“ÇALIŞIP ÜRETEREK, İSTİHDAM VE İHRACATIMIZI ARTIRMALIYIZ”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, son dönemde dövizde yaşanan hareketliliği değerlendirdi. Başkan Erdoğan, iş dünyasına da “Bize düşen; çalışmak, üretmek, istihdam ve ihracatımızı artırmaktır.” diye seslendi.

“ÇALIŞIP ÜRETEREK, İSTİHDAM VE İHRACATIMIZI ARTIRMALIYIZ”

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin tüm unsurlarıyla, döviz kurlarıyla ilgili son dönemde hızla artan hareketliliği tartıştığını anımsattı. İş dünyasının temsilcileri ile işverenlerin de tüm gelişmeleri ve açıklamaları yakından takip ettiğini kaydeden Başkan Erdoğan, “Yaşananları, ilgili kurullarımızda değerlendirmesini yapıp akıl süzgecinden geçiriyoruz.Öncelikle neredeyiz? Ne durumdayız? Yetkililer, ne yapıyorlar? Tüm bunlara bir bakmak gerekir… Hatta, bir genel görünüm çizmek isterim…Sermaye Piyasası Kurulu, sermaye piyasalarının etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişi için tüm tedbirlerin alındığını açıkladı.Merkez Bankası, likidite yönetimine ilişkin tedbirlerini duyurdu ve bankaların ihtiyaç duyacakları likiditenin tamamının sağlanacağı belirtildi. Türk Lirası işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranlarının tür ve vadelerine göre güncellenerek bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınacağını da bildirdi. MB, ilk adım olarak piyasalara 10 milyon TL ve 6 milyar Dolar ile 3 milyar Dolar değerinde altın cinsinden likidite kaynak sağladı. TL zorunlu karşılıkları, tüm vadelerde 250 baz puan indirdi. Bankaların Türk Lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitlerini 20 milyar Euro'ya çıkardı.” dedi.

NE DEĞİŞTİ?
Bu arada, 24 Haziran seçimleri ile sonrasındaki ortamı sorgulayan Başkan Erdoğan, “Peki; kısa vadede yani 3 ay öncesine göre, ya da bir başka deyişle, ülkemizin geleceğine yön verecek 24 Haziran Seçimleri’nden öncesine göre, ne değişti? Ona da bir bakalım…Mart 2018 itibarı ile kamu net borç stoğunun milli gelire oranı %8,4 idi. AB tanımlı genel yönetim borç stoğunun milli gelire oranı da %28,4 idi. 3 ay öncesine göre, hiçbir şey değişmedi! Diğerleri diyebileceğimiz çok sayıda ülke, Türkiye’ye göre çok daha kötü!Ülkemizin bankacılık ve finans sistemi, ciddi bir şekilde yabancı sermaye ile güç kazanmış, sermaye yeterlilik oranı Basel Kriterleri’ne göre dünyada en yüksek değerler arasında yer alıyor... Dünyanın her yerinde kriz dönemlerinin en büyük handikapı olarak görülen bankacılık sistemi, bu kez bizde her zamankinden çok daha güçlü!Türkiye’ye göre çok kötü durumda olan ülkelerin hiçbirinde dövize atak yok iken, Türkiye’de neden oluyor? Bunu iyi düşünüp, değerlendirmek lazım! Piyasaların manipüle edildiği,çok açık bir şekilde karşımızda duran bir gerçek.Cari açığımızı en çok etkileyen dünya petrol ve doğal gaz fiyatları,3 ay öncesine göre neredeyse aynı! Buna karşın yabancı turist sayısı ve turizm gelirlerimiz ise, önceki yıllara göre oldukça yüksek! Dolayısıyla, buradan da hareketle, cari açıkta düzelme olmasını beklemeli! (Peki, hiç mi kötü bir veri yok?)diyebilirsiniz. Tabiki var… Bunlardan en önemlisi; 3 ay öncesine göre, enflasyon daha yüksek. Bütçe açığı da devam ediyor. Ancak, TCMB faiz artırımına gitti ve yeni hükümet programında özellikle bütçe açığının azaltılmasına yönelik tedbirler var. Buna göre, 2018’in sonuna kadar 35 milyar TL tasarruf sağlanacak.Bundan sonra da kurumların çalıştırılması ve zamanında önlemlerin alınmasıyla, kısır döngülere mahal vermemek gerekiyor!3 ay öncesine göre, bazı şeyler bugün de aynı... Örneğin; Türkiye’nin toplam dış borç stoğu, Mart 2018 itibarıyla 466,7 milyar Dolar idi. GSYH’ya oranı da %52,9. Net dış borcun GSYH’ya oranı ise %34,3 idi. Bugün de aynı!Türkiye, güçlü bankacılık sistemi ve dinamik ekonomisi ile her zaman dimdik ayakta olacak!En yeni açıklamalardan biri, İş Bankası Genel Müdürü’nden geldi. Genel Müdür Adnan Bali,(Bankacılık sisteminde açık pozisyon yok. Mevduat çıkışı da bulunmuyor.) dedi.” hatırlatmasında bulundu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER