CHP’den hayvan hakları için 4 farklı yasa teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, hayvan hakları ile ilgili kapsamlı düzenleme öngören 4 farklı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP’den hayvan hakları için 4 farklı yasa teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, hayvan hakları ile ilgili kapsamlı düzenleme öngören 4 farklı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Kanun teklifleri ile ilgili açıklama yapan Karaca; “TBMM’de tüm partilerin uzlaşısı ile kurulan hayvan hakları araştırma komisyonu tam bir yıl önce çalışmalarını tamamlayarak raporunu kamuoyu ile paylaştı. CHP olarak komisyon raporunda yer alan düzenlemeleri içeren kanun tekliflerini hazırladık ve TBMM Başkanlığına sunduk. Eğer hayvan hakları yasasında samimiyseniz, attığınız imzanıza sahip çıkın ve verdiğimiz kanun teklifini bir an önce gündeme alalım ve yeni yasama yılının ilk yasası olarak yasallaştıralım” dedi.

MEVCUT KANUNDA SORUN OLAN DÜZENLEMELER DEĞİŞTİRİLDİ

Yasa teklifinin detaylarını paylaşan Karaca; “Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele gibi fiilleri TCK kapsamına alan bir kanun teklifi verdik. Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele suç sayılacak ve failler buna göre cezalandırılacak. Büyükşehir Belediyesi Kanununda teklif ettiğimiz değişiklik ile büyükşehir belediyesinin görevleri arasına hayvan bakım evleri ve kısırlaştırma merkezleri açmak yer alacak. İl Özel İdaresi Kanunu’nda öngördüğümüz değişiklik ile de belediye sınırları dışında kalan alanda hayvanlarla ilgili çalışma yapmaya İl Özel İdaresi yetkili olacak. Belediye sınırları dışında kalan alanlarda hayvanlara ilişkin kimin çalışma yapacağı sorununun ortadan kalkması hedefleniyor. Ayrıca büyükşehir belediyeler ve il özel idareleri bütçelerinde hayvanlarla ilgili yapacakları çalışmalar için pay ayırmak zorunda olacaklar. Hayvanları Koruma Kanunu’nda çok kapsamlı değişiklikler öngördük. En önemlisi kanunun adı Hayvan Hakları Kanunu olacak. Kanunun adının değiştirilmesiyle, hayvanların da doğuştan gelen bazı haklara sahip olduğunun kabul edilmesi ve bir hukuk öznesi olmasa da can taşıyan, duygulu varlıklar olduğu kabul edilerek bir hukuk nesnesi yani eşya da sayılmaması amaçlanmıştır. 25 maddelik kanun teklifinde mevcut kanunda sorun olan düzenlemeler değiştirilmiştir. Umarım bu 4 Ekim, hayvan hakları için bir milat olur. Hayvan dostlarımızın haklarını teslim etmek, sadece bir gün değil 365 gün hayvan hakları günü olması için kanun teklifimiz acilen yasallaşmalı”  diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER