Başkan Filiz’den Macron’a tepki

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İslam’a ve Müslümanlara yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Başkan Filiz’den Macron’a tepki

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İslam’a ve Müslümanlara yönelik saldırılarına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Başta Fransa olmak üzere Avrupa'da artışa geçen İslam düşmanlığına dikkat çeken Başkan Filiz, Müslümanlara yönelik baskıların her geçen gün daha da arttığını söyledi. Başkan Filiz, şu ifadelere yer verdi: “İslamofobinin bütün dünyada yaygınlaştığını görüyoruz. Fransa başta olmak üzere birçoğu ülkesinde yaşayan Müslümanlara yönelik psikolojik baskı ve İslam karşıtı uygulamalarına her gün bir yenisini ekliyor. İslam karşıtı davranışlarıyla sık sık gündeme gelen Fransa, bu kez çerçeveyi daha geniş tutarak ‘siyasal İslam’ ve ‘ayrılıkçı fikirlerle’ mücadele kisvesi altında ülkedeki Müslümanları daha da baskı altında tutmaya çalışıyor. Son iki asırda başta Cezayir olmak üzere Afrika'nın birçok ülkesinde İslam topraklarını işgal ve talan eden, yüz binlerce Müslümanı katlederek soykırım uygulayan Fransa'nın hem insanlığa hem de İslam’a karşı sicili bozuktur. Fransa, Afrika’da Müslümanlara karşı uygulamış olduğu utanç verici tekniklerin bir benzerini kendi ülkesindeki Müslümanlara karşı uygulamaya çalışmaktadır. Başörtülü kişilerin potansiyel terörist olarak görüldüğü, her olayda Müslümanların toplumsal bir suçlamayla karşı karşıya kaldığı Fransa'nın kendi hataları ve maceraları için İslam dinini ve Müslümanları günah keçisi yapmaya çalışması bir akıl tutulmasıdır. Hiç kuşkusuz bunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un payı oldukça fazladır. Macron; İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüştür. ‘İfade özgürlüğü’ adı altında İslam düşmanlığını normalleştirmeye çalışmaktadır.”

"GELECEK İSLAMINDIR"

İslam ve Müslüman karşıtı söylemlerin Batılı siyasetçilerin başarısızlıklarını örtmek için başvurdukları en kullanışlı enstrümanlar olduğunu söyleyen Başkan Filiz; “Her geçen gün kamuoyunun güvenini kaybeden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son olarak ‘İslam bugün dünyanın her yerinde krizde’ ve ‘Planladığımız stratejinin dördüncü ekseni, Fransa’da aydın/aydınlatılmış bir İslam inşa etmektir’ diyerek, İslam karşıtlığını ve düşmanlığını körükleyen tahrikkar bir ifadeyle provakasyon yapmaktadır ve hedef göstermektedir. Hiçbir Müslüman ülkenin böyle bir hadsizliğe rıza göstermesi mümkün değildir. Derinleşen ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle protestolarla çalkalanan Fransa'da, Macron'un seçimlerde oy toplama kaygısıyla ve aşırı sağın etkisiyle İslam karşıtlığını siyasi malzeme haline getirmesi dikkati çekiyor. Macron, Fransızların hayatını yakından ilgilendiren sorunları çözecek projeler sunmak yerine İslam'la ilgili gerçeği yansıtmayan ve Müslümanları zor duruma sokacak adımlar atmaya çalışıyor. İslam’la ve Müslümanlarla ilgili yeni olmayan bu çıkışlarının, ülkede aşırı sağa kayan oyları geri almaya çalıştığı şeklinde açıklayanlar olsa da, kanaatimce bunlar yalnızca 2022’deki seçimlere endeksli olmayıp, özellikle de uzun süredir Avrupa’da alabildiğine gündemde olan ‘Avrupa İslam’ı oluşturma projesi ve tartışmalarıyla ilgilidir. Ama şu unutulmamalıdır ki İslam tekdir. ‘Fransız İslamı’, 'Avrupa İslamı’, ‘Avusturya İslamı’ diye bir şey söz konusu bile olamaz. Avrupa çapında siyasî bir proje olarak karşımızda duran; İslamın yapısını değiştirmek amaçlı, edepsizlik ve saygısızlıktan öte açık bir provokasyon olan; hadsiz Macron’un bu hezeyanları, Avrupa’da/Batı’da hemen hiç tepki çekmedi, hatta desteklendi.  Bu bağlamda, şayet Türkiye’de Yahudiler veya Hristiyanlarla ilgili bu açıklamayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yapmış olsaydı, Avrupa başta olmak üzere, dünya siyaseti ve medyasının nasıl tepki vereceğini hayal etmek hiç zor olmasa gerek.  İslam’ın büyük bir kriz içinde olduğunu iddia edenler  ve ‘aydınlanmış bir İslam’ vaat edenlere bir çift sözüm var: Asıl krizde olan sizin ülkelerinizdir. Asıl sorunlu olan sizin kafa yapılarınızdır. Aydınlanması gereken İslam dini değil, sizin karanlık düşüncelerinizdir. İslam’a düşmanlık psikolojik bir hastalıktır. İslam'a karşı mücadele etmeye çalışanlar, dün olduğu gibi bugün de kaybedenlerden olacaktır. Gelecek İslamındır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER