Denizli Milletvekili Yıldız'dan TBMM'de önemli görüşme!

Türkiye-Libya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Libya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi el-Nuvayri ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Denizli Milletvekili Yıldız'dan TBMM'de önemli görüşme!

Türkiye-Libya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Libya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi el-Nuvayri ve beraberindeki heyet ile TBMM’de görüştü. Görüşmede konuşan Yıldız, heyetin, Libya'da yoğun seçim gündemi olmasına rağmen davetlerini kabul etmesinden dolayı teşekkürlerini illetti. Heyetten edinecekleri bilgiler doğrultusunda görev aldıkları ilgili uluslararası komisyonlarda Libya'ya yardımcı olmaya, ilişkileri geliştirmeye ve gerekirse Libya'yı savunmaya gayret göstereceklerini belirten Yıldız, şunları kaydetti: “Libya konusunda dostluk grubuna üye tüm partilerin milletvekillerinin beklentisi, Libya'nın başarısı, normalleşmesi ve Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesi yönündedir. Yakın zamanda alıkonulan bazı vatandaşlarımız serbest kaldılar ve Türkiye'ye geri döndüler. Bu bizi ve halkımızı bir bütün olarak mutlu etti. Bu tür tatsız olaylar inşallah tekrarlanmaz. Öte yandan Türk Hava Yolları'ndan (THY) uzman bir teknik ekip incelemelerde bulundu ve hazırladıkları raporu Libya makamlarına verdi. Bu raporda uçuşların başlaması için gerekli teknik ve güvenlik koşulları bulunuyor. Heyetiniz, Türkiye ziyareti sonrasında bu koşulların gerçekleşmesi yönünde yardımcı olursa seviniriz." Yıldız, Libya'da siyasi anlaşmadan sonra yapılması gereken seçimlerin geciktiğini ve belirsiz bir ortamın olduğunu ifade etti.

“PARLAMENTOMUZUN, BAŞKANLIK DÜZEYİNDE TÜRKİYE'YE YAPTIĞI İLK RESMİ ZİYARET”

Libya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi el-Nuvayri, Libya halkı adına Türkiye'de bulunmaktan memnun olduklarını söyledi. Türkiye-Libya ilişkilerinin sağlam temellere dayandığını, amaçlarının bu ilişkileri güçlü bir şekilde muhafaza etmek olduğunu dile getiren Nuvayri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Parlamentomuzun, başkanlık düzeyinde Türkiye'ye yaptığı ilk resmi ziyarettir. Sabah Anıtkabir'i ziyaret etme şansı yakaladık. Bizler bu ziyarete büyük önem addetmekteyiz. Heyetimiz, Libya'da son seçimle oluşmuş bir yapıdır. Parlamentomuz aynı zamanda Libya halkını temsil eden en meşru kurumdur. Tüm coğrafi bölgeleri de temsil etmektedir. Türkiye'deki parlamento içerisinde temsil yetkisi olan partilerin konulara bakış açıları farklı olabilir, değişik görüşlere sahip olabilirler, bunlar tamamen zıt görüşler de olabilir ama Libya konusunda tüm partilerin hemfikir olduğunu gördük. Bu da Türkiye ile Libya arasındaki tarihi ilişkilerin ne kadar sağlam ve derin olduğunu göstermektedir. İlişkilerimizin son dönem içerisinde bir sekteye, kopukluğa uğradığını görmekteyiz. Bunun kaynağı şüphesiz Libya halkı değildir, dış kaynaklı nedenlerden dolayı bu vuku bulmuştur. Libya, uluslararası çekişmelerin yaşandığı bir arena haline gelmiştir. Ancak halkın iradesiyle ve dostlarımızın da bize desteğiyle şüphesiz Libya bu krizi de aşacaktır. Bu süreç içerisinde Libya halkı da yanında duran arkadaşlarını, dostlarını asla unutmayacaktır.”

“LİBYALI KARDEŞLERİMİZİN YANLARINDA OLDUK”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, makamında Libya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi El-Nuveyri ve beraberindeki heyeti kabul etti. Şentop, kabulde yaptığı konuşmada Türkiye ve Libya arasında uzun ve köklü bir tarihe dayanan güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğunu söyleyerek, “Batı, doğu, güney fark etmeksizin Libya’nın tüm bölgelerini ve kesimlerini Türkiye olarak muhabbetle kucaklıyoruz. Libyalı kardeşlerimizin birlik ve bütünlük içinde yaşamaları, ülkede istikrar, barış ve refahın tesisi temel arzumuzdur” dedi. Libya’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün devamı için tüm Libyalıların ve uluslararası toplumun hassasiyetle hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Şentop, “Libyalı kardeşlerimizin diyalog ve ulusal uzlaşı yoluyla kalıcı bir siyasi çözüme ulaşmaları yönündeki gayretlerini her zaman destekledik. Libyalı kardeşlerimizin zor günlerinde de iyi günlerinde de yanlarında olduk, olmaya da devam ediyoruz” diye konuştu. Libya Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi El-Nuveyri de Libya Meclisi ve Libya halkı adına selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, ülkelerindeki siyasi bazı sorunların giderilmesi konusunda dost olan ülkelerin desteğinin önemine işaret ederek, Libya ile derin ilişkileri bulunan Türkiye’ye büyük rol düştüğünü kaydetti. TBMM Başkanı Şentop’un kabulünde, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye-Libya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ve dostluk grubu üyesi milletvekilleri yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EL-NUVEYRİ'Yİ KABUL ETTİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Temsilciler Meclisi Başkanvekili Fevzi El-Nuveyri ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1 saat süren kabul, basına kapalı gerçekleştirildi. Kabulde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye-Libya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ve dostluk grubu üyesi milletvekilleri yer aldı. (AA), (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER