“BİZ SIRTIMIZI MİLLETE DAYADIK”

DRT Denizli ekranlarında İrfan Atasoy’un hazırlayıp sunduğu ‘Güne Bakış’ programına konuk olan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, gündemi değerlendirerek; ““Biz sırtımızı millete dayadık. Ülkemizi aydınlık ve güçlü yarınlara taşıma gayreti içerisindeyiz. Ülkemiz saldırı ve tehdit altında” dedi.

“BİZ SIRTIMIZI MİLLETE DAYADIK”

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İlk olarak ABD ile yaşanan kriz hakkında açıklama yapan Özkan; “Biz sırtımızı millete dayadık. Ülkemizi aydınlık ve güçlü yarınlara taşıma gayreti içerisindeyiz. Ülkemiz saldırı ve tehdit altında. Öncelikle siyaset kurumu, milletin taleplerini ne kadar doğru yapıyor, ne kadar milletimizle beraber oluyoruz? Ona göre geleceğe emin adımlarla yürüyoruz, demektir. Onun için biz her zaman sırtımızı millete dayayarak, milletimizle istişare ederek onların gösterdiği istikamette ülkemizi aydınlık, güçlü yarınlara taşıma gayreti içerisindeyiz. İş dünyamıza ziyaretlere başladık. Görüştüklerimize söyledik, bir saldırı ve tehdit altındayız. 15 Temmuz’da aziz milletimize nasıl saldırmışlarsa veya çukur terörü üzerinden 17-25 Aralık Darbe Süreci’nden,  Gezi kalkışmasıyla nasıl milletimizin istiklalinin ve istikbalini ipotek altına alma gayreti varsa bugün ekonomik alanda benzeri bir tehditle karşı karşıyayız” dedi.

“BU MİLLETİ DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER”
Yapılan tehditlere boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Özkan; “Böylesi bir tehdit varsa biz elin ağzına bakarak ‘Ne istiyorsunuz, verelim de bu tehdidi sonlandırın’ mı diyeceğiz? Asla… Milletin emanetini sonuna kadar güçlü bir şekilde korumak için milletimizle istişarelerdeyiz. İş dünyamızda girişimcilerimiz, üreticilerimiz, sanayicilerimiz, İhracatçılar Birliğimiz ve mahalle muhtarlarımızla bir araya gelerek süreçle ilgili onların da talep ve beklentilerini ‘nasıl mücadele edilir, ne istiyorlar, nasıl sıkıntıları var, onları nasıl aşarız?’ onların beklentilerini dinledik. Onlara çözüm üretebilmek için inşallah, yarından tezi yok, Ankara’da bir taraftan Cumhurbaşkanımızın ve Maliye Bakanımızın açıklamış olduğu süreçle ilgili tedbirleriyle bir taraftan da bizim bugün ilimizde tuttuğumuz nabız çerçevesinde Ankara’da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah bu milleti asla ve asla diz çöktüremeyecekler, vatanımızı bölemeyecekler, bayrağımızı indiremeyecekler” diye konuştu.

“BUNLARIN DERTLERİ BRUNSON DEĞİL”
Yaşanan krizin nedenleri hakkında da açıklama yapan Özkan; “Bunların dertleri belli, Papaz Brunson’u aşan bir meseleyle karşı karşıyayız. Bu konular Papaz Brunson meselesini aşıyor. Brunson,  yaşanan süreç içerisinde bizim yıllardır dost ve müttefik bildiğimiz ABD, başta Türkiye olmak üzere Türkiye’nin içinde bulunduğu hinterlandı ciddi bir tehlike ve tehdit ile kuşatmış durumda. Bugün AK Parti kadroları olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bakanlarımız, milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız, il başkanlarımız ile bir bütün olarak söylüyoruz. Bizim dışımızda da iş dünyası banka genel müdürlerinden tutun özel sektör CEO’larına kadar herkes ortaya çıkan tablonun asla ve asla ekonomik literatürle iktisat ekonomi verileri çerçevesinde izah edilemez, bilinemez, anlaşılamaz bir durumda olduğu ifade ediyor” şeklinde ifade etti.

“EMANETİ YERE DÜŞÜRMEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Milletin emanetini yere düşürmemek için büyük bir gayret sarf ettiklerinin altını çizen Özkan; şunları söyledi: “2017 yılı itibariyle bu ülke yüzde 7,2 büyüme oranını yakalayarak dünyada en hızlı büyüyen ilk 3 ülke arasında yer aldı. Diğer taraftan 50 milyar dolarlardan aldığımız ihracatı 167 milyar dolarları aşmak suretiyle 170 milyar dolar bandına ulaştırdık ve bir önceki yıl 1,6 milyon istihdam üretmek suretiyle işsizlikle mücadelede hamdolsun çok ciddi başarılı bir noktaya ulaştık. Tüm bunlara bakıldığı zaman böylesi bir ülkenin,  Dolar üzerinden yürütülen bu saldırıya muhatap olmaması lazım. İş dünyası da bunu söylüyor. İlgili sivil toplum kuruluşları, meslek odaları da aynı düşünce içerisinde.”

“BU BEKLENEN BİR TABLO DEĞİLDİR”
1994 ve 2001 krizlerini de değerlendiren Özkan, şöyle devam etti: “O dönemde iş dünyası zaten stoka dayalı bir ekonomik modeli, üretim ve ihracat modeli izlediği için ortay çıkan devalüasyonda sürpriz olmadı. Bilimsel olarak iktisat disiplin verilerine göre açıklanabilir bir durumdu. Hamdolsun işini iyi yapmış, milletin emanetini sıkı sıkıya koruma gayreti için mücadele etmiş. Bu bağlamda 50 milyar dolarlardan 170 milyar dolarlara ulaşmış ekonomik gücümüz ortadayken yüzde 7,2 büyüme oranıyla dünyanın en hızlı büyüyen birkaç ekonomisinden biri olmuşken, istihdamda rekorlar kırarken ortaya çıkan tablo anlaşılamaz bir tablodur. Beklenen bir tablo değildir. Ne yapmak gerekiyor? Ortaya çıkan tabloda milletimizle, iş dünyamızla dayanışma içerisinde Türkiye’nin varlığını, birliğini bütünlüğünü bayrağımızı ve mukaddesatımızı hedef alan bu saldırıyla mücadele edeceğiz. Başka dayanacak güvenecek hiçbir kimsemiz yoktur. Bu sıkıntılara ve zorluklara Allah’ın izniyle pek rahat bir şekilde aşacağız. Önümüzdeki süreçte dolar üzerinden yürütülen bu ekonomik saldırıya da bugüne kadar milletimizle dayanışma içerisinde aştığımız Gezi Kalkışması, 17-25 Aralık Darbe Süreci, 15 Temmuz büyük ihaneti ve çukur terörü üzerinden yürütülen Türkiye’yi kaosa sokma gayretini nasıl aşmışsak, bu saldırıları da Allah’ın izniyle bertaraf edeceğiz.”

“YAPILANLARIN BEDELİNİ ABD VE DÜNYA ÖDEMEK ZORUNDA”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek meydan okuduğunu ifade eden Özkan, “Cumhurbaşkanımız dünyadaki siyasi yapıyı ifade ederek BM’ye ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor ya, aynı olayın ekonomik alandaki uzantısı bu diyebiliriz.  ABD bugüne kadar insanlığın geliştirmiş olduğu Dünya Ticaret Örgütü’nün ortaya koymuş olduğu kurallara, yaptığı çok ve iki taraflı anlaşmalarla ortaya koyduğu ittifakların hiçbirisini ‘tanımıyorum’ diyerek Dünya’da adeta domino taşı gibi ortaya çıkacak bir krizin fitilini ateşlemiştir. Bunun bedelini de başta ABD ekonomisi ve dünya ödemek zorundadır” dedi.

“SANAYİCİLERİMİZ ENDİŞE ETMESİNLER”
Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yapmış olduğu serbest ticaret anlaşmasına da değinen Özkan, “Alınacak tedbirler cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız tarafından açıklanıyor. Türk Lirası’nın değerini kalıcı olarak yukarıda tutacak adımları atmalıyız. Önceden bunları atmaya başladık, atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Türkiye yaklaşık 5 yıldan beri sattığı ürünleri Türk Lirası üzerinden satmak ve aldığı ürünleri muhatap ülkenin para birimi üzerinden almak üzere yaptığı ikili anlaşmalar var. Serbest ticaret anlaşmamız var. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi dünyada fellik fellik dolaşarak yaptığı bu anlaşmalarla Türkiye’nin emisyon hacmini sadece içeride kullanarak değil, Dolar ve Euro gibi yurtdışında da Türk Lirası’nı yerel para birimi gibi tedavül etmesini sağlayacak adımlar attı ve bunları bundan sonra daha çok göreceğiz. Doğru adımlarla Türk Lirası’nı küresel anlamda tedavül kabiliyeti olan para birimi haline getireceğiz. Sanayicilerimiz endişe etmesinler, ülkemizin ekonomisi istiklali ve istikbali için gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz. Yurtdışından makine, mal almış ve döviz veya kredi alarak borçlanmış vatandaşımızın mağduriyet yaşamadan bir taraftan üretimi sürdüreceğiz, diğer taraftan yeni yatırımlarla Türkiye’nin büyüme trendini geleceğe doğru taşıyacağız” şeklinde ifade etti.

“ÇOK YAKINDA SALDIRILARIN KÖKÜ KAZINACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’ye yönelik tehditlere karşı kararlı bir mücadele verdiğini aktaran Özkan, “Müjdeli haberlerle tehditleri nasıl püskürttüysek bugün yine milletin adamı, başkanımız yine aynı vaatlerle milletimizi müjdeliyor. Çok yakında saldırılarının kökünü kazıyarak istikrarlı, kararlı ve emin adımlarla yatırımların yapılacağı büyüme ve kalkınma istikametinde olacağımız bir süreci inşa edeceğiz. Küçük ayrıntılarla, büyük meseleyi görmezden gelemeyiz. Küresel olarak bakıldığında dünyada ekonomi üzerinden yaratılan bir savaş tehdidiyle karşı karşıyayız. Böyle bir durumda işi siyasi çekişmelere indirgemek, rant ve mevki devşirmeyi düşünmek milli ve yerli siyasetle bağdaşmaz. Hangi parti gelirse gelsin ülkenin milli emanetini ihanet odaklarıyla paylaşmak yerine, milletle paylaşmayı sürdüren iktidarlar benzer tehditle karşılaşacaktır. CHP olsaydı bu emaneti ihanet odaklarıyla paylaşacaksa onlara saldırmazdı. Milletin iradesine, birliğine ve beraberliğine apaçık saldırıdır. Türkiye’de pek çok sivil toplum örgütü ve siyasi çevre, Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimiz de aynı düşüncededirler” dedi.

“BİZ MİLLETİMİZLE SİYASET YAPIYORUZ”
AK Parti olarak milletle siyaset yaptıklarının altını çizen Milletvekili Özkan; “Çok farklı yerlere gittim. İhracatçılar Birliğimizle ve mahalle muhtarlarımızla bir araya geldik. Biz milletimizle siyaset yapıyoruz. Gittiğimizde bize; ‘Biz de inanıyoruz, çektikleri sıkıntı büyüktür. Ortada apaçık bir saldırı vardır ve bunun da bir bedeli vardır.  Vatandaşlarımız kararlı ve sağlam bir iradeyle Cumhurbaşkanımız liderliğinde milletimizle sıkıntıları aşacağımıza inanıyoruz. Tehdit ve şantajla istikamet gösterilecekse istiklal ve istikbalimiz için bedel ödemeye hazırız’ diyerek bize destek çıkıyorlar. Hiçbir zaman diplomasiden kaçmadık. Dünyadaki nizamla, belirli dengeli bir mantıkla, anlayışla ve müzakerelerle ilişki kurmaya çalışıyoruz. Bedel ödetmek isteyenlere, milletimizle beraber olarak bedel ödetebiliriz. 15 Temmuz ruhunu milletimizle beraber yaşıyoruz. Bunun üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.

“ARTIK BEKLENTİ İÇİNDE DEĞİLİZ”
“Ülkemizi en hızlı büyüyen ülke konumuna getirerek tehditlerle mücadele kabiliyeti kazandık” diyen Özkan, şunları söyledi: “50 milyar Dolarlardan aldığımız ihracatımızı 170 milyar Dolarlara ulaştırdık. Bu neyi ifade ediyor? Bu tür benzeri sarsıntılar ve darbe girişimleri karşısında mukaveme sağlıyor. Üç kat büyüyen bir Türkiye bunun göstergesidir. Ülkemizin para birimini başka ülkelerle olan anlaşmalarla Dolar ve Euro yerine doğrudan kullanım imkanımızı sağlayıcı anlaşmalar yapmışsak, bu da Türkiye’nin apaçık meydan okumasını güçlendirecek bir adımdır ve bunu yaptık. Ülkemizi en hızlı büyüyen ülke konumuna getirerek tehditlerle mücadele kabiliyeti kazandık. Ekonomimiz artık Türkiye’ye karşı bir taraftan PKK ve PYD’ye silah göndererek, FETÖ’yü kucağında besleyerek, 15 Temmuz ihaneti karşısında hiç de inandırıcı olmayan stratejik ortaklık anlayışıyla bağdaşmayan tavırlar yüzünden beklenti içinde değil.”

SİZ NASIL STRATEJİK ORTAKSINIZ
“ABD’ye nasıl stratejik ortaksınız” diyerek yüklenen Özkan, “  ABD, ard arda 3 darbe yaptı.  Birincisi vize kararı. İstanbul ve Ankara’ya vize verme süreci askıya alındı. Nasıl stratejik ortaksınız? 11 Eylül’de ülkemiz sizin yanınızdaydı ve o tür ihanetle asla yan yana durmadı ve tüm coğrafyada faillerin bulunması için yardımcı oldu. Siz ne yaptınız? Tüm ihanetlerin yanında durdunuz, desteklediniz, bu milletin dik durduğunu görünce bu kez bize karar aldınız. Türkiye’ye olan saldırılarınızı ülke hudutlarında yapamayınca New York’tan Türkiye’ye karşı dava açtınız. Halkbank üzerinden ilk ekonomik saldırıları gerçekleştirmek istediniz. Onların üçüncü ayağı olan dolar kuru üzerinden ekonomik saldırıyla karşı karşıya bıraktınız. Tuttu mu?  Hayır” ifadelerini kullandı.

“BU İLİŞKİNİN KAYBEDENİ ABD OLACAK”
Yaşanan krizin kaybedeninin ABD olacağını söyleyen Özkan, “Biz, büyük bir devletiz. Tehditleri nasıl aşmış isek bunu da aşacağız. Bu ilişkinin kaybedeni, bu kararı alan ABD olacak. Bu millet kazanacak, bize güvenin. Bu millet kendisi için fedakarca çalışan, ‘Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın’ anlayışıyla millet emanetine yönelen tehditlere göğsünü siper ederek nasıl püskürtmüşsek bunları da püskürteceğiz. Herkes rahat olsun. Herkes döviz kurlarına bakıyor ancak dünya ekonomisi kurlarla olmuyor, yönetilmiyor. Dünya üretim, sanayi, istihdam, ihracat ve teknolojiyle yönetiliyor. Ülkemiz aynı azim ve kararlılıkla reel yatırımla bunları destekleyerek saldırılara karşı mukavemet sağlayacak” dedi.

“KAFASI KARIŞIK OLAN TARAF ABD’DİR”
Türkiye’nin sapasağlam ayaktayken, diz çöktürme gayretinde olduklarını söyleyen Özkan; “ABD ile evrensel uluslararası hukukun gerekleri çerçevesinde ‘Kazan-Kazan’ anlayışına uygun, iki egemen devlet olarak her zaman masaya oturur, konuşuruz. Cumhurbaşkanımız bunu dile getirdi, adımlar attık ve devam ediyoruz. Kafası karışık olan taraf ABD’dir. Yönetimleri içinde ciddi bir çatışma vardır. Her kafadan ses çıkmaktadır. FBI ve CIA ile fikir farklılıkları da vakadır. Anormal olan bir muhatap bir ülke var. Yanlış yapan irade varsa o da ABD ve onun iradesidir. Bu noktaya bugün gelmedik, stratejik ortaklığı yeşertmek görevi de muhatap ülkenin görevidir. Dolar ve Gezi Olayları’nda ABD, ülkemizin demokrasi ve hukuk anlayışını reddeden gezicilerin yanında yer alıyor. PKK ve YPG’ye 5 bin tır silah gönderiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, milletimizin gücünü Cerablus ve Afrin’de gösterdik ve devam edeceğiz. Barış, saadet ve huzur Türkiye olmadan sağlanamaz. Uluslararası düzen BM ve NATO’da dahil olmak üzere Ortadoğu’da çuvallamıştır. Bir barış gelecekse onu da aziz millet getirecektir. Ülkemizi tehdit eden saldırılarla göbek bağını net bir şekilde ortaya koydu. Yapılacak olan İncirlik Üssü başta olmak üzere ABD ile olan ilişkilerini gözden geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“ABD GÜVENİNİ KAYBETMİŞTİR”
“Ortadoğu ülkeleri olarak güven vermeyen ABD’yi dinlemeye devam mı edeceğiz? Şeklinde sözlerine devam eden” Özkan, “ABD,   ne Dünya Ticari Örgütü’nü, ne BM’yi, ne NATO’yu ne de dünyadaki ikili anlaşmaları tanıyor. Ortadoğu ülkeleri olarak güven vermeyen ABD’yi dinlemeye devam mı edeceğiz? ABD uluslararası tüm güvenini kaybetmiş ve geri kazanamayacaktır. Eski imparatorluklar çökmeyeceklerini sandılar, Doğu Bloğuna birkaç sene sonra yıkılacaksınız deseler kimse Sovyet Rusya’nın dağılacağına inanmazdı ve dağıldılar. ABD bile inanmazdı. Çin Merkez Bankası 5 yüz milyar doları ABD’den istese ABD, bunun karşılığını ödeyemez. Güçlü olmasını yanında bir o kadar da kırılgan olan ülke, güven ortamı bozulacak olduğunda geçmişteki kan ve gözyaşı ortamına geri dönerler. Ama onlara acıyan yine biz oluruz” dedi.

İBRAHİM ALAYONT  

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER