“BUNLAR DOĞUM SANCILARIDIR”

Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Sarayı’nın açılış öncesinde yapılan kokteylde gündeme dair konuşan son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Hiç kimse zannetmesin ki bu coğrafyada Türkiye’siz bir proje gerçekleşir. Yaşadığımız sıkıntıların tek sebebi budur. Başka hiçbir sebebi yoktur. Bunlar doğum sancılarıdır” dedi.

Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Sarayı’nın açılış öncesinde yapılan kokteylde konuşma gerçekleştirdi. Türkiye gündemi ve ABD ile yaşanan kriz hakkında değerlendirme yapan Zeybekci; “Hiç kimse zannetmesin ki bu coğrafyada Türkiye’siz bir proje gerçekleşir. Yaşadığımız sıkıntıların tek sebebi budur. Başka hiçbir sebebi yoktur. Bunlar doğum sancılarıdır. Bu millet edilgen bir millet olamaz. Tarihi boyunca asla diz çökmemiş, asla esaret görmemiş, asla aman dememiş bu millet; edilgen olamaz, etken olmak zorundadır. Anadolu coğrafyası edilgen milletleri asla sırtında barındırmaz. Etken olmak zorundayız. Biz bu kültür coğrafyasının orta yerinde kural koyan bir ülke olmak zorundayız. Şuanda oynadığımız rol de budur. Bunun sancılarını yaşıyoruz” dedi.

“ŞU ANDA YAŞADIKLARIMIZ GELİP GEÇİCİDİR”
Yaşanan olayların geçici olduğunun vurgusunu yapan Zeybekci; “Şuanda yaşadıklarımız gelip geçicidir. Birilerinin davası papaz davası değildir. Türkiye’deki bir papazı almak şeklinde bir talepleri olsaydı şuanda yaptıklarını asla yapmazlardı. Bunun diplomatik kuralları vardır. Siz bir ülkeye, Türkiye Cumhuriyeti gibi bir devlete öyle bir efelendiğiniz zaman onursal tüm reflekslerimiz hayata geçer ve ayağa kalkar. Niyetleri o olsaydı öyle yapmazlardı. Niyetleri o değil. Ecdadın bize emanet ettiği kültür coğrafyasında yeniden harita çizmek, yeniden kural koymak gibi niyetleri veya Türkiye başının belasıyla uğraşsın. Artık Türkiye eski Türkiye değil. Dünya Bankası’nın Aralık ayında açıkladığı rapora göre; satın olma gücü paritesine göre dünyanın 13’üncü büyük ekonomisidir. Bu ekonominin tamamı reel sektöre aittir. Şuanda yaşanan her şeyi karşılayabilecek durumdadır. Üstesinden gelebilecek durumda” şeklinde ifade etti.

“BU CANLAR BU BEDENLERDE OLDUKÇA, BU SEVDA DEVAM EDECEKTİR”
“Zorluklar yaşıyoruz” diyen Zeybekci; şöyle devam etti: “‘Yâri güzel olanın başı belasız olmaz’ diye bir söz vardır. Bizim yârimiz güzel. Anadolu Coğrafyası ecdadın bize emanet ettiği bu kültür coğrafyası çok güzel. Belediye Başkanı olduğumuzda söylediğimiz söz gibi; mahallenin en güzel kızı. Biz bu kıza sevdalıyız. Biz bu kızıl elmaya sevdalıyız. Bu canlar bu bedenlerde oldukça bu sevda devam edecektir.”

“BU ESER DE O RUHUNA BİLİM İNSANI, İLİM İNSANI MERKEZEFENDİ’YE YAKIŞTI”
2014 yılında konulan Merkezefendi İlçesi’nin ismi hakkında da açıklama yapan Zeybekci; “Bu hizmet yarışında biz ilçemizin adında illaki Merkezefendi olsun istedik. ‘Merkezefendi İstanbul’da değil miydi?’ diyorlar. Merkezefendi Türbesi’nin başında yazar; ‘Denizli Saruhan Köyü’nde doğup’ diye başlar. Onun için Merkezefendimize sahip çıkmak adına bu ilçemizin adını Merkezefendi olmasını o gün arkadaşlarımızla beraber sınırları çizerken Osman Bey’le ve ismini koyarken milletvekillerimiz Mehmet Yüksel, Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak kardeşimizle birlikte böyle bir isim güzel oldu; yakıştı. Bu eser de Merkezefendi’nin o ruhuna bilim insanı, ilim insanı Merkezefendi’ye de yakıştı.”

“DENİZLİ DÜNYANIN MERKEZİ OLACAK”
Yapılan ve yapılacak olan projelerle Denizli’nin dünyanın merkezi haline geleceğini vurgulayan Zeybekci, “Onun için Denizli’de böyle muhteşem merkezler olmaya devam edecek. Denizli 25 kilometrelik alanda dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar da arkeolojik kalıntıya ve kültürel kalıntıya sahip. Çünkü burası merkez ve merkez olmaya adaydır. Bizim bu şehirle ilgili hayallerimizi ve projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. İstediğimiz İzmir’le Antalya arası otoyolla ve hızlı trenlerle birbirine bağlandığında bizim hayalimiz Denizli 10 Milyon turisti ağırlar hale gelecek. Denizli sağlık turizminde de bir dünya merkezi olacak. Denizli bunlara hazırlanmalıdır. Denizli altyapısını salonlarıyla, konaklamalarıyla, otelleriyle, hastaneleriyle, üniversiteleriyle, diğer teknik donatılarıyla buna hazır hale gelecek. Denizli bir şehir hastanesi, bu dönemde yaşanan bazı geçici sıkıntılardan kaynaklanan otoyolla ilgili ihale mutlaka bu yılın sonundan önce başarılacak. Antalya ile İzmir’i bağlayan hızlı trenin orta yerinde. Denizli 1 saat 15 dakika Antalya’ya mesafesi; 1 saat 15 dakika İzmir’e mesafesi ile tam orta yerinde bir merkezdir. Bizim hayalimiz bu kadar büyük” dedi.

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER