DENİZLİ’DE CHP VE İYİ PARTİ İTTİFAKI KARIŞTI!

İYİ Parti’nin Denizli’de 5 ilçe adayını açıklamasının ardından CHP kanadından sert tepki geldi. CHP İl Binası’nda basın açıklaması gerçekleştiren İl Başkanı Mahir Akbaba, Çardak ve Baklan’da açıklanan isimlerin kendi adayları olduğunu, bu tavrın Denizli’deki ittifaka zarar vereceğini söyledi. Başkan Akbaba; “Bu tavır en hafif tabiriyle siyasi nezaketsizliktir” dedi.

DENİZLİ’DE CHP VE İYİ PARTİ İTTİFAKI KARIŞTI!

31 Mart Yerel seçimleri öncesinde İYİ Parti Denizli’deki 5 ilçe adayını açıkladı. Baklan’da Mehmet Yağcı, Beyağaç’ta İsmet Şener, Çal’da Mehmet Öztürk, Çardak’ta Erdil Cengiz ve Çameli’de Ender Yılmaz, 31 Mart’ta İYİ Parti adına yarışacak isimler oldu. Bu açıklamanın ardından CHP kanadından sert tepki geldi.

İl Binası’nda basın açıklaması gerçekleştiren CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çardak ve Baklan’da açıklanan isimlerin kendi adayları olduğunu söyleyen ve bu tavrın ittifakın ruhuna aykırı olduğunu vurgulayan Başkan Akbaba; “ Yerel ve ulusal basında İYİ Parti’nin Denizli’de 5 ilçede aday açıklaması ortaya çıkmıştır.

Bu açıklanan adaylardan 2 tanesi hali hazırda CHP’den resmi adaylık başvurusunda bulunmuş insanlardır. Bu tavır en hafif tabiriyle siyasi nezaketsizliktir. Bu kişilerle ve ilçe başkanları ile yaptığımız görüşmelerde kendilerinin ilgisi olmadığını ve İYİ Parti’ye herhangi bir adaylık başvurusunda bulunmadıklarını belirtmişlerdir. Dolayısıyla bu siyasi olarak kabul edilebilir bir şey değildir.

Elimizde her iki adayın üyelik ve yerel seçimler için adaylık başvuruları bulunmaktadır. İYİ Parti ile yaptığımız görüşmede onların elinde herhangi bir adaylık başvurusu bulunmadığı kendileri tarafından ifade edilmiştir. Bu durum ne herhangi bir partinin parti tüzüğünde ne de seçim kanununda yer almamaktadır. Ortada bir ittifak söz konusuysa bunun işbirliği içinde olması, karşılıklı mutabık kalındıktan sonra açıklama yapılması CHP’nin siyasi ve etik açısından uygun bulduğu bir durumdur. Bizlerin İYİ Partili seçmenlerle ilgili bir sorunu yoktur. Bu bir ittifaktır. Genel Merkezler tarafından verilmiş bir karardır. Bu kararın gereği yerine getirilecekse de bu tür olayların mümkün mertebe yaşanmaması ve sebep olunmaması gerekmektedir. Bu tavır Denizli’de ittifaka zarar verecektir” dedi.


“İYİ PARTİ BÜYÜKŞEHİR’DE VE 19 İLÇEDE 0 ÇEKER”

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Bahtiyar ile yaptıkları görüşmede 19 ilçenin tamamında seçime CHP’li adaylarla gitmek istediklerini aktardıklarını kaydeden Başkan Akbaba, “ Böyle olursa CHP’li seçmenleri sandığa götürebiliriz.

Ancak bu şekilde Ümit Bahtiyar için oy birliği sağlanabilir. Böyle olmaması durumunda İYİ Parti Büyükşehir’de ve 19 ilçede 0 çeker, CHP’de 3 olan belediye başkan sayısını arttırır” diye konuştu.


“SİYASİ ETİĞİ AŞAN BİR DAVRANIŞ”
Kamuoyuna yanlış bilgi verildiğini ve bu açıklamanın ittifakın çerçevesine uygun düşmediğini belirten CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; “Bu davranış siyasi etiği aşan bir davranıştır. İttifak görüşmeleri devam ederken, bu açıklamanın yapılmasını uygun ve hoş bulmadık. İttifaka zarar verecek bir davranış olduğunu belirtmek isterim. İnşallah bu yanlıştan dönülür.

İYİ Parti ile görüşmelerimiz devam edecektir. Gelecek dönemde de karşılıklı görüşerek, ilçelerde ağırlıklı olarak CHP’nin adaylarını göstermesi suretiyle bir uzlaşmaya gidilecektir” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibogemici
ibogemici - 2 yıl Önce

İYİ parti, CHP, nin ve chp,lilerin sırtında meclise girmiştir. İYİ parti ne genel seçimlerde, nede yerel seçimlerde rüştünü ispatlamış bi parti değildir. yerel seçimlerde CHP, yi kayıtsız şartsız desteklemesi gerekirken ,il ve ilçeleri pay etme derdine düşmüşler. .CHP bu işten zararlı çıkacak Türkiye genelinde. demedi demeyin. kendi seçmenini küstürüyor. illada ittifak diye bukadar ödün verilmez. girersin seçime, ya kazanırsın, yada kaybedersin. İYİ , partinin hiçbir faydası olmaz CHP,ye. çok büyük hata yapıyorlar. Tayyip hergün bay Kemal diye meydanlarda bağırıyor, hiç bayan Meral akşener demiyor.iş başka .amaç CHP,yi bitirmek .

Honazlı
Honazlı - 2 yıl Önce

Biz 2014 seçimlerinde ilçede kendi adayımıza Büyük şehirde Kazım Arslan verdik.
Bizim aday içemde az bir farkla kaybettik. CHP 3 ncü parti oldu bizim adayın yarısı kadar oy aldı.
Diyeceğim şudur;
Ben 2014 seçimlerinde Kazım Arslan'ı destekleyen biri olarak CHP olmasa İYİ parti sıfır çeker söylemini çok yanlış buluyorum.
İlçelerde hangi adayla kazanma şansı varsa o adayın partisini diğeri desteklerde,güçbirliğiyle kazanma şansı artar sonuç yararlı olur.
#BirlikOlmadanDirlikOlmaz

SIRADAKİ HABER