“Ceza infaz düzenlemesi önemli değişiklikler getirdi”

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Ceza İnfaz Düzenlemesi Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “AK Parti ve MHP gruplarının ortak gayretiyle teklife dönüşen uzun bir çalışmanın ardından Genel Kurul’da kabul edilen bu düzenleme oldukça önemli değişiklikler getiriyor” dedi.

“Ceza infaz düzenlemesi önemli değişiklikler getirdi”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, AK Parti ile MHP’nin birlikte hazırladığı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Ceza İnfaz Düzenlemesi Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Filiz; “Korona virüs salgını nedeniyle hızlandırılan infaz düzenlemesi görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda sürerken; bu kanunu Meclis’te engellemek için muhalefetin ciddiyetten uzak, tarihe geçecek ibretlik tavırlarını izledik. Şaşırdık mı? Asla şaşırmadık. Çünkü CHP aynı CHP idi. Ceza İnfaz Kanunu Tasarısı yasalaşmasın diye gayri ciddi önergelerle, bu kutsal çatıyı rencide ettiler. Görüşmeler sırasında, ana muhalefet partisi CHP, meclise kanun teklifinin içinde yer alan bazı kelimeleri muadilleriyle değiştirmek isteyen yeni önergeler sunarak; önergede yer alan 'veya' kelimesini 'ya da' olarak 'geceleyin' kelimesini 'gece vakti' gibi aynı anlama gelen kelimelerle kanun teklifinde değişikliğe gidilmesini istedi. Sunulan önergelerde 'karar' kelimesini aynı anlama gelen 'hüküm' ile, 'eklenmiştir' kelimesini yine aynı manaya gelen 'ilave edilmiştir' ile değiştirmek istediklerini belirttiler. Daha önce de bölümlere geçilmeden geneli üzerine yapılan görüşmeler de muhalefetin ‘siyasi suçlular’ı da gündeme getirmesiyle frenlenmişti. İnfaz yasasının çıkması için günlerdir sözde destek veren CHP ve İYİ Parti, HDP’nin yapılan yoklama istemine Genel Kurul’a katılmayarak destek vermesi de ne kadar ciddiyetten uzak olduklarını da bir kez daha gözler önüne sermişti. Allah aşkına, burada samimiyet nerede? Bunu da ben son derece çelişkili buluyorum. Şimdide Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan infaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını söylemeleri ise milletimize saygısızlıktır. CHP, HDP ve İyi Parti’nin infaz düzenlemesindeki bu denli ayak sürümesinin manipüle etmesinin esas sebebi, terör suçlularının kapsam dışı bırakılmasıdır. Bugün terör suçlarını kapsam dışı bırakmasaydık şayet, bu güruhun adalet ve eşitlik naraları atarak meclisteki görüşmeleri en hızlı şekilde bitireceğinden eminim.

“ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER GETİRİYOR”

Düzenlemenin uluslararası hukukun bir gereği olarak ortaya çıktığını belirten Başkan Filiz; “TBMM'de AK Parti ve MHP gruplarının ortak gayretiyle teklife dönüşen uzun bir çalışmanın ardından genel kurulda kabul edilen bu düzenleme oldukça önemli değişiklikler getiriyor. Bu düzenlemeyle sistemin işleyişi; hem mağdurlar, hem de suçlular açısında çok daha adil bir hale getirilmesi amaçlanıyor. Ceza da adalet olmaz ise vicdanların sızısını durdurmak mümkün değildir. Mağdurlar ve suçlular açısından en adil sistemin tesisi, suçluların ıslahının sağlanması, suça karışmış kişilerin yeniden suç işlemesine engel olunması ana hedeflerdir. Yeni infaz düzenlemesi uygulamadaki sıkıntılar yanında milletimizin ve kamu vicdanının hassasiyetlerini de dikkate alarak hazırlanmıştır. Ceza infaz kurumlarının yönetim ve işleyişleriyle ilgili sorunları gidermeye yönelik adımlar atılmıştır” dedi.

“MİLLETİMİZ İÇİN VARIZ”

Parti olarak her zaman milletin yanında olduklarını belirten Başkan Filiz; “Milletimiz için varız. Adalet mülkün temeli olduğuna göre; bizim bu bakımdan geçmişimizle bugünümüzde adaletten söz edildiğinde hassasiyetimiz artar. Adalet her hak sahibine hakkını tastamam vermektir. Yapıcı eleştiriler başımızın üstüne. Başka saikle, maksatla saldırıya geçen odakların etkisi altında kalmadan, yalan ve iftiralarla manipüle etmeden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şekilde eleştirin. Ancak; Her çözüme bir sorun üretenler, Türkiye hep sorunlar içinde olsun ve hiç çözmesin ki biz bunları suistimal edelim diyenler her daim olduğu gibi şimdi de varlar” diye konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211