Cahit Özkan: “2021'de seçim olmayacak”

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, “Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durduramayanlar bu kez '2021'de seçim olacak' diyor. Hayır, olmayacak” dedi.

Cahit Özkan: “2021'de seçim olmayacak”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Özkan; toplantıda, TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta Libya ve Afganistan tezkereleri, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi ile Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun teklifinin yanı sıra Azerbaycan ve Filistin'le imzalanan uluslararası anlaşmaların ele alınacağını söyledi. Bu hafta 7 gündemle çalışmalara başlayacak Meclis'in, iki tezkere, iki kanun teklifi ile 3 uluslararası sözleşmeyi ele alacağını dile getiren Cahit Özkan; AK Parti Grup önerisiyle pazar gününe kadar çalışma kararı alınacağını ifade etti. Meclis'in, bu yoğun haftadan sonra çalışmalarına kısa bir ara vereceğini belirten Özkan,  2021 yılı içinde çalışmalarına başlayacağını bildirdi. Salgınla ve pek çok doğal afetle karşı karşıya kalınan 2020'de pek çok yasal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirten Özkan, salgın bahanesinin arkasına sığınmadan, maske, mesafe ve temizlik kuralına uyarak 35 uluslararası sözleşmenin uygun bulunduğuna dair kanun teklifini kabul ettiklerini, 23 kanun teklifini yasalaştırdıkların anımsattı. Özkan, bu kadar olumsuzluk ve zorlu şartlar altında yasama süreçlerine destek veren milletvekilleri ile Meclis'teki yoğun çalışmaları yakinen izleyerek haberleştiren basın mensuplarına teşekkür etti.

“KISITLAMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK"

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Özkan, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi ile Dernekler Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin hatırlatılması üzerine konuştu. Özkan, Birleşmiş Milletler kararları kapsamında Meclis'in gündemine gelen teklifin, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, OECD, G20 ve G7 ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede var olan düzenlemelerin, iç hukukla uyumlulaştırılmasını içerdiğine dikkati çekti. Düzenlemenin ne Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin toplantı ve örgütlenme özgürlüğü bağlamında ne de vatandaşların Türkiye'de derneklere üyeliği, dernek üyeliğinin devamı, derneklerden ayrılmaları gibi bir kısıtlama öngördüğünü anlatan Özkan, "Bugüne kadar pek çok anayasal ve yasal reformlar yapmak suretiyle düşünce, ifade, inanç, örgütlenme özgürlüklerinin kapsamını genişleten, birçok reform yapan AK Parti hükümeti, böyle bir kısıtlamayı asla uygun görmez, buna neden olmaz. Özgürlük ortamının çok daha fazla genişletilmesine her daim reformlarla verdiğimiz desteği kısıtlama gibi bir niyetimiz yok." diye konuştu.

“SEÇİM BEKLEYENLERİN UMUDU ASLA 2023'TEN ÖNCE OLMAMALI"

Osman Öcalan'ın verdiği röportajda ‘Cumhurbaşkanı danışmanı ile görüştüğü’nü açıkladığı hatırlatılarak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın da bunu erken seçim sinyali olarak değerlendirdiğinin dile getirilmesi üzerine Özkan, şunları söyledi: “Türkiye'de seçim bekleyenlerin umudu asla 2023'ten önce olmamalıdır. 2018 seçimlerini gerçekleştirdikten aylar sonra seçimi dillendirenler, '2019'de genel seçim var' dediler. 2019'da seçim olmadı. Aynı çevreler, '2020'de seçim olacak' dediler. Bugün umduğunu bulamayanlar, Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durduramayanlar bu kez '2021'de seçim olacak' diyor. Hayır, olmayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, parlamenter sistem de dahil hiçbir zaman seçimlerin normal süresinin öncesine alınma anlayışı içinde olmadık. Darbelerin, vesayet girişimlerinin neticesinde mecbur kalınanlar dışında seçimler hiçbir zaman önceye alınmamıştır, bundan sonra da alınmayacaktır. AK Parti ve Cumhur İttifakı bu anlamda 2023'te tarihin en muhteşem ve en büyük seçim zaferini ilan edecektir. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir şekilde hukukun, demokrasinin müsaade etmediği bir görüşme, çalışma içinde olmamıştır. Gizli ittifak yapanlar gibi olmadık. AK Parti ve Cumhur İttifakı her daim milletimizin önünde, şeffaf bir anlayışla çalışmalarını yerine getirmiştir" değerlendirmesini yaptı.

KADIN CİNAYETLERİ İLE HAYVAN HAKLARI YASASI

Vatandaşların 2021'de beklediği yasal düzenlemeler bulunduğu hatırlatılan Özkan, yeni yılda kadın cinayetleri ile kadına ve çocuğa cinsel istismar konusunda idam cezası getirilmesi, hayvan hakları gibi konuların Meclis gündemine gelip gelmeyeceği sorusu üzerine, "Güçlü milli iradenin nelere kadir olduğunu, milletimizin emri, gösterdiği istikamet kapsamında nasıl başarılar ortaya koyabildiğini gördük. Bu çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz" dedi. Kadın hakları ve kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında sıfır tolerans ilkesi bağlamında yaptıkları çalışmaların semerelerini verdiğini belirten Özkan, "Bu anlamda yaptığımız çalışmaların yeterli olduğunu asla görmüyoruz. Daha fazla çalışacağız" açıklamasında bulundu. "2021'de idam gelecek mi?" sorusunu yanıtlayan Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımının net olduğunu hatırlattı. Parlamentoda daha önce çok geniş bir mutabakatla düzenleme yapıldığını anımsatan Özkan, "Parlamento böyle geniş mutabakatla böyle bir karar verirse, Sayın Cumhurbakanımız da onaylacağını ifade etmiştir. Bu mutabakat 1999'da vardı, bugün de böyle bir mutabakat söz konusu olursa bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız yaklaşımını ortaya koymuştur" diye konuştu. "Hayvan haklarıyla ilgili yapılan çalışmayı, inşallah 2021'in ilk çeyreğinde parlamentonun gündemine getirerek yasalaştıracağız." ifadesini kullanan Cahit Özkan, bu noktada çalışmanın içeriğiyle ilgili sona gelindiğinin müjdesini verebileceğini dile getirdi. Hayvan hakları yasasına ilişkin çalışmanın, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin tarafından yapıldığını, tüm tarafların değerlendirildiğini, mukayeseli hukuk incelemelerinin yapıldığını aktaran Özkan, şöyle devam etti: "Hayvan haklarıyla ilgili Türkiye'nin ortak aklını ve beklentisini ifade eden düzenleme son aşamasına getirildi. Bu noktada artık Türkiye'nin adım atması gerektiği ortada. Yaşanan acılar, vicdan sızlatan olaylar, bizlerin bu yasayı en kısa zamanda Meclis gündemine getirmemiz gerektiriyor. İnşallah bunu da yapacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER