CHP’DEN HAKSIZ ALINAN KART AİDATLARIN ÖNÜNE GEÇECEK TEKLİF

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu karar organında tüketici derneklerini temsil edecek bir kişinin bulunması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Teklifi veren isim ise CHP Denizli Milletvekili H. Teoman Sancar oldu.

CHP’DEN HAKSIZ ALINAN KART AİDATLARIN ÖNÜNE GEÇECEK TEKLİF

CHP’den Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu karar organında tüketici derneklerini temsil edecek bir kişinin bulunması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi geldi. ‘Bankacılık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni veren isim ise CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar oldu. Bankaların kredi kartlarından ‘kart aidatı’ veya ‘yıllık ücret’, mevduat hesaplarından ise ‘hesap işletim ücreti’ gibi adlar altında ücretler almaya devam ettiği belirten Sancar, “Bankalar müşterilerinden, Tüketici Hakem Heyetleri ve mahkemelerin, ‘alınan ücretlerin haksız olduğu ve iade edilmesi gerektiği yönünde vermiş olduğu binlerce karara rağmen’ değişik isimler adı altında (aidat, hesap işletim ücreti, yıllık kart masrafı) ücret almaya devam etmektedir. Hesaplarına itiraz etmeyen vatandaşlardan bu ücretlerin alınmaya devam edildiği, itiraz edip parasını geri alanlardan ise sonraki yıllarda yine aynı kesintinin yapıldığı bilinmektedir” dedi.

“YAPILAN KESİNTİLERİN MÜŞTERİYE İADE EDİLMESİNE HÜKMETMEKTE”
Bankaların bu yolla, milyarlarca lira haksız kazanç sağladığını ifade eden Sancar, “Anayasa’da gerek Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da gerekse de Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nda banka müşterilerini koruyucu hükümler mevcuttur. Fakat bankalar müşterileriyle yaptıkları sözleşmelere, Türk Ticaret Kanunu’ndaki bazı ifadelere ve en önemlisi kanunlarda açık bir yasak olmamasına dayanarak, müşteriye herhangi bir bilgilendirmede bulunmadan ‘hesap işletim ücreti, üyelik ücreti’ kredi kartı aidatı gibi kesintiler yapmaktadır. Tüketici Hakem Heyetleri, yapılan başvurular sonucunda ‘Kredi Kartı Ücreti’ adı altında yapılan kesintilerin müşteriye iade edilmesine hükmetmekte. Bankaların çağrı merkezi görevlileri, kendilerini arayarak kredi kartı hesap ekstrelerine yansıtılan ücretlere itiraz eden müşterilere, her ay için belli bir oranda harcama yapma taahhüdünde bulunurlarsa bu ücretin iptal edileceğini belirterek adeta pazarlık yapmaktadır. Bu durum söz konusu ücretlerin alınmasının yasanın emri olmadığını da gösteren açık bir kanıttır zaten.Nitekim kimi bankaların öğrenci bursları için açılan hesaplardan bile ‘hesap işletim ücreti’ kesintisi yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu ücretlerin haksızlığı da yine Tüketici Hakem Heyetleri ve Mahkeme kararlarıyla belirlenmiş ve kesintilerin iadesi yönünde kararlar verilmiştir” diye konuştu.

“HALKIMIZIN KORUNMASINI AMAÇLIYORUZ”
Sancar, şunları aktardı: “Kanun teklifimizle, tüketici derneklerini temsil edecek bir üyenin (dernekler tarafından aday gösterilen 3 kişi arasından) Cumhurbaşkanı’nca atanması hedeflenmiştir. Böylece tüketici dernekleri uygulamalarda görüş bildirme ve alınan kararlarda etkin bir duruma gelmiş olacaktır. Teklifimizle haksız ücretler nedeniyle yoksulluğu her geçen gün katlanarak artan halkımızın korunmasını amaçlıyoruz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205