Denizli Milletvekili Ök: “Bu düzenleme tarihi bir reformdur”

Memur ve tüm ücretli çalışanların maaşlarının asgari ücret kadarki kısmının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasını içeren teklifi hakkında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, bu düzenlemenin tarihi bir reform olduğunu ifade etti.

Denizli Milletvekili Ök: “Bu düzenleme tarihi bir reformdur”

AK Parti’nin verdiği; memur ve tüm ücretli çalışanların maaşlarının asgari ücret kadarki kısmının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasını içeren 13 maddelik kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştı.

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, kanun tasarısı hakkında lehte söz alarak; bu düzenlemenin tarihi bir reform olduğunu, AK Parti’nin 19 yıldır vatandaşlarının yararını gözeten çalışmalar yaptığının altını çizdi. Milletvekili Ök, muhalefet milletvekillerinin bugüne kadar ücretlerin vergilendirmesinde AK Parti’nin hiçbir şey yapmadığını, mecbur kalındığı için düzenleme yapıldığını söylemesi üzerine; “AK Parti olarak iktidara geldiğimiz 2002 yılında gelir vergisinde en alt dilim vergi oranı yüzde 20 idi. Yani düşük gelirli bir kişi bile yüzde 20 oranında vergi ödüyordu. Fon payı ile birlikte bu oran yüzde 22’ye çıkıyordu. 2003 yılında yaptığımız düzenlemeyle alt dilim vergi oranında %25 indirim yaptık ve en alt dilim vergi oranını yüzde 15’e indirdik. 2008 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Asgari Geçim İndirimi’ ile de ücretli çalışan vatandaşlarımızın maaşlarındaki vergi yükünü daha da azalttık. Böylece asgari ücretle çalışan; bekar bir kişinin üzerindeki efektif vergi yükü yüzde 5,25 seviyesine indi. Evli 3 çocuklu bir kişinin üzerindeki efektif vergi yükü yüzde 1,45 seviyesine indi. Görüldüğü gibi sessiz devrimlerin öncüsü olan AK Parti, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın üzerindeki vergi yükünü yüzde 20’lerden yüzde bir buçuk seviyesine indirmiştir. Şu anda yaptığımız tarihi reform niteliğindeki düzenleme ile de asgari ücreti vergi dışı bırakıyoruz. Son yıllarda yapılan yüzde 50’lik en yüksek zamla asgari ücrete 4 bin 253 Lira 39 kuruşa yükselttik. Ayrıca memurlarımız dâhil tüm çalışanların asgari ücret kadarki gelirlerini de vergiden muaf tutuyoruz. Yine bu düzenleme ile işverenlerimizi de 450 liralık bir yükten kurtarmış oluyoruz. Tüm çalışanlarımıza, memurlarımıza ve işverenlerimize hayırlı olsun. Başta Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere milletimizin yararına olan 13 maddelik bu kanun teklifini sunan İbrahim Aydemir Vekilimize, katkı sağlayan tüm Milletvekili arkadaşlarımıza, Bakanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER