Denizli Milletvekili Yıldız, TBMM'de konuştu

TBMM Genel Kurulu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, “Gerek parlamenter diplomasi vesilesiyle gerek vatandaşlarımızdan gelen talepler nedeniyle gerek merkezdeki çalışanlarıyla gerek ziyaret ettiğimiz ülkelerde temsilciliklerimizdeki görevlileriyle Bakanlığımız mensuplarının, meslektaşlarımın bu konuda çok başarılı ve dirayetli bir çalışma yürüttüğünü görüyoruz” dedi.

Denizli Milletvekili Yıldız, TBMM'de konuştu

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, TBMM Genel Kurulu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Milletvekili Yıldız, “Sayın Bakan, her ne kadar döviz cinsinden mütevazı gibi görünse de meslektaşlarımın dirayetli, liyakatli, özverili ellerinde bu bütçenin, ulusal çıkarlarımızın ilerletilmesinde, devletimizin temsilinde, vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın hak ve çıkarlarının korunmasında optimal şekilde kullanılacağına inanıyorum. Zaten gerek parlamenter diplomasi vesilesiyle gerek vatandaşlarımızdan gelen talepler nedeniyle gerek merkezdeki çalışanlarıyla gerek ziyaret ettiğimiz ülkelerde temsilciliklerimizdeki görevlileriyle Bakanlığımız mensuplarının, meslektaşlarımın bu konuda çok başarılı ve dirayetli bir çalışma yürüttüğünü görüyoruz; kendilerine ben parti grubumuz adına çok teşekkür ediyorum.

“TÜRKEVİ ÜLKEMİZE ÇOK YAKIŞTI”

Geçen yılki bütçe konuşmalarında daha çok Karabağ Zaferi ile Libya’nın konuşulduğunu ifade eden Milletvekili Yıldız, “Aradan geçen sürede birçok gelişme oldu ama benim çok değer verdiğim, belki başkaları tarafından değinilmeyeceğini düşündüğüm için dile getireceğim birkaç konu var. Bir tanesi; Sayın Bakanı ve çalışanları tebrik ediyorum; Türkevi ülkemize çok yakıştı, sembol bir eser oldu. İnşallah, adına yakışır bir şekilde hem ülkemiz için hem vatandaşlarımız, soydaşlarımız için hem diğer Türk devletlerinin New York’taki temsili, BM’deki temsili bakımından da optimal şekilde kullanılacak bir eser oldu. Darısı merkezin başına diyelim, Sayın Bakan zaten biliyor, projelendirilmişti. Ziyaretlerimizde görüyoruz, belki merkezde ofis koşulları bakımından şu anda en yetersiz Bakanlıklarımızdan bir tanesi. En kısa zamanda merkez binasının da yapılmasını, yerleşkesinin yapılmasını ümit ediyorum. Türkevine öncelik verilmesi ülkemizin temsili bakımından ve dünyaya tanıtımı bakımından çok duyarlı bir davranış olmuştur. İkinci bir konu; geçen sene Karabağ Zaferi’ni konuşmuştuk. Aradan geçen süre zarfında ülkemiz, kurumlarıyla işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan’a yardım etmeyi sürdürdü. Geri dönüşlerin sağlanması, buranın yeniden imar edilmesi hayatiyete kavuşturulması bakımından, altyapının tamamlanması bakımından ülkemizin yaptığı katkı, verdiği destek hakikaten takdire şayan ve Türk dünyasının geleceği bakımından, güveni, öz güveni bakımında da çok önemli buluyorum” diye konuştu.

“DİLİMİZE VE EYLEMİMİZE DİKKAT ETMEMİZ LAZIM”

Milletvekili Yıldız, şunları kaydetti: “Parlamenter diplomasi nedeniyle gittiğimiz örgütlerde de okuduğumuz makalelerde de devletlerin davranışlarında da görüyoruz ki en köklü ittifaklarda, uluslararası kuruluşlarda dahi baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Çok kutupluluğun getirdiği kısa dönemli ittifaklar, iş birlikleri, gruplaşmalar hakikaten önemini artırıyor. Dışişleri Bakanlığımızın bu gelişmeleri takip ederek ulusal çıkarlarımızın tespiti ve korunması bakımından gerekli gayreti gösterdiğine şahit oluyoruz. Girişimci ve insani dış politikayla, sahada ve masada güçlü olarak birçok kazanımı elde ettiğimiz zaten gittiğimiz yerlerde görülüyor, bazen kıskançlıkla, bazen takdirle. Bu sadece askerî alanda değil, İHA’larla, SİHA’larla değil, aynı zamanda dost devletlere verdiğimiz destek, Afrika, Latin Amerika açılımlarımızın başarısı, Suriye’de, Libya’da oynadığımız rol, çeşitli sebeplerle ilişkilerimizin bozulmuş olduğu, kötüleşmiş olduğu ülkelerle yeniden ilişkilerimizi düzeltmek; bunlar çok takdire şayan gelişmeler. İç politika saikleriyle eleştirirken dikkatli olmak lazım. Değinmem gereken diğer bir konu tabii, Avrupa Konseyi; Heyet Başkanı olmam nedeniyle. Tabii ki Konseyin en eski üyelerinden biriyiz. Konseyin yarattığı değerler, kabul ettiği değerler, kabul edilen sözleşmeler bakımından kendimizi bağlı hissediyoruz ama Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkat etmeyen söylemler de zaman zaman Konseyin, kamuoyunda, kamuoyumuzda itibarına zarar veriyor. Ben bu konuda da kendilerini oradaki görevim sırasında uyarıyorum. İçeride de aynı şekilde, bu şekilde bizim dilimize ve eylemimize dikkat etmemiz lazım. Büyükelçiler konusu böyle bir konu. Ben büyükelçilik yaptım, diğer partilerde büyükelçilik yapan arkadaşlarımız var. Büyükelçiler bulundukları ülkelerde böyle şeyler yapmazlar, yapmamaları gerekir. Dolayısıyla gösterilen tepkiyi doğru buluyorum. İnşallah, bundan sonra tekrarlanmaz. Büyükelçilerin bulundukları ülkede yüzlerini korumaları gerekir, itibarlarını korumaları gerekir; o işleri merkezde başkalarının yapması gerekir. O hatanın ülkemizin kararlı duruşuyla düzeltilmiş olması önemlidir. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığımıza destek olan diğer birimlerimiz Yurtdışı Türkler, Maarif, TİKA, Türk Hava Yolları, Diyanet Vakfı gibi kurumlarımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Asya, Latin Amerika ve Afrika açılımlarımızın tabii ki geçmişte denemeleri olmuştur bunun ama ilerletilmesi, odak noktası olması ve başarıya ulaşması tabii ki AK Parti hükümetlerinin başarısıdır. İnşallah, önümüzdeki bütçe döneminde daha ileri başarıları konuşuyor oluruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER