Denizli CHP’de; 1 eski başkan ve 4 partili ihraç edildi

31 Mart’ta kaybedilen Bekilli Belediye Başkanlığı seçiminin ardından CHP İl Disiplin Kurulu kararıyla Bekilli eski Belediye Başkanı Mustafa Başkafa ile birlikte 4 partili CHP’den ihraç edildi. İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kemal Öztürk için ise kınama cezası çıktı.

Denizli CHP Teşkilatı’nda 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerinde kaybedilen Bekilli Belediye Başkanlığı seçiminin faturası ağır oldu. CHP’li Türkan Keyik’in 66 oy farkıyla seçimi kaybetmesi ve 10 yıl aradan sonra Bekilli Belediye Başkanlığı’nın yeniden AK Parti’ye geçmesi üzerine başlayan tartışmalar, disiplin uygulamasıyla sonlandı. CHP Bekilli İlçe Başkanlığı’ndan gelen ihraç talebini İl Disiplin Kurulu karara bağladı. Onur Dayıoğlu başkanlığında toplanan kurul, Belediye Eski Başkanı Mustafa Başkafa, partinin İlçe Eski Başkanı Zeki Yıkıcı, yönetici Melike Akbulut ve Ali Şahin’in partiden ihracına karar verdi. İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kemal Öztürk için ise kınama cezası çıktı. İhraç edilen ve kınama cezası alanların CHP Genel Merkezi Yüksek Disiplin Kurulu’na 15 gün içinde itiraz etme hakkının bulunduğu bildirildi.

“UYGULAMA PARTİMİZE ZARAR VERİR DÜŞÜNÜYORUM”

CHP Bekilli İlçe Eski Başkanı Zeki Yıkıcı, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yıkıcı; “24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimde Bekilli’de CHP’mizin 600 oy kaybı olmuştur. Bu sonucun sebebi, araştırılmadan yetkili ilçe yönetimi, partililerle, üyelerle ve partimize emeği geçen büyüklerimizle danışılıp bir durum değerlendirmesi yapmamışlardır. 31mart’ta yapılan yerel seçim öncesi de aynı davranış ve düşüncelerini devam ettirmişlerdir. 05 Kasım 2018 tarihinde 135 parti üyemizin imzalı ön seçim yapılması için il başkanlığımıza verilen imzalı dilekçesi olduğu halde bu talebimiz ne ilçe başkanı, ilçe yönetimi ve diğer yetkililerce dikkate alınmamıştır. Dört başkan aday adayı kenara itilerek dayatma ile önümüze bayan aday konulmuştur. Bu yapılan tavır; ‘biz yaptık oldu, bunu kabul edeceksiniz’ tavrıdır. Hani biz çoğulun sesine inanıyorduk, sosyal demokrattık? Maalesef söylemle eylem bir birini tutmadı. Olarak net bir şekilde tavrımı koyup adayın kendisine ilettim ama ne yazık ki seçimin kaybedilmesi, çıkan kötü sonucun faturası beş partiliye çıkarıldı. Tavsiyem, bir an önce yönetimin öz eleştiri verip başarısızlığını kabul edip, erdemlilik gösterip, istifa etmeleridir. 5 partiliye yapılan bu haksız ihraç ve kınama cezasının yersiz olduğunu, bu tür uygulamanın partimize fayda değil zarar vereceğini düşünüyorum. Bu tür uygulamalar, kazanım değil, partimize kan kaybettirir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER