Başkan Güngör: “Menderesler korkmaz ve bitmez”

27 Mayıs 1960 Darbesi’nin yıl dönümünde açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, “1960 Darbesi milletimize yapılan ilk darbe olarak tarihe bir utanç vesikası olarak geçmiştir. Demokrasiye sahip çıkmak vatan borcudur. Türkiye’de Menderes'ler korkmaz ve bitmez” dedi.

Başkan Güngör: “Menderesler korkmaz ve bitmez”

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbe olan 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 62’nci yıl dönümünde açıklama yaptı. Bağımsızlığı uğrunda her şartta mücadele eden milletimizin, zorlu şartlardan geçtiğini belirten Başkan Güngör; “27 Mayıs 1960 ihtilaliyle Anayasa ve TBMM feshedilirken ülkenin başbakanı ve iki bakanı idam edildi. 62 yıl önce vesayetçi zihniyet tarafından ülkemizin demokrasi yolunda yaşamış olduğu ağır darbe ve ihanetlerin ilki olan 17 Mayıs 1960 Darbesi, yakın geçmişimizde de 15 Temmuz darbe girişimi ile vatana ihanet etmeye çalışılmış ancak milletimizin iradesine sahip çıkma gücü ve güçlü milli irademiz sayesinde amaçlarına ulaşamamışlardır. Millet iradesi her zaman vesayetçi zihniyetlere galip gelecektir" diye belirtti.

“VESAYETÇİ ODAKLARA EN BÜYÜK DERSİ 15 TEMMUZ’DA VERDİK”

27 Mayıs 1960’ın tarihe bir utanç vesikası olarak geçen bir ihtilal olduğunu belirten Başkan Güngör; “27 Mayıs sabahı Silahlı Kuvvetler adına radyodan yayınlanan bildiride, ‘Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri memleketin idaresini eline almıştır’ ilanıyla Demokrat Parti’nin ve Adnan Menderes’in görevlerine son verilmiş DP hükümeti tasfiye edilmişti. 1960 darbesi sonucu yönetimi Milli Birlik Komitesi devralmıştır. Bunun sonucu olarak da hapis cezaları ve idamlar gerçekleşmiştir. Türkiye bu darbenin bedellerini çok ağır ödedi. Üzerinden yılların geçmesine rağmen vesayetçi odaklar tarafından 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışanların oyunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bozulmuştur. Vatanına ve milletine sevdalı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan vesayetçi odaklara milletimiz ile birlikte en büyük dersi 15 Temmuz’da vermiştir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE 1960 DARBESİ’NİN BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİ”

1960 Darbesi’nin Türkiye’ye ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan ağır bedeller ödettiğini belirten Başkan Güngör, “1960 darbesi sonucu Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Celal Bayar, Refik Koraltan ve birçok isim hakkında idam kararı verildi. Bu isimlerden sadece Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi. Diğerlerinin cezası ömür boyu hapse çevrildi. 27 Mayıs 1960’ta düşük rütbeli askerlerin ‘hücre’ şeklinde örgütlenerek kurduğu cuntanın yönetime el koymasıyla ülkede yeni bir süreç başladı. Türkiye 1960 Darbesi’nin bedelini çok ağır ödedi. 1960 Darbesi milletimize yapılan ilk darbe olarak tarihe bir utanç vesikası olarak geçmiştir. Demokrasiye sahip çıkmak vatan borcudur. ‘Yeter Söz Milletindir’ diyerek milletimizin gönlünde taht kurmuş Başbakanımız Merhum Adnan Menderes'i, Bakanlarımız Merhum Fatin Rüştü Zorlu'yu ve Merhum Hasan Polatkan'ı bir kez daha Rahmetle özlemle anıyorum. Türkiye’de Menderes'ler korkmaz ve bitmez” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER