurbaşkanlığı Köşkü yaptırmak istiyor. Ülkenin geldiği nokta belli olduğu halde, Cumhurbaşkanı paraları çarçur edecek yer arıyor.”

Arslan açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkenin en önemli varlıklarını, geleceğini kendisine ve ailesine bağlayanlar, kurumların itibarını yok ediyor ve güveni sarsıyorlar. Dün Varlık Fonu’nu kendine bağlayanlar, bugün dövizle yapılmış sözleşmelerin üstünü çiziyor ama kendi imzaladıkları yol, hastane, köprü sözleşmesindeki dolara, euroya dokunmuyor, müteahhitlere dolar üzerinden ödemeleri devam ediyor. Bütün bunların arkasından, oldu olacak, ülkenin ve devletin tapusunu Erdoğan’ın üzerine yapalım, yeni kararnameye, yeni saltanat arayışlarına gerek kalmasın. Devletin ve kurumlarının saygınlığını yok eden, yüksek faizle ve dış kredilerle borçkolik ekonomiyi yaratanlar, Sayıştay denetiminden kaçırdığı fonları şimdi kendi üstüne geçiriyor, hesap vermekten kaçınıyor.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER