“CHP, KİŞİLERİ DEĞİL FİKİRLERİ VE İDEOLOJİLERİ KONUŞMALIDIR”

24 Haziran Seçimleri’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaşanan olağan üstü kurultay tartışmaları hakkında açıklama yapan CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, “Sayın Genel Başkamızın acil olarak değişmesi yönündeki söylemleri de kabul ediyor değilim. CHP, kişileri değil fikirleri ve ideolojileri konuşmalıdır” dedi.

“CHP, KİŞİLERİ DEĞİL FİKİRLERİ VE İDEOLOJİLERİ KONUŞMALIDIR”

24 Haziran Seçimleri’nin ardından başlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) olağan üstü kurultay tartışmaları devam ediyor. Parti içerisinde yaşanan tartışmalar hakkında açıklama yapan CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, “Biz kriz olarak görmüyoruz ama kriz gibi görünür bir hale geldi. Bizler, Sosyal Demokrat Partileriz. Toplumun huzurunu, mutluluğunu, umudunu, eşit haklardan faydalanmalarını demokrasini ve hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Vatandaşlarımızın ekonomik özgürlüklerini de asgari yaşam standartlarının üzerlerinde yaşamaları adına mücadeleyi veren bir partiyiz. Bizde lider partililiği olmaz. ‘Lider geldiği zaman bizleri uçuracak’ diye beklemeyiz. Bizim derdimiz; inancımızı, ideolojimizi ve ilkelerimizi alanlarda anlatmaktır” diye konuştu.

“BİZ HER FİKRE SAYGILIYIZ”
Seçim sürecinin ardından Genel Başkanlığı’nda değişiklik yapılmasını isteyen delegelerin olduğunun altını çizen Sancar, “İmza attılar. ‘Şu anda bunun zamanı değildir’ diyenler de var. Diğer partilerin kurultayları da var. İYİ Parti’de de Genel Başkanları istifa etti, değerlendirme yapıyorlar. Yakın zamanda AK Parti’nin de yakın zamanda kurultayı yapılacak. Ortama bakıldığında her partinin bir kurultay süreci var. CHP ailesi içinde de saygı ve sevgi sınırları içinde fikirlerini arz edebilir. Biz her fikre saygılıyız. Ben de bir kurultay delegesi olarak benim de bir oyum var. Ben de fikrimi savunurum. Cumhuriyet Halk Partisi’nde ‘başarısızlık bir kişiye aittir, başarı tüm örgüte aittir’ diyemezsiniz. Başarısızlık varsa tüm örgüte aittir. Başarı varsa da tüm örgüte aittir. Sayın Genel Başkan 15 milletvekilin İYİ Parti’ye geçmesinde mi yanlış yaptı? Sayın Genel Başkan, Sayın Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermekle mi yanlış yaptı? Partimizde demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü savunduğu için mi yanlış yaptı?

“CHP, KİŞİLERİ DEĞİL FİKİRLERİ VE İDEOLOJİLERİ KONUŞMALIDIR”
Milletvekili Sancar, şunları söyledi: “Bu konuda Sayın Genel Başkamızın acil olarak değişmesi yönündeki söylemleri de kabul ediyor değilim.  Doğru da bulmuyorum.

Sayın İnce de ailemizin bir ferdidir, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir bireyidir. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olmuş ve arkasında bizlerin koştuğu bir liderdir. Kendisine de saygılarımız var. Bu sürecin çok hızlı ve çok acele olduğunu ve biraz da agresif hale geldiğini görüyorum. Tek üzüntüm budur. Acil şekilde kurultay yapılıp da genel başkan değişirse; AK Parti’ye oy veren 26 milyon kişi ertesi gün CHP’ye mi dönecektir? CHP kişileri değil; fikirleri ve ideolojileri konuşmalıdır.”

CANSU KARACIK- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER