CNN Türk’te Buket Aydın sordu, Nihat Zeybekci yanıtladı - Yazı Dizisi 4

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, CNN TÜRK'te yayımlanan 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı. Nihat Zeybekci, İzmir’in turizmde Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunu ancak altyapı olarak bu alanda çok geride kaldığını söyledi. Zeybekci, “İzmir'de bugün yeni turizm yatırımlarıyla ilgili maalesef çok büyük bir sıkıntımız var. İzmir dünyanın turizmde belki en önemli yerlerinden bir tanesi. Bakanlığım döneminde, Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Toplantısını İzmir'de yapmak istedik. Yeterli salon ve yeterli yatak kapasitesi olmadığı için yapamadık. Yani Antalya'nın 22'de biri yatak kapasitesi olan bir şehir İzmir. Bu sayı Antalya'da 4 yüzlü rakamlara gelmiş durumda. İzmir Türkiye ve Dünya’nın Milano ve Barcelona’sı olacak derken bunları düzeltmek istediğimizi anlatıyoruz” dedi.

CNN Türk’te Buket Aydın sordu, Nihat Zeybekci yanıtladı - Yazı Dizisi 4

İZMİR BUGÜN; TURİZMDE ANTALYA’NIN 22’DE BİRİ YATAK KAPASİTESİNE SAHİP

BUKET AYDIN: "Milano değil, Barcelona değil, İzmir." diyerek ne demek istediniz? Yani İzmir'i Milano ya da Barcelona gibi turist sayısında popüler, daha popüler bir yere getirmeyi planlıyorsunuz anladığım kadarıyla. İzmir'in turizm anlamında en büyük eksiği sizce nedir?

NİHAT ZEYBEKCİ, “Altyapı. İzmir'de bugün yeni turizm yatırımlarıyla ilgili maalesef çok büyük bir sıkıntımız var. İzmir dünyanın turizmde belki en önemli yerlerinden bir tanesi. Etrafına bakarsak İzmir çünkü kendi ili ile sınırlı olan bir yer değildir. Taa ki Afrodisias'a kadar, Hierapolis'e kadar, Pamukkalesiyle, Selçuk’uyla, Efesiyle, Manisa’sıyla, Uşak’ıyla, Kütahya’sıyla bu coğrafyanın merkezidir. İzmir tabi ki diğer taraftan iklim anlamında da deniz anlamında da körfez anlamında da tarım ve kongre turizmi anlamında da bir merkezdir. Bir ticaret merkezidir İzmir. Bütün bu fonksiyonları koyduğunuz zaman turizm altyapısında, şu anda turizmdeki kaliteli nitelikli yatak sayısında son derece geridir. Ben bakanlığım döneminden çok iyi hatırlıyorum. Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Toplantısını İzmir'de yapmak istedim.

Yeterli salon ve yeterli yatak kapasitesi olmadığı için yapamadım. Yani Antalya'nın 22'de biri yatak kapasitesi olan, ilçeleri ile beraber 10 civarında 5 yıldızlı oteli olan ki bu Antalya'da 4 yüzlü rakamlara gelmiş durumda. Yani İzmir'in turizmdeki en önemli eksiği tabi ki altyapı. Yani öyle bir şehir ki kanalizasyon ile ilgili sıkıntısı olan, yolla, trafikle ilgili sıkıntısı olan, turizm yatırımcısına, dünya çapındaki turizm pazarına sunabileceğiniz turizm yatırım alanları yok. Planlanmış, alt yapısı hazırlanmış turizm yatırım alanları yok. Turizm yatırımı veya turizm sektörü İzmir'in en önemli alanlarından bir tanesi. İstihdam anlamında da en önemli alanlarından bir tanesi olacak. Onun için bizim İzmir'deki yapacağımız en önemli şey turizm altyapısını yani gerekli olan altyapıyı hazırlamak. Ortak bir akılla planladığımız yeni turizm yatırım alanlarını imar planlarına işleyerek, onları yatırımcıların önüne sorunsuz bir şekilde, bürokrasisi halledilmiş, altyapısı halledilmiş bir şekilde koyabilmek. Ancak bunu yaparsak İzmir sağlık turizmi, kültür turizmi, kongre turizmi, spor turizmi gibi alanlarda çok büyük mesafeler kat edecek diye düşünüyorum.”

“KİMSE HDP’NİN OYLARININ KESİN CHP VEYA SOYER’E GİDECEĞİNİ SANMASIN”

BUKET AYDIN: HDP bu seçimde önemli büyük şehirlerde aday göstermedi. İzmir'de bu şehirlerden bir tanesi, sizce bu seçimi nasıl etkiler? Sizce HDP seçmeninin oyları İzmir'de kime gider?

NİHAT ZEYBEKCİ; “Artık kimsenin oyu kimseye ipotekli değil. İnsanlarımız bu yerel seçimlerde son derece objektif bir şekilde projelere bakacaklar. İzmir'in geleceğine bakacaklar. Projelerin anlatımına, projelerin inandırıcılığına, projenin teknik anlamda gerçekleştirilebilirliğine bakacaklar. Yani kentlerinin ve kendi nesillerinin, kendilerinin geleceğine bakacaklar. Dolayısıyla HDP'nin oyları nereye gidecek? Öyle hani ‘Biz HDP olarak Tunç Soyer'i destekliyoruz. O bizim adayımız’ dendiği zaman bu oyların tamamının Tunç Soyer'e gideceğini veya CHP'ye gideceğini kimse zannetmesin. Orada samimiyete gidecek, gerçekliğe gidecek, patinaj yapan bir İzmir değil, geriye giden bir İzmir değil, 21. yüzyılın dünyasına hazırlanan bir İzmir'e insanlar oylarını verecek. Herhangi bir siyasi partiye değil, kendilerine ve ilçelerine, mahallelerine, sokaklarına, çocuklarının ihtiyaçlarına, gençlerinin ihtiyaçlarına oy verecekler. İzmir bugün, genç işsizlik oranı olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir şehir. İzmir maalesef yetişmiş beyinlerin de genç beyinlerin de dışarıya göç veren bir şehir. Bana en çok gelen şikayetlerden bir tanesi bu. Gençlerimiz üniversite bitiriyor. Gençlerimiz Türkiye'nin, dünyanın en iyi okullarını bitiriyor. Ama İzmir'de iş alanları bulamadığı için bizim çocuklarımız, yavrularımız İstanbul'a veya başka şehirler hatta başka ülkelere gidiyor. Onun için benim insanımın hassasiyetleri başka. Benim insanımın hassasiyetleri, yaşanacak bir şehir, 21. yüzyılın modern bir İzmir'i ve çocuklarının ve gençlerinin istihdam edilebildiği, iş imkanlarının olduğu, yeni organize sanayiler üretebilen, yeni sanayi siteleri üretebilen, yeni teknoparklar üretebilen, yeni turizm alanları, hizmet alanları üretebilen bir İzmir siyasetini ön plana alacaklar. Öyle kalkıp kör bir ideoloji ile birilerinin peşine takılıp gitmeyecekler.”

BUKET AYDIN: Rakibiniz Tunç Soyer, sizin proje olarak açıkladığınız ulaşımla ilgili vaatlerinize, "Ulaşım projeleri zaten bakanlık işleri, vaat olarak bunları görmek şaşırtıcı" dedi. Gerçekten iddia ettiği gibi ulaşım projelerini yapmak bakanlığa mı yoksa belediyelere mi ait?

“CAMİ AVLULARINI DA OTOPARK OLARAK KULLANACAĞIZ”

NİHAT ZEYBEKCİ; “Bugüne kadar İzmir'deki ulaşımla ilgili en önemli projeleri zaten Bakanlık yaptı. Bunu bilmeyen yok. İzmir'de raylı sistemle ilgili, bir türlü bitirilemeyen, yılan hikayesine dönen İZBAN'ı Devlet Demir Yolları, daha doğrusu Ulaştırma Bakanlığı devreye girerek bitirdi ve yüzde elli yüzde elli ortak bir şirket kuruldu. Diğer taraftan İzmir'in şu anda mevcut kullanılan çevreyolunu Bakanlık yaptı. Tünellerini bakanlık yaptı. İzmir'in Konak tünelini Bakanlık yaptı. Tabi ki biz İzmir'de ulaşım projelerimizde özellikle raylı sistemle ilgili, ikinci çevreyolu ile ilgili bakanlık olarak hükümetten destek alacağız ve hükümet olarak bunların yapılmasını sağlayacağız. Ama 28 tane köprü, kavşağımızı biz yapacağız. Otoparkları biz yapacağız. 14 bin olan yüzde 95'i açıkta, boş inşaat bekleyen arsalarda düzenlenmiş olan, yol kenarlarında olan otoparkların kapasitesini 80 bine çıkaracağız. Kamu alanlarını kullanacağız. Cami avluları dahil olmak üzere söylüyorum. Kamu binalarının avluları ve bahçeleri dahil olmak üzere, bütün bu alanları da kullanarak İzmir'in merkezindeki trafik problemlerini çözeceğiz. Yani İzmir'le ilgili sevdanız varsa, İzmir'de tünelleri, İzmir'de Kordon'daki trafik sıkışıklığı, mesela tramvayı biz yapacağız. Ama diğer taraftan şunu söyleyeyim. Zaten raylı sistemlerle ilgili ana ulaşım projeleriyle ilgili, geçtiğimiz dönemlerde hükümet bakanlığa bu konularla ilgili bir yetki verdi ve bir görev tanımı yaptı. Bakanlık girecek bunlara. Bu güne kadar bundan haberleri yoksa bunları yaptırmakla ilgili bir bilgisizlikleri varsa tabi ki bu başka bir şey. Ben o bölüme girmeyeceğim. İnşallah biz bunları bir seferberlikle yapacağız. Yani 10 milyarlarca TL'lik projeler bunlar, her birini yapacağız inşallah”

YARIN; “İZMİR’E GÖNÜLLER YAPMAYA VE İZMİR’İ İZMİR YAPMAYA GELDİK”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER