CHP’Lİ ARSLAN’DAN, “ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI” İÇİN SORU ÖNERGESİ

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, önceki dönemlerde görev yapmış belediye başkanlarının durumunu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündeme taşıdı.

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, önceki dönemlerde görev yapmış belediye başkanlarının durumu ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Arslan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde; “Milyonlarca emeklimiz ve emeklilik yaşı geldiği halde emekli olamayan vatandaşlarımız gibi, önceki dönemlerde görev yapmış belediye başkanları da görevden ayrıldıkları tarihten sonra maddi açıdan ve özlük hakları bakımından sorunlar yaşamaktadır” dedi.

ARSLAN ÖNERGEDE ŞU SORULARI YÖNELTTİ:
1-. Belediye başkanlarının görev sürelerinin bitiminden sonra alacakları emekli maaşlarında yeniden düzenleme yapılarak iyileştirme sağlanacak mıdır?

2-. Makam tazminatı hakkı için öngörülen 60 yaş sınırı yerine belediye başkanlığından ayrıldıkları tarih esas alınarak ödenmesi uygulamasına geçilecek midir?

3-. Belediye başkanlarına tanınan yeşil pasaport hakkının, eğitim düzeyleri gözetilmeksizin, görevlerinin bitiminden sonra da devam ettirilmesine dönük çalışma yapılacak mıdır?

4.- Belediye başkanlarının görevleri sürecinde aldıkları riskli bazı kararlar karşılığında maaşlarına sınırlı düzeyde risk tazminatı eklenmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır? Bunun için, Bakanlığınız ve Belediye Başkanları Birliği arasında, Belediye Başkanları Birliği nezdinde bir Risk Sandığı kurulması, açılan ya da açılacak davalarda belediye başkanlarının bu Sandık üzerinden de hukuki destek alabilmesi yönünde görüşmeler var mıdır?

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER