“Biz hukuk devletiyiz, anayasamız değişmedi”

Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde yapımı devam eden saraya ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, inşaatın hukuk yok sayılarak devam ettiğini ileri sürerek; “Biz hukuk devletiyiz. Anayasamız değişmedi. Anayasa hala hukuk devleti vurgusunu yapmaktadır. Ancak onlar hukuku yok sayıyor” dedi.

“Biz hukuk devletiyiz, anayasamız değişmedi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde yapımı devam eden saraya ilişkin bir konuşma yaptı. İnşaatın hukuk yok sayılarak devam ettiğini ileri süren Karaca; “20’nci madde yine bir saray maddesi ve Ahlat’ta Anayasa Mahkemesi kararına rağmen inşaatı durdurulmayan ve hukuk yok sayılarak inşaatı devam ettirilen Ahlat sarayı. Değerli milletvekilleri, Ahlat sarayı nasıl gündeme geldi? AK Parti’nin Genel Başkanı 26 Ağustos 2018’de Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü kutlamalarında bir talimat verdi; ‘Buraya 1.071 metrekarelik bir otağ, saray istiyorum’ dedi. AK Parti Grubu bunu emir telakki etti, kanun metnini hemen torba yasayla getirdiler ve 2019 Ocak ayında bu torba yasa bu Meclis’ten bütün itirazlarımıza rağmen geçti. Arkasından, CHP Grubu olarak Anayasa Mahkemesi’ne gittik ve Anayasa Mahkemesi dedi ki; ‘Bu düzenleme Anayasa’nın 2’nci, 43’üncü ve 56’ncı maddesine aykırı.’ 2’nci maddesi hukuk devletine vurgu yapıyordu ve yürütmenin yargı kararıyla denetlenebilmesini ve yürütmenin bu yargı kararlarına uyması gerektiğini ifade eden hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu ifade etti. Hukuk devletine aykırılığın arkasından ‘Kıyılar devletindir ve herkesin kullanımına açıktır’ dedi. 43’üncü maddeden de bu yüzden reddetti. Yine, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını toplumun hakkı, devletin görevi olarak ifade eden 56’ncı maddeye de aykırı buldu. Fakat arkasından ne oldu? Yine 26 Ağustos 2019’da sarayın tek adamı çıktı, yine Malazgirt’te dedi ki: ‘Birileri bizim bu sarayı yapmamıza engel olmaya çalışıyor. Çatlasanız da patlasanız da bu sarayı yapacağız.’ Değerli milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi kararı burada. 24 Temmuz 2019’da Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Ülkemizi yöneten ve cumhurun başı olan kişi Recep Tayyip Erdoğan bu Anayasa Mahkemesi kararının yayımlanmasından bir ay sonra bu karara ‘Çatlasanız da patlasanız da yapacağız’ diyerek uymayacağını açıkça ifade etti. Değerli milletvekilleri, biz hukuk devletiyiz. Anayasamız değişmedi. Anayasa hala hukuk devleti vurgusunu yapmaktadır. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’nin kararına ‘Çatlasanız da patlasanız da…’ diyemez, dememelidir, hukuk devleti de bunu gerektirir” dedi.

“ANAYASA’YI HİÇE SAYARAK BURADA UYGULAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ”

Ahlat Sarayı’nın Meclis’e yeniden getirildiğini ifade eden Karaca; “Oysaki Anayasa Mahkemesi kararında Rize ve Çandarlı’dan da bahsetmektedir. Ben şimdi size soruyorum; Burada sadece Ahlat maddesi var. Peki, Rize ve Çandarlı aynı Anayasa Mahkemesi kararında hukuka aykırı bulunmasını haklı buluyor da Ahlat’ı mı haksız buluyorsunuz?Oysaki bu milletin saraya ihtiyacı yok. Bugün ayda sadece 275 Lira para ödenen yoksul öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı’nca ödenen bu kredilerimiz ‘Kaynak yok’ diye ödenmiyor. Bugün, Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde 20 Mart 2019’da meydana gelen deprem sonrasında 170 aile tavanı delik, tabanı delik, 20 metrekarelik konteynerlerde elektrik sobasıyla ısınmaya, eksi 10 derecede yaşamaya çalışıyor ve elektrik faturasını ödeyemediği için konteynerdeki elektrik saatlerini sökerek gidiyorsunuz. Bugün Hatay’da kendini ‘Çocuklarım aç’ diye yakan vatandaşı anlatacaktım ama bugün kendi Meclis grubunuzda bir vatandaş çıktı ‘Ben açım, çocuklarım aç, işsizim’ diye bağırdı, hemen yayını kestiniz. Değerli milletvekilleri, yayını keserek ‘Açım’ diye bağıran vatandaşların ve ülkemizin içinde bulunduğu yoksulluğun üstünü örtemezsiniz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER