Başkan Çelik; “Darağacına yollanan milletin kendisi olmuştur”

Demokrat Parti’nin (DP) kurucusu merhum Başbakan Adnan Menderes ile arkadaşlarının idam edilişlerinin 58’inci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan DP İl Başkanı Aşkın Çelik, “Kurmaca mahkemelerde sorgulanan, zindanlarla korkutulmaya çalışılan, darağacına yollanan; milletin kendisi olmuştur” dedi.

Başkan Çelik; “Darağacına yollanan milletin kendisi olmuştur”

Demokrat Parti (DP) Denizli İl Başkanı Aşkın Çelik, DP’nin kurucusu merhum Başbakan Adnan Menderes ile arkadaşları; Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin 58’inci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

17 Eylül 1961'de insanlığın idam sehpasına çıkarıldığını belirten Başkan Çelik, şunları kaydetti:

“27 Mayıs ile önce demokrasi ve adalet, akabinde 17 Eylül 1961'de ise insanlık idam sehpasına çıkarılmıştır. 17 Eylül; yalnız 'hürriyetçi demokratlar' için değil, Türk siyaseti, adalet ve insanlık için de elem dolu bir gündür. 58 sene evvel Türkiye tarihinin en büyük siyasi suikastı gerçekleşmiştir. Milli iradeyle, milletin kendisiyle, kavgaya tutuşanların; büyük Türkiye idealinden korku duyanların ve maalesef yüce Türk ordusunun rütbelerine sığınan bir gurup eşkıyanın tertibi ile Türkiye tarihinin en büyük siyasi suikastı gerçekleşmiştir. Darbeler, millete hizmet etmenin, demokrasi demenin bedelini mahkemelerde, zindanlarda ve darağacında demokratlara ödetmiştir. Kurmaca mahkemelerde sorgulanan, zindanlarla korkutulmaya çalışılan, darağacına yollanan, milletin kendisi olmuştur. Beşeriyetin, medeniyetin ve demokratik siyasetin katili bugünleri tarihten silmenin, adını anmayacak hale getirmenin, Eylüllerle, Mayıslarla, Şubatlarla var olan hesabı kapatmanın tek ve yegane yolu; yasaları değil zihinleri değiştirmektir. Bilinmelidir ki; demokrasi için, millet için dün bedel ödeyen, ödemekten çekinmeyen demokrat gelenek şükürler olsun ayaktadır, ayakta ve milletin yanında olmaya da devam edecektir. Bedeli ne olursa olsun her demokrat beden, bedel ödemeye hazırdır. Bu duygu ve düşüncelerle 58 sene önce aramızdan alınan şehit Başvekil Adnan Menderes'i ve 18 Eylül'de idam sehpasına çıkarılan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı, demokrasi inancına hayatını vakfetmiş tüm abide şahsiyetlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER