“BU YOLLARA TEVESSÜL ETTİĞİNİZDE BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDETİRİZ”

Denizli’deki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi olaylarını hatırlatarak, "Şimdi yine bunların hazırlığı içindeler. Boşuna bekliyorsunuz. Bu yollara tevessül ettiğinizde bedelini çok ağır ödetiriz" dedi.

“BU YOLLARA TEVESSÜL ETTİĞİNİZDE BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDETİRİZ”

Erdoğan, 15 Temmuz Delikliçınar Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin ilkeli ve ahlaki duruşuyla tüm dünyada takdir topladığı Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda akla ziyan iftiralarda bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin cinayeti işleyenlerin ellerini kollarını sallaya sallaya kaçmasına göz yumduğunu söylediğine dikkati çeken Erdoğan, "Azıcık, aklı, mantığı, izanı, vicdanı olan bir insan bu sözleri etmeye utanır ama maalesef bunlarda hiçbiri yok. Olayın en başından en sonuna kadar nasıl gerçekleştiğini defalarca anlattık. Parlamentoda grup toplantısında tüm dünyaya seslendim. Türkçe, İngilizce, Arapça yayın, 3 dilde yayın yaptık ki dünya bunu duysun, bunu yaptık." diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun kalbinin mühürlendiğini, bunları duymadığını ve görmediğini vurgulayan Erdoğan, yargı, emniyet ve istihbarat birimlerinin cinayetle ilgili bilgi ve belgeleri adeta iğneyle kuyu kazar gibi günlerce, haftalarca uğraşarak büyük emeklerle ortaya çıkardığına işaret etti. Erdoğan, "Amerika'dan geldiler, dinlettik. Suudi Arabistan'dan geldiler, dinlettik. Fransa'dan, İngiltere'den geldiler, dinlettik. İstedikleri bilgiyi isteyenlere verdik. Kanada'dan, verdik. Niye? Hakikat ortaya çıksın. Adalet yerini bulsun." ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİ ‘SAMANYOLU’ ŞARKISIYLA KESİLDİ

İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı Anayasa Mahkemesi Başkanları Zirvesi'nde ve Kudüs Zirvesi'nde de konuyu anlattığını anımsatan Erdoğan, dünyanın bunu iyice dinlemesi gerektiğini söyledi. Sonunda ABD Senatosunun kararını verdiğine ve bunun arkasında kimin olduğunu söylediğine dikkati çeken Erdoğan'ın sözleri, alandakileri gençlerin, ‘Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek’ dizelerinin yer aldığı ‘Samanyolu’ şarkısını söylemesiyle kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maşallah, gençler iyi hazırlanmış. Benim gençliğim olarak, milletim olarak sizler de biz de bir şarkısınız" diyerek konuşmasına devam etti.

“HALA TAKİP EDİYORUZ, KOVALIYORUZ, KOVALAYACAĞIZ”

Cemal Kaşıkçı cinayetinde katillerin Türkiye'yi terk ettiği saatlerde daha olayın tam olarak ne olduğunun bilinmediğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Eğer bu konunun peşini sıkı bir şekilde takip etmemiş olsaydık, cinayetin ortaya çıkması da neredeyse tamamen aydınlatılması da mümkün olmayacaktı. Ne oldu, şimdi 22 kişiyi gözaltına aldılar. Ama hala takip ediyoruz, kovalıyoruz, kovalayacağız. Dünyanın tamamının gördüğü ve takdir ettiği bir hususu, Bay Kemal görmüyorsa bu da kendi meselesidir. Ülkemizi karalamaya yargı, emniyet ve istihbarat birimlerimize çamur atmaya kalkan bu zata milletimiz hak ettiği cevabı sandıkta 31 Mart'ta bir kez daha verecektir.” CHP'nin başındaki kişinin terör örgütleriyle birlikte olduğunu ve onlara sıcak mesajlar gönderdiğini ifade eden Erdoğan, “Bütün bunlar karşısında biz, terör örgütleriyle mücadelemizi Gabar'da, Cudi'de hiç aralık vermeksizin devam ettiriyoruz ve devam ettireceğiz” dedi.

“ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HUSUMET MESELESİ OLABİLİR”

Kılıçdaroğlu'nun, gazetecilerin hapiste olduğuna ilişkin söylemlerini anımsatan Erdoğan, bu kişilerin adlarının gazeteci olduğunu ancak gazetecilik faaliyeti sebebiyle cezaevinde bulunmadıklarını bildirdi. Türkiye'deki savcılık ve mahkemelerde takibi yapılan milyonlarca dosyayı mesleklerine göre ayırt etmenin akıllarına gelmediğini belirten Erdoğan, "Buna rağmen iddianın gerisindeki gerçeklere baktığımızda, mesleğini gazeteci olarak belirtenlerin bir kısmının terör örgütleriyle ilişkileri, bir kısmının da adi suçlar sebebiyle cezaevinde bulunduğunu görüyoruz. Cezaevinde olma sebepleri teker teker ortada olan bu kişileri, 'Türkiye'de gazeteciler cezaevine atılıyor' yalanına malzeme yapmak, ancak ülkemize ve milletimize husumet meselesi olabilir” vurgusu yaptı.

“İSTİHDAMI 20 MİLYONDAN 29 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKARMAYI BAŞARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "işsizlik" konusunu diline doladığını belirterek, “Türkiye'de iş gücü arzının sadece son 10 yılına baktığımızda 23 milyondan 33 milyona çıktığını görürüz. 23 milyonken biz bunları daha da artırdık, onlara iş verdik. İş gücü arzındaki bu büyük yükselişe karşılık, istihdamı 20 milyondan 29 milyonun üzerine çıkarmayı başardık. Bir başka ifadeyle 10 yılda 9 milyon vatandaşımıza çalışabileceği bir iş sahası temin ettik." dedi. Bu başarının 2008 küresel finans krizi, son 5 yıldır yaşanan badireler ve özellikle geçen aylarda maruz kalınan ekonomik saldırıya rağmen ortaya konduğunu aktaran Erdoğan, "İşsizlik yok mu, elbette var. Bunlar, mevsimliktir, zaman zaman azalır zaman zaman tırmanır. Bunun için ne yapmak lazım, yatırım" diye konuştu. Yatırım yaptıklarını ve yurt dışı küresel sermayeyi de Türkiye'ye çekmeye devam ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli olan istikrar, güven ve teşvik uygulamalarını da yaptıklarının altını çizdi.

"SEN NE YAPIYORSUN, BURASI PARİS Mİ?”

CHP'nin muhalefet tarzında, milli ve yerli olmanın yer almadığını dile getiren Erdoğan, nerede Türkiye aleyhine bir iş, özelikle bir girişim, bir saldırı, milli çıkarlara yönelik bir sabotaj ve Türkiye'yi karalamaya yönelik bir kampanya varsa CHP'nin orada olduğunu söyledi. Erdoğan, Fransa'da sarı yeleklilerin olduğu yerde de CHP'nin bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: “PKK orada. Ne diyorlar? Gezi olayları. Gezi olaylarında bay Kemal nerede? O da orada. Şimdi yine bunların hazırlığı içerisindeler. Boşuna bekliyorsunuz. Bu yollara tevessül ettiğiniz zaman bu ülkede bunun bedelini sizlere çok ağır ödetiriz. Çıkmışlar sokağa davet ediyorlar. Bu ne terbiyesizliktir. Bir tanesi televizyon ekranından, kendini bilmez, haddini bilmez, edep yoksunu, fukarası bir tanesi, çıkmış sokağa davet ediyor. Ahlaksıza bak. Zaten bunlara yargı gereken cevabı verecektir, ben buna inanıyorum. Sen ne yapıyorsun, burası Paris mi? Gezi olaylarında zaten herkes dersini aldı ve 15 Temmuz'da herkes dersini aldı. Evelallah, bu ülkede bundan sonra bu tür olaylara girişenler, bunun bedelini ağır öderler. Biz Türkiye'yi bugünlere terör örgütlerine, CHP'ye rağmen getirdik. 2023 hedeflerimize de bunlara rağmen ulaşacağız.”

"66 LİRA NİRE, BİN LİRA NİRE?"

Kılıçdaroğlu'nun tahrik etmeye çalıştığı bir başka kesimin de ‘emekliler’ olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de emeklilere AK Parti kadar değer veren ve onların hayat seviyelerini AK Parti kadar yükselten bir başka partinin olmadığını kaydetti. Emeklilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde ülkede emekli maaşının 66 Lira olduğunu, son düzenleme ile bin Lira’nın altında emekli maaşı bırakmalarını anlattı. "66 Lira nire, bin Lira nire?" diyen Erdoğan, bu yıl başlattıkları bir uygulamayla Ramazan ve Kurban Bayramları’nda emeklilere biner Lira ikramiye verdiklerini de anımsattı.

"BAY KEMAL, SENİN BU RAKAMLARDAN HABERİN VAR MI?”

Temmuz ayı itibarıyla en düşük emekli maaşının Emekli Sandığı’nda 2 bin 300 Lira, SSK'de bin 840 ila bin 880 Lira arası, Bağ-Kur'da bin 400 ila bin 700 Lira arası olduğunu belirten Erdoğan, "Bay Kemal, senin bu rakamlardan haberin var mı? Ama Bay Kemal'in kılavuzu karga, ben ne yapayım? Üstelik bu rakamlara banka promosyonları dahil değildir. Onlar ilave edilince bu tabii daha da yükseliyor” diye konuştu. Emekliler dışındaki kesimlerin gelirlerinde de büyük artışlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Mesela engellilerimize ve yaşlılarımıza verilen maaş neydi biliyor musunuz biz geldiğimizde, 24 Liracık” dedi. Erdoğan, bu maaşları 20-25 kat artırdıklarını ifade etti. İktidara geldiklerinde üniversite öğrencilerine 45 Lira kredi veya burs verildiğini hatırlatan Erdoğan, yıl başı itibarıyla bunu 500 Lira’ya yükselttiklerini, master öğrencilerine bin Lira, doktora öğrencilerine bin 500 Lira burs verildiğini söyledi. Erdoğan, "Çıkmış, şu yalana bakın ya 'öğrencilerin kalacağı yurt yok' diyor. Ne vicdansızsın, bu kadar vicdansızlık olmaz. Türkiye'de 2002 yılında 182 bin yatak kapasitesi vardı, şimdi 689 bin oldu. Bunun yanında 214 bin yatak kapasitesi artışını sağlayacak çalışmalarla ilgili ihale süreçleri de devam ediyor. Kaldı ki Bay Kemal, 75 üniversite ile başladık şu anda 206 üniversite var. Bir taraftan üniversiteler çoğalıyor, bir diğer taraftan da yurtları çoğaltıyoruz" vurgusu yaptı.

“BU SİSTEMİ BİR TEK BAY KEMAL'E BEĞENDİREMEDİK"

Genel Sağlık Sigortası kapsamının, vatandaşların yüzde 99'unu kapsadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Türkiye'de tek bir vatandaşımızın dahi mağdur olmasına izin vermeyecek bir Sosyal Güvenlik Sistemi kurduk. Sen SSK'nin başındayken var mıydı böyle bir şey? Böyle bir şey yapabildiniz mi? Dünyanın dört bir yanından uzmanlar gelip bu sistemi inceliyor. Bu sistemi herkese beğendirdik ama bir tek bay Kemal'e beğendiremedik. Tabii bu milletimiz görüyor, bu zatın genel müdürlüğü dönemindeki SSK günlerini çok iyi biliyor, hastanelerin hallerini çok iyi biliyor. Herhalde Savaş Ay'ın o görüntülerini biliyorsunuz değil mi? Bununla yaptığı söyleşiyi falan hatırlıyorsunuz değil mi? O çekilen çileler, aman Yarabbi hepimizin hafızasında acı bir hatıra olarak duruyor. Bu zatın bir başka kötü çabası da sürekli şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi istismar etmeye çalışmasıdır. Gerçi şehit yakınlarımız ve gazilerimiz her fırsatta kendisine gereken dersi veriyor. Ama bu provokasyonlardan vazgeçmiyor.” Şehit yakınları ve gazilere selamlarını gönderen Erdoğan, Rize'de şehit edilen Emniyet Müdürü Altuğ Verdi ile Ankara'daki tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diledi.

“RAKAMLAR VERİYOR AMA ORANLARA HİÇ GİRMİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütçeyle, borçlarla ilgili verdiği rakamların kendisinin hala 1990 Türkiyesi’nde takılıp kaldığını gösterdiğini belirterek, "Rakamlar veriyor ama oranlara hiç girmiyor. Niye? Çünkü foyası ortaya çıkacak." dedi. Ekonomideki gelişmelere dikkati çeken Erdoğan, hane halkı borçluluk düzeyinin milli gelire oranının diğer gelişmekte olan ülkelerde yüzde 36 iken Türkiye'de yüzde 16 olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun, borç faizleri konusunda da aynı rakam oyunlarını yaptığına işaret eden Erdoğan, "Bu zat, elmayla armudu karşılaştırarak kendince kurnazlık yapıyor. Bizim milletimiz karşısında harbi ve hasbi siyasetçi görmek istediğini bilmiyor. Hayatını yalan üzerine kuran, yalanları yüzüne vurulduğunda da pişkince hemen bir başka yalana sarılan siyasetçinin sonu işte bu zatta olduğu gibi ömür boyu aynı yerde debelenip durmaktır. Kılıçdaroğlu'nun yalanlarını deşifre etmeye şimdilik ara veriyorum. Eğer çıkıp milletimizden özür dilemezse, ki hiç zannetmiyorum, daha sonra yine bu yalanları ifşa etmeyi sürdüreceğiz. Biz kimin ne söylediğine değil kendimizin ne yaptığına bakıyoruz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Denizli'ye ne yaptık? Bizim için önemli olan budur” ifadesini kullandı.

“16 YILDA DENİZLİ'YE 22,5 KATRİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Geçen 16 yılda Denizli'ye 22,5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık bu yatırımları saymaya gerek kalmadığını, vatandaşların zaten bu yatırımları bildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, tüm hizmetlerin günlük hayatın her anında bizzat yaşanıp görüldüğünü söyledi. 31 Mart 2019 günü bir kez daha hizmet siyasetiyle istismar ve yalan siyaseti arasında tercihinizi yapacaksınız. Hazır mıyız buna? Kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? 31 Mart akşamı Cumhur İttifakı olarak inşallah sandıklardan çıkacağız." diyen Erdoğan, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yaptı. Erdoğan, hitabını, alandakilerle "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini söyleyerek tamamladı. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER