Cahit Özkan yeniden Grup Başkanvekili

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti 7'inci Olağan Büyük Kongre sonrası oluşturulan yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) listesini açıkladı. AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, yeniden TBMM Grup Başkanvekili oldu.

AK Parti Merez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), 7'inci Olağan Büyük Kongre'nin adından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantıda, partinin vitrini olacak MYK da belirlendi. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, belirlenen MYK listesini düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Çelik'in açıkladığı listeye göre; Genel Başkanvekili sayısı 2'ye çıkarıldı. Mevcut Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un yanı sıra Binali Yıldırım da Genel Başkanvekili oldu. Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya MYK dışında kalırken, yerine TBMM Grup Başkanvekili Özlem Zengin geldi. Zengin'den boşalan TBMM Grup Başkanvekilliği'ne Mahir Ünal getirilirken, TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un yerine de Mustafa Elitaş getirildi. Ar-Ge Başkanlığı görevinden Hamza Dağ alınarak yerine Mustafa Şen getirilirken, yeni oluşturulan Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise Ömer İleri geldi.

İŞTE MYK LİSTESİ

Ömer Çelik'in açıkladığı MYK listesi şu şekilde: Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Özlem Zengin, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Genel Sekreter Fatih Şahin, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TBMM Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı, TBMM Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyüp Kadir İnan.

“AK PARTİ DÜNYA MARKASIDIR”

MYK'yı açıklamasının ardından değerlendirmelerde de bulunan Çelik, 7'nci AK Parti Olağan Kongresi'ni demokrasi şöleni olarak icra ettiklerini belirtti. Siyasi partilerin millet için olduğunu kaydeden Çelik, "AK Parti kendini millet varlığına adamış partidir, iktidar olmak için siyasi parti olarak faaliyet göstermiştir. Millet taleplerini devlete yansıtmak için misyon üstlenen partidir. Millet tarafından kurulmuş milletin talepleri doğrultusunda siyasi hayatını yürüten dünya markasıdır" dedi.

“KABİNE REVİZYONU, CUMHURBAŞKANI’NIN TAKDİRİNDE”

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Çelik, Kabine revizyonuna ilişkin iddialar hakkında, "Cumhurbaşkanımızın takdirinde bir konu. Var ya da yok demek, şu tarihte olacak demem gibi bir şey söz konusu değil ama siz de bilirsiniz. Bu durumlarda bütün tahminler boşa çıkar. Tamamen Cumhurbaşkanının takdirindedir. Listelerin yanlış olduğunu, listelerin çoğu kez uydurma olduğunu hepiniz görmüşsünüzdür. Ankara siyasetinin cilvelerinden birisi bu revizyonu konuşmak, tahminlerde bulunmak ama dediğim gibi Cumhurbaşkanın takdirinde olan bir konu" diye konuştu. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211