Başkan Akbaba’dan ‘tezkere’ açıklaması

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, 2 Ocak’ta TBMM’de görüşülerek kabul edilen ve 3 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Akbaba’dan ‘tezkere’ açıklaması

2 Ocak’ta TBMM’de görüşülerek kabul edilen ve 3 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere ile ilgili bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Türkiye’nin vatan savunması dışındaki savaş ve çatışmalarda yer almasının doğru olmadığını söyledi.

Akbaba, tezkere ile birlikte TBMM'nin Libya'ya asker gönderilmesi ile ilgili tüm yetkiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiğini belirtti. CHP olarak tezkereye hayır oyu verdiklerini hatırlatan Başkan Akbaba, “Atatürk'ün de söylediği gibi eğer vatan savunması için şart değilse her savaş bir cinayettir. Suriye'de yaşanan iç savaşa taraf olduk sonuç ortada. Şimdi Libya'daki savaşa taraf oluyoruz. Kendi çocuklarını askere göndermeyenler, vatandaşların çocuklarını ateşe atmak için 'evet' dediler. Doğu Akdeniz konusu elbette önemli ama AKP iktidara geldiği günden bugüne Doğu Akdeniz'de mevzi kaybettik. İktidar, Libya'ya asker göndermek yerine bölgemizde çıkması muhtemel savaşa Türkiye'yi nasıl sokmayacağının planlarını yapmalıdır. Türkiye'nin Mehdi bekleyen askeri danışmana değil, Türkiye'yi 2. Dünya savaşına sokmamayı başaran İsmet İnönü dehasına ihtiyacı var. Acil olarak CHP iktidarına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER